Háztartási alkalmazott bejelentése, igazolás 2021

Fotó: © pikawil100 / Flickr

A háztartási munkavégzés is egyfajta munkavégzésre irányuló jogviszony, ami természetes személyek között létesül, nem pedig cég és magánszemélyek között.

Erről a jogviszonyról jogszabály is rendelkezik, amit adórendszeren kívüli keresettel járó foglalkoztatásnak nevezett el.

A jogszabály ezzel a típusú munkavégzéssel egy egész fejezeten keresztül foglalkozik, még a fogalmát is meghatározza.

Háztartási munka fogalmát úgy határozza meg a törvény, hogy a természetes személy és annak háztartásában folytatott takarítási, gondozási, mosási, főzési, házi oktatási, gyermekfelügyeleti tevékenységek, amelyek az ott élő személyek és hozzátartozók mindennapjait szolgálja. Ebből kifolyólag, a háztartási alkalmazott az, aki ezt a tevékenységet elvégzi és nem vállalkozó.

A jogszabály egyértelműen kizárja az e törvény rendelkezése alól az olyan háztartási munkát végzőket, akik ezt a tevékenységet cégformában végzik vagy a foglalkoztató mástól kap juttatást a munka ellenértékeként, illetve egyéb, a foglalkoztató vagy azzal együtt élők üzletszerű tevékenysége céljának szolgálatában álló háztartási munkavégzés.

Ez a foglalkoztatási forma is bejelentés köteles, mint minden más munkavégzés vagy munkavégzésre irányuló tevékenység. A foglalkoztatást a NAV-hoz kell bejelenteni, de csak ügyfélkapun vagy telefonon! (papír alapon vagy személyesen nem lehet). Az ügyfélkapus bejelentést már biztos mindenki fújja, hiszen csak az tud ügyfélkapun bármit is csinálni, aki korábban már kért ügyfélkapus hozzáférést. Telefonon bejelentést tenni a központi ügyfélszolgálaton lehet, a 185. számon.

A bejelentés lehet havonta,vagy előre több hónapra. A legfontosabb, hogy még a foglalkoztatás megkezdése előtt megtörténjen a bejelentés, ami az adófizetés szempontjából nagyon lényeges! Aki a háztartási alkalmazottat foglalkoztatja, annak kell közölnie mindkét fél adóazonosítóját, az alkalmazott TB számát és a foglalkoztatás kezdő időpontját is.

Ha például a foglalkoztató 2021. március 25-én háztartási alkalmazottat foglalkoztat, és ugyanezt a személyt 2021. április 2-án is foglalkoztatja, akkor március és április hónapban is be kell jelenteni.

Mint fentebb említettük, akár havonta, akár több hónapra előre is be lehet jelenteni a háztartási alkalmazottat, a lényeg, hogy minden olyan hónapban teljesítve legyen a bejelentés, amelyikben akár egy napot is dolgoztatva volt a háztartási alkalmazott. A bejelentést visszavonni és módosítani is lehet, mind ügyfélkapun, mind telefonon. Ha ügyfélkapus bejelentést alkalmaztunk, akkor elektronikus nyomtatványt kell kitölteni a bejelentésre és a változások átvezetéséhez is.

A bejelentés megtételére, módosítására és visszavonására elektronikus úton történt bejelentés esetén a 21T1043H jelű bejelentő és változás-bejelentő lapot kell alkalmazni, amit az ügyfélkapun keresztül kell elküldeni a NAV részére.

A bejelentésen felül a foglalkoztatónak regisztrációs díjat is fizetnie kell a háztartási alkalmazottja után. A regisztrációs díj mértéke független attól, hogy egy hónapon belül mennyit dolgozik az alkalmazott. Egy alkalmazott után havonként 1000 forint a regisztráció díja. Ha valaki előre jelentette be a háztartási alkalmazottját több hónapra is, akkor meg kell fizetnie minden hónapra a díjat és vissza sem jár a díj, ha a bejelentést követő 24 órán belül nem vonta vissza a bejelentését.

A regisztrációs díjat a NAV Háztartási alkalmazott utáni regisztrációs díjat a 10032000-01076215 számú bevételi számlára történő készpénzfizetéssel, vagy az állami adóhatóság ügyfélszolgálatain bankkártyával, vagy átutalással a bejelentés napját magában foglaló hónapot követő hó 12. napjáig kell megfizetni.

Azért érzi mindenki, hogy ez a bejelentés dolog elég érdekes módon történik, hiszen, ha valaki bejelenti a másikat több hónapra is, akkor feltételez egy tartósabb, hosszabb távú úgymond együttműködést. Az, hogy végül mégsem tart több hónapig a foglalkoztatás, valószínűleg nem 24 órán belül derül ki, hiszen ez nem életszerű. Lehet, csak a következő hónapban derül ki, vagy csak hetek múlva, de akkor már késő, mert a megfizetett több havi regisztrációs díj nem jár már vissza. Persze így sem túl nagy a bukta, mert fél évre is csak 5-6 ezret bukunk…

A regisztrációs díj, az regisztrációs díj, vagyis egészségügyi ellátásra nem jogosítja a háztartási alkalmazottat. Ez nem olyan jogviszony, mint pl. az alkalmi foglalkoztatás. Számukra marad a maga után fizetett egészségügyi szolgáltatási járulék, ha még nincs más módon biztosítva. Az egészségügyi szolgáltatási járulék 2021-ben a havi fizetendő összeg 8000 forint, a napi összeg 270 forint.

Adófizetés

Akkor nem kell fizetni adót és járulékot a háztartási alkalmazott után, ha a foglalkoztató még a foglalkoztatás megkezdése előtt bejelentéssel él a NAV felé. A másik oldalról, vagyis a háztartási alkalmazott oldaláról viszont semmilyen esetben sem keletkezik adófizetési kötelezettség, ha bejelenti időben a foglalkoztató, ha nem!

Nézzük meg, mi van akkor, ha a foglalkoztató elmulasztja a bejelentést még a foglalkoztatás megkezdése előtt, vagy nem fizeti meg a regisztrációs díjat határidőre (bejelentést követő hónap 12. napjáig). Ebben az esetekben a háztartási alkalmazottnak kifizetett bevétel teljes összege után kell kifizetnie a foglalkoztatónak a személyi jövedelemadót, az egyéni járulékokat és a szociális hozzájárulási adót.

A járulékfizetési mentesség esetén túl a háztartási munka végzése okán még bevallást sem kell tennie egyik félnek sem, sőt a foglalkoztatónak még a 08-as bevallást,a háztartási alkalmazottnak pedig az 53-as sem kell benyújtani.

Ha a háztartási alkalmazott kéri, akkor a foglalkoztató igazolást is ad ki részére a munkavégzésére vonatkozó minden lényeges adattal (foglalkoztatás kezdete, kifizetések, foglalkoztatás helye-…stb.) A foglalkoztatókat segítendő, a NAV honlapjáról letölthető ilyen igazolás minta.(„Igazolás a háztartási alkalmazottat megillető adórendszeren kívüli bevétel összegéről”)

A NAV ezzel a foglalkoztatással összefüggésben is szabhat ki mulasztási bírságot, ami akár 100 ezer forintig is terjedhet, ha a regisztrációs díjat vagy a bejelentést nem teszi meg a foglalkoztató.