2025. július 14, hétfő
MiXiN
  • Magyarország
  • Iratminta
  • Kalkulátorok
Nincs találat
Összes találat megtekintése
  • Magyarország
  • Iratminta
  • Kalkulátorok
Nincs találat
Összes találat megtekintése
MiXiN

NÉPSZERŰ CIKKEK

  • Ajándékozási szerződés minta 2021

    Ajándékozási szerződés minta 2021

    1 megosztás
    Megosztás 0 Tweet 0
  • Engedményezés 2021 – engedményezési szerződés minta

    600 megosztás
    Megosztás 600 Tweet 0
  • Lakásbérlet szerződés felmondása 2021 + felmondás minta

    620 megosztás
    Megosztás 620 Tweet 0
  • Gépjármű forgalomból kivonása és ára, ideiglenesen vagy végleg, 2021

    621 megosztás
    Megosztás 621 Tweet 0
  • Részmunkaidős ügyvezető 2021

    620 megosztás
    Megosztás 620 Tweet 0
  • Kölcsönszerződés minta 2021

    620 megosztás
    Megosztás 620 Tweet 0
  • GYOD 2021 Gyermekek otthongondozási díja

    615 megosztás
    Megosztás 615 Tweet 0
  • Rokkantsági ellátás 2021 (rokkantnyugdíj) menete, feltételei

    621 megosztás
    Megosztás 621 Tweet 0
  • Fizetési felszólítás minta 2021

    620 megosztás
    Megosztás 620 Tweet 0
  • Hagyatéki tárgyalás menete 2021-ben, díja, mi történik vita esetén?

    620 megosztás
    Megosztás 620 Tweet 0

CSOK 2017, szabályok

2016.12.07.
mixinszerző:mixin
kategória: Magyarország
0
Megosztás613TweetMegosztás
Fotó: © thPRudQCBLFfxbT2VCST / Flickr

2016. szeptember 15-én jelent meg és 2017. január 1. napjától lép hatályba az a rendelet, amely módosította – a sokadszorra átgondolt és megváltoztatott – új lakások építéséhez, vásárlásához kapcsolódó lakáscélú támogatásról szóló rendeletet, valamint a használt lakás vásárlásához, bővítéséhez igényelhető családi otthonteremtési kedvezményről szóló rendeletet is, vagyis a Családok otthonteremtési kedvezményének (CSOK) szabályait. A szabályokat a CSOk bevezetésekor még egyetlen jogszabály szabályozta, melyből aztán két rendeletet alkottak, külön az új és a használt lakásokra.

A módosítások lényegében azok lettek, amiket már előre megjósoltak, és amiről már több helyen is lehetett olvasni: például azt, hogy addig igényelhető a CSOK, míg a gyermek a 25-öt be nem tölti, de a 25 évét betöltött is bizonyos feltételekkel, vagy, hogy új lakás vásárlásánál már a használatba vételi engedély előtt megkérhető a CSOK, valamint az új jogszabály-módosítás rendezi az osztatlan közös tulajdonban lévő lakások esetében a CSOK-ot.

A jogszabálymódosítás eltérő rendelkezéseket vezetett be az új lakások, és a használt lakások CSOK feltételei tekintetében is. Új lakás-vásárlás vagy építés esetében gyermeknek minősíti a jogszabály 25 éves koráig az igénylő gyermekét. Sőt, ha megváltozott munkaképessége már egy éve fennáll, akkor még a 25. életévét betöltötteket is. A CSOK-ot már a gyámok is igénybe vehetik, ha a gyermek szülei meghaltak és már egy év telt el a gyámság alá vételtől. Az igénylés esetén fontos, hogy együtt költözzenek a lakásba, hiszen csak akkor jár a CSOK, akkor tölti be célját, szerepét.

Az újonnan (2008.07.01. után) épített lakásoknál, melyeknél építési engedély van csupán, de a használatba vételi még nincs meg, benyújtható lesz a kérelem 2017. január 1-től. Kérelmezni lehet ugyan, de folyósítani CSOK-ot majd csak a használatba vételi engedély megszerzését követően fogják.

Az új rendelkezés szerint már Építőközösség tagjaként is jár a CSOK kedvezmény. Hogy mi az építőközösség? Azt így már ezen a néven nem találjuk az új Ptk-ban, hanem polgári jogi társasági szerződésre lett átkeresztelve. (a lényege az, hogy többen épület felépítése végett együttműködnek és az ehhez szükséges vagyoni hozzájárulást is közösen rendezik. Társasházat hoznak létre, és a benne lévő lakások és helyiségek tulajdonjogát egymás között rendezik.) Ezek alapján tehát a felépítendő házra is lehet már CSOK-ot igényelni, a tulajdonába kerülő lakásra, melyhez be kell nyújtani az építőközösség részére kiállított számlát.

