Széchenyi Szép kártya 2021, vagyis a pihenőkártya

Fotó: © pgaben / Flickr

A Cafeteria juttatás egyik legismertebb formája a SZÉP kártya, és miután meg kellett szüntetni az Erzsébet utalványt, mint “nemzeti” cafeteria utalványt, így tulajdonképpen az egyetlen béren kívüli juttatás, amelynek kedvezőbb az adózása.

2021-ben vegyesen alakulnak a SZÉP kártya szabályai. Az év első felében, 2021. június 30-ig lesz érvényben egy nagyobb keretösszeg valamennyi zseb tekintetében, míg 2021. július 1- től visszaáll a korábbi összeghatár az alábbiak szerint:

2021. június 30-ig 800 ezerre emelkedik a keretösszeg, melyeknek adóterhe is jelentősen lecsökkent, 16, 5 százalékra, a koronavírus járvány helyzetre tekintettel. Mivel a keretösszegek egész évre vonatkoznak, így érdemes az év első felében feltölteni a kártyákat, míg a magasabb keret van hatályban, és az alacsonyabb adóteher, mert az év második felétől, 2021 július 1. napjától 450.000.-Ft lest, adóterhe pedig 32 százalék.

A SZÉP-kártya utalványkártyaként működik, melyet a K&H, az MKB és az OTP Banknál igényelhet a munkáltató, és az abban külön választott „zsebekbe” lehet az összegeket elhelyezni.

2021. június 30-ig a koronavírus miatt a keretek:
Szálláshely szolgáltatás legfeljebb összesen 400 ezer
Vendéglátás (étkezés) legfeljebb összesen 265 ezer
Szabadidő zseb 135 ezer forint.
Az összegek a megfelelő „zsebekbe” kerülnek, melyből elkölthetőek a pénzek.
adóterhe 16,5%

2021. július 1-től:
Szálláshely szolgáltatás legfeljebb összesen 225 ezer Ft/év;
Vendéglátás (étkezés) legfeljebb  összesen 150 ezer Ft/év;
Szabadidő 75 ezer Ft/év.
adóterhe 32 %

A SZÉP-kártya elfogadásánál 1,5 százalékos jutalékot kell fizetniük a szolgáltatóknak.

A SZÉP kártyának számtalan felhasználási módja lehetséges, és évről évre bővítik is azt. A Széchenyi szép kártya mára már a legnépszerűbb és legelterjedtebb béren kívüli juttatási forma, amit már szinte mindenhol felhasználhatunk. Talán nincs is már olyan szolgáltatásnyújtó, ahol ne vennék el tőlünk készpénz helyett. Az Erzsébet kártyát meg kellett szüntetni, mert az EU fujtatott rá, hogy minden más utalványgyártót kiszorít a piacról…

Széchenyi kártya, vagy ahogy sokan ismerik, pihenőkártya már nem csak szálláshely-szolgáltatásért, hanem gyógyfürdő- és strandbelépőért is lehet a SZÉP Kártya mindhárom zsebéről fizetni. A jogszabály-módosítás eredményeképpen a kártya szálláshelyi felhasználása is rugalmasabb lett.

Jól meg kell fontolni, hogyan töltjük ki a munkáltatótól kapott nyilatkozatot, melyik „zsebbe” mennyi juttatást kérünk. Mire van igényünk, és mire szeretnénk felhasználni ezeket az összegeket, mert igaz, hogy bővül az egyes zsebekben található pénzösszegek felhasználhatóságai, azonban még sincs teljes átfedés a zsebek között, nem véletlenül más az elnevezésük.

A személyi jövedelemadó törvény mondja ki, hogy mennyi összegben melyik alszámlára utalhat béren kívüli juttatás címen a munkáltató egy adóévre számítva.

2018. április 20-án jelent meg a Széchenyi Pihenő Kártya kibocsátásának és felhasználásának szabályairól szóló új, 76/2018. (IV. 20.) Korm. rendelet, amely 2018. május 20. napján lépett hatályba és hatályon kívül helyezte a korábbi 55/2011. (IV. 12.) Korm. rendeletet.

