Panel program iii. feltételei 2015

Fotó: © vince42 / Flickr

Az elmúlt években jó pár panel társasház felújításának lehettünk szemtanúi, lezajlott a Panel I. és Panel II. program pályázat is, számtalan társasházközösség részvételével. Megtörtént a házak szigetelése, felújítása, megszépítése. 2015-ben folytatódhat a projekt sorozat. Ezzel a programmal, – ami jelenleg Panel III. program néven futna – a panellakások közel fele felújításra került, most a fennmaradó házakon lehet a sor. 

Az előkészítések már megtörténtek a pályázat nyilvánossá tételéhez, de konkrétumok még sajnos nincsenek.

Az is igaz, hogy azok a panelházak, ahol már régóta tervezi a lakóközösség közgyűlése a panelház felújítását, ott már a közös képviselő is úgymond készenlétben áll, és figyelemmel kíséri ezirányú pályázati kiírásokat. Még a keretet sem lehet tudni, hogy meddig terjeszkedhetnek a társasházak, de az valószínű, hogy széleskörű felhasználhatóság lesz. Szerkezeti felújításokra, szigetelésre, födémre, de nyílászárókra is el lehet költeni majd a pályázati pénzt.

Vannak pártolói, de akadnak ellenzői is a panelfelújításoknak, hiszen igaz, hogy ezzel megújul és energiatakarékosabbak lesznek a lakások, nem beszélve arról, hogy a forgalmi értéke is nőhet, bár ez függ a panelház elhelyezkedésétől is. Vannak, akik már megbánták ezt a fajta beruházást, mivel sok ráfizetéssel járt, van, aki viszont örül, hogy szép új környezetben lakhat, mivel ezek a lakóházak szépíthetik a városképet, nem úgy, mint a régi elszürkült, „időmegette” háztömbök rengetege.

A panelházak felújítása azonban nem csak a lakástulajdonosoknak lehetőség egy jobb minőségű lakásban való lakáshoz, hanem az ezt végrehajtó vállalkozásoknak is egy jó jövedelemforrás, és munkavégzési lehetőség. A panelprogram keretében a társasházközösségek meghatározott összegű pénzhez jutnak, amit úgynevezett önrésszel kell megtoldaniuk. A panelprogramban az önrész önkormányzati támogatásból és hitelből tevődhet össze. Sajnos a panelprogramban résztvevő társasházaknak annál nehezebb, minél kevesebb megtakarítása van egy lakóközösségnek. Az önrészt a lakók pár évig fizetik, de a megfizetett önrész pár év alatt megtérülhet, hiszen energiatakarékosabbá váló lakásokban csökken a fűtési költség. Ezt azonban sok szakember cáfolja, mert állítólag a ráfordított összeg elég magas egy ablak-ajtó cserénél, viszont a megtérülés csak közel tíz év után jelentkezhet. Vannak kimutatások, melyeket szakértő cégek végeztek, és amelyek megállapították, hogy a panellakások energiafogyasztása így is a legolcsóbb és legkevesebb ma Magyarországon, így nem is a panellakás az, ahol valódi, érzékelhető energiamegtakarítást lehet produkálni, hanem éppen a családi házak azok, ahol lényegesen magas az energiafelhasználás évente.

A panelprogramban részt vehetnek olyan házak, amik iparosított technológiával készültek, vagyis a panel mellett még szóba jöhet a salakbetonból, vagy síkzsaluzással megépített háztömbök is. A felújítás azonban nem csak az újra burkolást foglalja magában, hanem átfogóbb beavatkozást jelent. A minisztérium feltehetőleg ugyanis csak olyan felújításokat fog ilyen módon támogatni, amik kiterjednek a hőszigetelésén túl, a nyílászárók cseréjén át, egyéb energetikai megújításra is.

Az új panelprogram részleteiről tehát nem lehet tudni még. Nem tudjuk ugyanis, hogy milyen feltételei lesznek, mennyi lesz a vissza nem térítendő állami támogatás, és mennyi az önrész mértéke, és azt sem, hogy kizárólag komplex felújításokkal lehet majd pályázni, vagy részfelújításokkal is lehet indulni a pályázatokon.