Vagyonbiztosítás – törvény 2018

Fotó: © OC Always / Flickr

Vagyonbiztosítást kötni érdemes. Valamennyi biztosítótársaságnál találhatunk vagyonbiztosítást, csak ki kell választani, hogy melyik a legmegfelelőbb az igényeinkhez, illetve milyen kiegészítő biztosítások vannak hozzá. Mindenkinek másféle konstrukcióra van szüksége, hiszen nem ugyanolyan vagyontárgyakat akar megóvni.

Szinte mindenkinek szüksége lehet vagyonbiztosításra. Vagyonbiztosítás kötésére önmagában vagy más biztosításokkal kombináltan is van lehetőség. Számos biztosító kínálja ma már ajánlatait, ahol a vagyonbiztosítás kiegészítő biztosításként is szerepelhet. Mik azok az élethelyzetek és események, amik miatt vagyonbiztosítás kötésére kényszerülhetünk és mik a feltételei?

A biztosításokra vonatkozó alapvető szabályokat az új Polgári törvénykönyv, a 2013. évi V. törvény 6:439.§-tól a 6:457.§-ig tartalmazza. Ez valamennyi biztosítás fajtára érvényes.

A vagyonbiztosítási szerződés alapján az egyik oldalon a biztosított áll, aki meghatározott időközönként fizet biztosítási díjat, míg ezért cserébe a biztosító a megszabott jövőbeni esemény – más néven biztosítási esemény – bekövetkeztekor egy szintén meghatározott összeget megfizet vagy szolgáltatást teljesít. A biztosítási esemény egy olyan kár bekövetkezése, amely a biztosított vagyontárgyban értékromlást eredményez. Vagyonbiztosítási szerződést köthet a vagyontárgy megóvásában érdekelt, vagy pedig annak a személynek a javára kötheti más személy is.

A vagyonbiztosítások esetében is van önrész, vagyis amit magunk viselünk, ha bekövetkezne a káresemény. Minél magasabb önrészt vállalunk a vagyonbiztosítás megkötésekor, annál kisebb lesz a vagyonbiztosítás díja.

A biztosítás fogalmi köréhez tartozik az alulbiztosítás és a túlbiztosítás. Az alulbiztosítás esetében a vagyontárgy valóságos értéke meghaladja a biztosítási összeget, amikor is pro rata, a biztosítási kifizetést fogja csökkenteni arányosan a biztosító. A túlbiztosítás esetében, mivel a biztosított összeg nem lehet magasabb a vagyontárgy valóságos értékétnél, a meghaladó részben a szerződés semmis, és a biztosítási díjat leszállítják. Mindezen szabályok ellenére lehetőség van arra, hogy a szerződést a vagyontárgy várható majdani értékére kössük meg, de helyreállítási értékre vagy új állapotban való beszerzésére is köthető.

Kárenyhítés és a kármegelőzés érdekében mindenki köteles megtenni minden szükséges intézkedést, hiszen a vagyonbiztosítás ezt is megköveteli. Ez teljesen természetes, hiszen saját vagyonunkat igyekszünk megóvni. Ha nem így tennénk, felmerülne a biztosítási csalás gyanúja. A káridőponti érték mutatja meg, hogy a biztosítási esemény, vagyis a kár bekövetkeztében mekkora a biztosított vagyontárgy értéke.

Van biztosító, ahol létezik allrisk vagyonbiztosítás, ami minden gazdasági épületre, berendezési és felszerelési tárgyra köthető és valamennyi féle gazdasági társaság lehet a szerződő fél. Minden előre nem látható okból, véletlenszerűen és váratlanul bekövetkezett balesetre érvényesíthető, ami valamilyen külső behatás miatt történik, ellentétben a tűz és elemi kár-biztosítással, amik csak ezekre a megnevezett eseményekre vonatkoznak.