A SZÉP Kártya működési rendje

Az új rendelet szerint a korlátozott rendeltetésű fizetési számlán belül továbbra is alszámlánként kell a különböző SZÉP Kártyajuttatásokat nyilvántartani, megmaradt a rendelkezés is, miszerint az alszámlákra utalt pénzeszközök másik alszámlára nem utalhatók át, a munkavállaló a közeli hozzátartozói részére továbbra is igényelhet társkártyát. Az élettársi kapcsolat fennállását a munkavállalónak nyilatkozattal a pénzforgalmi szolgáltató felé kell igazolni a korábbi szabályozással ellentétben, mely szerint elegendő volt a munkáltató vagy az intézmény felé igazolnia.

Az új rendelet a szolgáltatások köréből kivonja a családi panzió szolgáltatást.

Viszont 2020-tól bekerült a Vendéglátás, a Szálláshely, de még a Szabadidő szolgáltatás körébe is belföldi utazásközvetítés és belföldi utazásszervezés (TEÁOR’08 79.11-ből belföldi szálláshely foglalása és belföldi utazás foglalása, 79.12-ből belföldi előre összeállított utazási csomagok értékesítése)

A SZÉP Kártyával történő fizetés továbbra is a szolgáltatóknál lévő elektronikus elfogadóhelyi terminálon, vagy saját internetes felületen illetve a pénzforgalmi szolgáltató központi internetes felületén, vagy telefonos felhatalmazó központ által kiadott engedély alapján történhet. A más által működtetett elektronikus elfogadóhelyi terminálok használatáért díjat számolhatnak fel, amely nem haladhatja meg a SZÉP Kártyával kezdeményezett fizetési művelet 0,3% százalékát.

Minimum 3 év maradt a Széchenyi Pihenő Kártya és a társkártya lejárati ideje.

A SZÉP Kártyával kapcsolatban felmerült költségeket a pénzforgalmi szolgáltató, illetve a szolgáltató viseli. Tranzakciónként legalább 12 forint, de nem lehet több mint a kártya elfogadásáról szóló szerződés alapján bonyolított forgalom 3,6% (korábban 1,5 % volt)

A munkavállaló fizeti meg a társkártya – illetve az elveszett, ellopott vagy megrongálódott SZÉP Kártyák pótlása – előállítási és kézbesítési költségeit, amely nem haladhatja meg társkártyánként az 1.500 forintot.

A kártyán lévő, fel nem használt összegek nem törlődnek két év után sem.

Lényeges újdonság, hogy a pénzforgalmi szolgáltató a munkavállalóval szemben jogosult az utalás évét követő második naptári év május 31-éig fel nem használt pénzeszköz erejéig és annak terhére díjat felszámítani, amely legfeljebb 3%-a lehet a fel nem használt összegnek, mint kezelési költség. A díj felszámításáról a lejárat előtt két hónappal küldenek értesítést. Ezek a szabályok viszont csak az új rendszerben működő pénzforgalmi szolgáltatókra vonatkoznak. (Vagyis az egyenleg lejárat már nincs csak a kártya lejárati idő.)

Megmaradt szabályok:

A Széchenyi szép kártyának három alszámlája van, mégpedig a szálláshely, a vendéglátás és a szabadidő alszámla.

Valamennyi alszámla esetében felhasználható: belföldi utazásközvetítés és belföldi utazásszervezés (TEÁOR’08 79.11-ből belföldi szálláshely foglalása és belföldi utazás foglalása, 79.12-ből belföldi előre összeállított utazási csomagok értékesítése)

Ha tehát utazgatni szeretünk és néha étteremben, csárdában vagy fogadóban megebédelni meg vacsorázni, akkor lehetséges, hogy célszerűbb a vendéglátás zsebünkbe kérni a béren kívüli juttatásunkat, mivel azt mind szálláshelyre mind étkezésre felhasználhatjuk.

Ha pedig a szabadidőnket a szabadban szeretjük és szoktuk tölteni, akkor válasszuk a szabadidő alszámlára történő befizetést, mert ezt szabadidőparkok, vadasparkok belépőjének fizetésére is igénybe vehető.

Egy kártyát ad a munkáltató a munkavállalónak, amit személyesen használhat, ugyanis a fizetéskor átnyújtott számlát alá kell írnia.

A kártyán lévő egyenlegünket bármikor lekérdezhetjük a kártyán lévő telefonszámon, vagy a honlapra történő belépéssel.

A kártya használatához semmilyen díj nem kapcsolódik, a munkavállalónak semmilyen költséget nem kell fizetnie, ha a kártyát fizetésre használja.