Új hitel. A zöld hitel

energy home photo
Photo by Jeremy Levine Design

Egy új lakáshitel-lehetőséget jelentett be a jegybank. Az újfajta hitelt zöld hitelnek nevezték el, lentebb részletezzük miért is. A zöld hitel kamata azonban sokkal csábítóbb, mint a megnevezése.

A lakás illetve ház vásárlás előtt állók számára fontos ez az új hitelre vonatkozó bejelentés, mert nekik fog nagy segítséget nyújtani feltehetően a pár hónap múlva induló hitellehetőség. A zöld hitel elnevezés onnan ered, hogy a Zöld Otthon Program keretében kívánja bevezetni 2021 október hónaptól az MNB.

Amit eddig elárultak a zöld hitelről az az, hogy a hitel kamata a futamidő végéig fix 2,5 százalék lesz. (ez azt jelenti, hogy még a CSOK mellett igényelhető fix 3%-os CSOK hitelnél is kedvezőbb)

A futamidő maximuma 25 év és a felvehető legmagasabb hitel összege 70 millió forint.

A hitelt újépítésű lakás vásárlására, vagy pedig lakás építésére lehet felvenni.

Ezt a hitelt azonban csak alacsony energiaigényű, az energetikai besorolása szerint legalább BB minősítésűnek kell lennie.

Az energetikai besorolások a …DD,CC,BB,AA, AA+, AA++.

2021-től csak BB besorolású házak kapnak használatbavételi engedélyt. Ha a használatbavételre 2020. december 31-ét követően kerül sor és az építészeti-műszaki dokumentáció alapján az épület kialakítása nem közel nulla és, akkor csak 2022. június 30. után kell megfelelni a szigorúbb követelményeknek, így a 7/2006 TNM rendelet 6. mellékletének, azaz legalább ”közel nulla energiaigényű”-nek kell lenniük az épületeknek. (továbbá a megújuló részarány el kell érje a minimum 25 %-ot)

A hitelt csak és kizárólag magánszemélyek igényelhetik majd meg, viszont nem otthonteremtési hitel, így egyelőre úgy nyilatkoztak, hogy gyermekvállalás nem feltétel.

Más részlet még nem derült ki, ami még lényeges lehet a kölcsön igénybevétele szempontjából, mint például, hogy egyszer igényelhető, mint a CSOK, vagy mivel az alacsony energiaszükségletű lakásépítést hivatott támogatni, így többször is felvehető? Egy összegben folyósítják, vagy pedig szakaszosan? Azt sem tudjuk még, hogy a zöld hitelből épített házban életvitelszerű bentlakás is elvárás lesz, mint a CSOK esetében vagy sem? Azt sem közölték, hogy az így vásárolt lakást vagy épített házat később eladhatja e a hitelt felvevő, vagy ugyanúgy hátrány éri, mint a CSOK-osokat (a CSOK esetében meghatározott ideig az ingatlanban kell lakni, ha nem így tesznek, akkor vissza kell fizetni a kamattámogatást is.) Az is kérdés még egyelőre, hogy a zöld hitel mellett más hitel is felvehető lesz e, valamint hogy lakáscélú hitel e, ami más támogatás, vagy előtörlesztés szempontjából sokaknak lényeges kérdés lehet.