Termékek visszahívása és a betiltott termékek

$k1$Vannak termékek az üzletekben, amiket valamilyen oknál fogva levesznek a polcokról mert azok a fogyasztókra nézve veszélyt jelentenek. A legtöbbet a gyerekjátékokról hallunk, valamint a műszaki cikkekkel kapcsolatban. Sok játék kerül a boltokba, miközben azok a gyermekekre nézve komoly veszélyt jelentenek.

Az Unió is megalkotta a termékek biztonságával kapcsolatos jogszabályokat. Az irányelv nem csak a hatóságokra, hanem a gyártókra és forgalmazókra is kötelezettséget ró.Vagyis azt, hogy ha a gyártó vagy a termék-forgalmazó tudja, hogy a termék veszélyt jelent a fogyasztókra, akkor tájékoztatni köteles a tagállam hatóságait.

A legvégső eszköz egy veszélyesnek ítélt terméknél, a visszahívás. A fogyasztási, de nem élelmiszer cikkek azok, amiknél a visszahívást alkalmazzák. A visszahívással a már az üzletekbe leszállított és eladásra szánt termékeket szedik vissza a boltok polcairól. Sok esetben már a fogyasztókhoz is elér a termék, mire odáig jutnak, hogy visszahívnak egy árut. Ha a terméket visszahívták, akkor további intézkedéseket lehet tenni, amikkel a termék visszavezethető a forgalomba, vagy pedig végleg megszűnik. Megtehetik azt, hogy átalakítást végeznek a tervezés során, de az is elképzelhető, hogy további információkat, illetve figyelmeztetést tesznek a termékre, hogy elkerüljék a kockázatokat. Az is előfordulhat, hogy a terméket átalakítják, vagy pedig visszaveszik a terméket a vevőktől és másikat adnak helyette illetve visszafizetik az árát. A legvégső megoldás pedig a termék végleges kivonása az értékesítésből.

A magyar jogszabály, amelyik az áruk biztonságosságára és a piacfelügyeleti eljárásokra vonatkozik, a 6/2013. (I. 18.) Korm. rendelet. Ez a jogszabály is összhangban áll az uniós jogszabályokkal. A rendelet melléklete a nyomtatvány, mely a veszélyes termékekhez kell kitölteni és megküldeni a piacfelügyeleti hatóságoknak.

A piacfelügyelet ellenőrzi azt, hogy az árukra vonatkozó biztonságossági előírások be vannak e tartva. A piacfelügyeleti hatóság a veszélyes termékkel kapcsolatos információkat teszi közzé, azért, hogy mindenki tudomást szerezhessen arról, mely áruk azok, amik problémásak.

A termékek tételazonosítóval rendelkeznek, amik alapján a hatóság minősíteni fogja a terméket. Ha újra forgalomba akarja valaki hozni a terméket, mert megszüntette azt a tulajdonságát, ami miatt veszélyes volt, csak megváltoztatott tételazonosítóval lehetséges plusz termékazonosítót is kapni fog a termék.

A RAPEX rendszer arra szolgál, hogy az Uniós országok minél hamarabb tudjanak információkat cserélni a termékproblémákról.A rendszeren keresztül lehet értesíteni az Európai Bizottságot, ha olyan non food kerül forgalomba, ami kivonandó a forgalomból. (a terméklista megtekinthető Bizottság honlapján) A Bizottság ezt követően vagy kivonja a forgalomból, vagy feltételeket szab az értékesítésre vonatkozóan. Itthon a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőségen van RAPEX-rendszer, vagyis a bejelentéseket is itt lehet megtenni. A piacfelügyelet a piacfelügyeleti info rendszeren keresztül tájékoztatja a fogyasztóvédelmet a biztonságossági követelményeknek meg nem felelő termékekről. Most az eljárás menetét nem írjuk le, mivel az a fogyasztók szempontjából nem annyira lényeges.

Vannak független honlapok, melyek a termékminőséggel foglalkoznak, így a vásárlók sok információt megtudhatnak az árukról. Ezek a honlapok pedig a fogyasztók szemszögéből nézve sokkal érzékenyebbek, hiszen a legkisebb termék-fogyatékosságra is reagálnak, így sokkal pontosabb képet kapnak a vásárlók az aktuális termékekről.