Mi a helyzet az osztatlan közössel? Az eddig problémát okozó és a CSOK elé akadályt gördítő osztatlan közös tulajdonú ingatlanok jogi helyzetére is megoldást hozott az új jogszabálymódosítás. Ebben a szakaszban kimondja a jogszabály azt is, hogy a CSOK-os lakásban csak támogatott személy szerezhet tulajdont, de azt is elfogadják, ha az osztatlan közösben a CSOK-kal támogatott személynek kizárólagos használati joga van. Amennyiben a támogatott személy meghalna, és egyenesági rokona (gyermeke, szülője…) házastársa vagy élettársa szerzné meg a tulajdonrészét, a CSOK jogosultság attól még nem szűnik meg.

Kapcsolódó cikkek

Jegybanki alapkamat 2021

Jegybanki alapkamat 2021

2021.07.29.
Kilakoltatási moratórium 2021/2022

Kilakoltatási moratórium 2021/2022

2021.07.27.
KAMU webáruházak és az internetes vásárlás

KAMU webáruházak és az internetes vásárlás

2021.07.23.
ÖNVÉDELEM, avagy a JOGOS VÉDELEM, VÉGSZÜKSÉG, avagy megvédeni a másikat

ÖNVÉDELEM, avagy a JOGOS VÉDELEM, VÉGSZÜKSÉG, avagy megvédeni a másikat

2021.07.21.

Továbbra is fontos feltétel, hogy házastársak és élettársak esetében az új lakásban mindkettőnek tulajdonjoga kell, hogy fennálljon. Azt nem mondja ki a jogszabály, hogy milyen arányú, fele-fele, vagy ¼-3/4-ad, a lényeg, hogy a Földhivatalba be legyen jegyezve a tulajdonjog.

Az új jogszabály szerint a CSOK a kérelem benyújtásakor már megfizetett bekerülési költségre, illetve az épület készültségi fokának megfelelő, még fennmaradó bekerülési költségre is igényelhető 2017. január 1-től.

További CSOK-os módosítások

Kimondja a jogszabály, hogy a CSOK-ot igénylő nem lehet tulajdonos az építtetést végző cégben, de tulajdonos közeli hozzátartozója, sem élettársa nem lehet. Ezeket nyilván igazolni kell, nyilatkozat formájában.

Szolgálati lakásban élők CSOK-ja: mostmár ők is igényelhetik a CSOk-ot, és ebből kifolyólag mentességet is kapnak a 10 éves bentlakási kötelezettség alól, hiszen ha a támogatott személy és a gyermeke a foglalkoztatási jogviszonyból kifolyólag köteles a szolgálati lakásban lakni, azzal nem sérti meg a CSOK feltételeit, vagyis az életvitelszerű bentlakási kötelezettséget. Ez a rendelkezés az új és használt lakásokra egyaránt érvényes 2017. január 1-től.

Használt lakás vásárlása és bővítése

Ebben az esetben is érvénybe lép a gyermek 25 éves új korhatár meghatározása, mint az új építésű ingatlanoknál, mint ahogyan az osztatlan közös tulajdon szabályai és a gyámokra vonatkozó szabályok is. A használt lakások esetében is nyilatkozatot kell benyújtani a CSOK igénylés mellé, hogy az építési társaságban nincs tulajdonrésze, sem közeli hozzátartozói kapcsolata. A használt lakás vásárlását vagy bővítését szeretné a fiatal házaspár, és megelőlegezett lakáscélú állami támogatásban részesültek, akkor köthetnek CSOK támogatási szerződést, ha a korábbi gyermekvállalásukat már teljesítették.

Abban az esetben, amikor a fiatal házaspár közös és nem közös gyermekeiket együtt nevelik, vagy gyermeket vállalnak, az ilyen párok akkor vagy vállalják, hogy a gyermek születését követően nem igényelnek családtámogatási ellátást, vagy pedig, – ha azt családtámogatási kifizetőhelyen igényli, – benyújtják a szükséges dokumentumokat hozzá a bankhoz (gyermek születési anyakönyvi kivonata, lakcímigazolványa és adóigazolványa) születést követő 60 napon belül. / az a munkáltató, amely tartósan legalább 100 társadalombiztosítási ellátásra jogosult személyt foglalkoztat, köteles társadalombiztosítási kifizetőhelyet létrehozni, vagy e feladatok ellátására megállapodást kötnie/.

Megosztás613TweetMegosztás

Vélemény, hozzászólás?

Következő cikk
Kötelező törzstőke emelés 2017

Kötelező törzstőke emelés 2017

Mixin.hu
Hasznos infók amire napi szinten szükséged lehet –Kapcsolat|Tudnivalók
Nincs találat
Összes találat megtekintése
  • MiXiN kezdőlap
  • Magyarország
  • Iratminta
  • Kalkulátorok

Mixin.hu - Hasznos infók amire napi szinten szükséged lehet - Kapcsolat | Tudnivalók