Védettségi igazolvány 2021

Tumisu (CC0), Pixabay

Az idei év már biztosan nem telik el védettségi igazolvány nélkül. Szinte bármit tervezünk a nyárra, szükségünk lesz rá. A lehetőségeink korlátok közé szorulnak, ha nincs védettségi igazolvány a zsebünkben. Persze vannak programok, melyekhez nem fog kelleni, de ha elutaznánk és szálláshelyet szeretnénk bérelni, vagy közösségi nem szabadtéri rendezvényeket látogatnánk meg, akkor semmiképp nem hagyhatjuk ki a védettségi igazolványt.

Megyénkénti, védettségi igazolvánnyal kapcsolatos tájékoztatás kéréshez szükséges telefonszámokat itt találja:

https://www.kormanyhivatal.hu/hu/vedettsegi-igazolvannyal-kapcsolatos-tajekoztatas

A védettségi igazolványt a koronavírus elleni védettség igazolásáról szóló 60/2021. (II. 12.) Korm. rendelet szabályozza.

Hogy állítják ki a védettségi igazolványt?

A beoltottaknak és azoknak, akik igazoltan átestek a koronavírus fertőzésen, és kigyógyultak, automatikusan és ingyenesen postázzák ki a védettségi igazolványt. A védettségi igazolvány arra a címre fog megérkezni, mely a lakcím kártyán a tartózkodási vagy állandó lakcímük.

Aki se nem oltott és át sem esett a betegségen igazolható módon (vagyis nem volt orvosnál, aki elküldte volna hivatalosan covid tesztre) és ellenanyag-vizsgálattal szeretne védettségi kártyát igényelni, annak kérelmet kell benyújtania elektronikus úton, vagy személyesen, melyet megtehet bármelyik kormányablakban. (részletesebben lentebb)

Akit külföldön oltottak be és magyar állampolgár, elektronikus úton, vagy személyesen bármelyik kormányablakban benyújthatja a kérelmet, melyhez szükség lesz az oltást igazoló iratra.

Elektronikus ügyintézéshez mi szükséges?

Elektronikus ügyintézéskor elengedhetetlen az online azonosítás, mely ügyfélkapun, e-személyivel, illetve telefonos azonosító kóddal vagy esetleg arcképes azonosítással történik meg.

Mi van akkor, ha mindezek ellenére nem kaptam meg postán a védettségi igazolványomat?

Kérelmet írhatunk a vedettsegiigazolvany@1818 email címre, ahová megírhatjuk a tényeket az adataink megadása mellett (TAJ számot is érdemes megküldeni az ügymenet gyorsítása végett).

Telefonon is érdeklődhetünk a lakhelyünkhöz legközelebbi kormányablaknál. (ha nem tudták kézbesíteni a védettségi igazolványt, a Központi Okmányirodába kerül. (elérhetőségeket itt találhatja meg: https://www.kormanyhivatal.hu/hu/budapest/jarasok/bfkh-kozponti-okmanyiroda )

Ha a védettségi igazolványt mindezek után sem kapjuk meg, mert elkallódott, akkor kérhetünk pótlást szinten kormányablakban, elektronikusan, vagy a fenti e-mail címen.

Mi a teendő, ha valaki nem oltott, és át sem esett a koronavírus fertőzésen, annak hogyan lehet védettségi igazolványa?

Ezesetben ellenanyag vizsgálatot kell végeztetni laboratóriummal (11.000.-FT), melynek igazolásán szerepelnie kell a „Az igénylő szervezetében a koronavírus elleni ellenanyag jelen van” mondat, mert csak így fogadható el. Továbbá meg kell fizetni átutalással, lentebb, az igazolvány pótlása résznél feltüntetett számlaszámra a 3000 Ft szolgáltatási díjat. Ez esetben a védettségi igazolvány érvényességi ideje 4 hónap.

Mintavételező intézmények listáját itt találja:

https://www.nnk.gov.hu/index.php/koronavirus/mintavetel-celjabol-felkeresheto-intezmenyek-listaja

Mennyibe kerül az igazolvány és meddig érvényes?

Az igazolvány kiállítása ingyenes, kivéve a lentebb található esetet, valamint oltás útján szerzett igazolványnak érvényességi ideje nincs, míg egyéb esetben 6 hónapig érvényes.

Meg tudom tekinteni, hogy hivatalosan rögzítve lett e védőoltás beadása, vagy a kórházi kezelés..stb?

A https://www.eeszt.gov.hu/ oldalon nézhetünk utána ezeknek az adatoknak. Ha az itt feltüntetett adatok nem fedik a valóságot, akkor jeleznünk kell az oltópont vagy a háziorvos felé.

Személyesen is átvehetem Kormányablakban a védettségi igazolványt?

A kormányablakokban nem adnak ki védettségi igazolványt.

Mi a teendő, ha a kártya elveszett, megrongálódott vagy csere szükséges?

A pótlást 3000 forintos díj átutalásának igazolása mellett kérhetjük elektronikus úton, vagy személyesen (időpontfoglalás nélkül is) bármelyik kormányablakban. A 3000 forint igazgatási szolgáltatási díjat Budapest Főváros Kormányhivatala 10023002-00301253-00000000 számú számlájára történő átutalással kell megfizetni.

A védettségi igazolványt mikor kell bemutatnom?

A védettségi igazolványt kérhetik szálláshelyek, éttermek, vagy akár cukrászdák is, ha nem a kerthelyiséget használjuk. Ilyen esetben személyi igazolvány vagy útlevél, illetve jogosítvány felmutatásával együtt is igazolhatjuk, hogy az általunk felmutatott védettségi igazolvány a mi nevünkre szól.

Mi van akkor, ha időközben lejár a személyim például?

Ebben az esetben az új személyi kiállítását követően megkapjuk az új védettségi igazolványt is.

Névváltozás esetén, ha kicseréltetem a személyimet, mi lesz a védettségi igazolványommal?

Ha a családi állapot megváltozása miatt cseréltetjük ki a személyi igazolványunkat vagy útlevelünket, postán kapjuk meg az új, ingyenes kártyát.

Mi az a védőoltást igazoló applikáció?

Aki megkapta a védőoltást, letöltheti a mobiljára az ingyenes alkalmazást. Az alkalmazást a beoltás tényének rögzítését követően azonnal használhatjuk a kártya helyett, ahol a látogatás feltétele a védettségi igazolvány.