Termőföld bérlése, használata 2021

A megváltozott földtörvény sok mindent átalakított a termőföldek bérlésével kapcsolatosan. 2016-tól is már csak földműves (vagy mezőgazdasági termelőszervezet) jogosult földhasználatra. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy mindenki, aki termőfölddel akar foglalkozni, annak a földműves nyilvántartásban kell szerepelnie. A földműves nyilvántartást a Földhivatalok vezetik. A nyilvántartásba történő felvételt a Földhivatalok intézik díjmentesen.

helyben lakó szomszéd (2013. évi CXXII. törvény 5.§. 10. pontja alapján)

– helyben lakó és a tulajdonában v. használatában lévő föld szomszédos az adásvételi, a csere vagy a haszonbérleti szerződés tárgyát képező földdel, vagy

– életvitelszerű lakóhelye legalább 3 éve azon a településen van, mely szomszédos az adásvételi, a csere vagy a haszonbérleti szerződés tárgyát képező föld fekvése szerinti településsel, és a tulajdonában vagy használatában lévő, a lakóhelye szerinti településen fekvő földje szomszédos az adásvételi, a csere vagy a haszonbérleti szerződés tárgyát képező földdel;

A legelterjedtebb formája a termőföldek bérbe adásának-vételének, a haszonbérlet, de nem ez az egyetlen formája a földhasználatnak.

Akinek nincs elegendő termőföldje, hogy gazdálkodhasson, és venni sem tud, azok általában haszonbérlet útján jutnak termőföldhöz. A haszonbérlet egy hosszú távú bérleti forma, ami több évet, vagy akár évtizedeket is jelenthet. A haszonbérlet időtartama törvényileg van meghatározva, ami legalább egy gazdasági év, és legfeljebb 20 év. A Haszonbérlet esetében van kifüggesztés, amit nem kell alkalmazni, ha közeli hozzátartozókról van szó pl.

2014. január 1-től haszonbérlet, feles bérlet, részes művelés, szívességi használat, saját tulajdon, vagy vagyonkezelői jog mellett lehet földet használni. A feles bérlet lényege, hogy a bérlőnek,- amíg használja a földet és szedi a hasznait – addig át kell adnia a bérbeadónak a megtermelt termény felét, vagy meghatározott hányadát. Ha öt évnél hosszabb időre kötik, akkor adómentesen kapja a bérbeadó az ellenértéket.

A részesművelés lényege, hogy a felek közösen döntenek arról, hogy mit fognak termelni, kinek mi lesz a feladata és ki hogyan milyen mértékben részesedik majd a bevételből.

A jogszabály szerint, most már valamennyi földhasználati szerződést teljes bizonyító erejű magánokiratba, vagy közokiratba kell foglalni. Ez értendő a közeli hozzátartozók közötti jogviszonyra, ami a szívességi használat szokott lenni, vagy a közös tulajdonban lévő földek esetében, ha tulajdonostársak megállapodnak, hogy ki hogyan használja a földet. Szintén új szabály, hogy a földhasználati szerződéseket jóvá kell hagyatni a Járási Földhivatallal. Ezek a szerződésformák a részesművelés és a feles bérlet, vagy ha haszonbérleti szerződést akarnak hosszabbítani. Az új haszonbérleti szerződéseket mivel ki kell függeszteni, ezért azokat a Jegyző fogja benyújtani a Földhivatalhoz.

Az olyan földekre vonatkozóan vannak lényeges változások még, amelyet nem egy tulajdonostárs használja a földet, hanem többen. Ekkor nem csak a közöttük létrejött megállapodást, hanem térképmásolatot (30 napnál nem régebbi) is csatolni kell és be kell jelölni rajta, hogy ki mettől meddig használja a földterületet.

Előhaszonbérlet sorrendje az erdőnek nem minősülő földek esetén:

  1. volt haszonbérlő földműves, (illetve mg-i tsz-t), aki helyben lakónak minősül, illetve amely helybeli illetőségűnek minősül, vagy akinek a lakóhelye, (illetve mezőgazdasági üzemközpontja) legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közig. határa a haszonbérlet tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km -re van;
  2. földművest, aki helyben lakó szomszédnak minősül;
  3. földművest, aki helyben lakónak minősül;
  4. földművest, akinek a lakóhelye (vagy a mg-i üzemkp-ja) legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közig. határa a haszonbérlet tárgyát képező föld fekvése szerinti település közig. határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van;
  5. MGTSZ, amely helybeli illetőségű szomszédnak minősül;
  6. MGTSZ, amely helybeli illetőségűnek minősül;
  7. MGTSZ, amelynek a mg-i üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közig. határa a haszonbérlet tárgyát képező föld fekvése szerinti település közig. határától közúton v. közfor. elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van.

Házastársi közös vagyon megszüntetése esetén a 3 évbe beszámít az az idő, amely alatt a földet az előhaszonbérleti jogával élni kívánó házastársa használta az törvényben foglaltaknak megfelelően.

Az előhaszonbérletre jogosultak sorrendjében első helyen akkor áll a volt haszonbérlő, ha egyben helyben lakó szomszéd is pl. De alapvetően elmondható, hogy azoknak van előhaszonbérleti joga, akik helyben lakók, vagy helyi illetőségű szervezet, vagyis előnyben részesíti a jogszabály a helyben lakókat. Vagyis már nem automatikusan előhaszonbérletre jogosult a volt haszonbérlő, ha nem helyben lakó.

Azokra a zártkerti ingatlanokra, amelyek szántó, szőlő, gyümölcsös, kert, rét, legelő, gyep, nádas, erdő és fásított terület művelési ágban van nyilvántartva, vagy pedig tanyaként funkcionál, akkor a földre vonatkozó szabályokat kell rá alkalmazni, mint ahogyan a tanyára is. A tanyának van egy sajátossága, hogy a lakóépületét és gazdasági épületét a földtől önállóan is átengedhető. Sőt a tanyához tartozó föld használatára olyan is jogosult, aki nem földműves. Ez azért is fontos, hiszen fent említettük, hogy most már csak földműves használhat földet.

A tanya is megváltozott a törvény szerint, mert már akár egy hektáros is lehet, és az is tanya, ami a földhivatalban ilyen néven van bejegyezve.

Szintén fontos új szabály a korábbi évekhez képest, hogy a vegyes földek, vagyis, amiben a földtörvényben meghatározott művelési ágú és kivett földrészlet is van, akkor is a Földforgalmi törvényt kell rá alkalmazni.

Erdőnek minősülő földre, illetve az engedélyezett erdőtelepítésre kijelölt földre haszonbérleti szerződést legfeljebb a termelési időszak (vágás érettségi kor) lejártát követő 10. év végéig lehet megkötni.