Pálinkafőzés 2021

Pálinka photo
Photo by Leonid Mamchenkov

2021. január 1. napjától adómentes bérfőzető részére évente legfeljebb 50 liter mennyiségig a 0,43 hektoliter tiszta szeszt tartalmazó bérfőzött párlat, ami azt jelenti, hogy több mint 80 liter pálinkát főzhet magának.

Módosul 2021. január 1-től a Jövedéki Törvény. A 2016. évi LXVIII. törvény vonatkozó szakasza a következő:

132. § (1) Az adó alapja az alkoholtermék mennyisége hektoliter tiszta szeszben kifejezve, 20 °C hőmérsékleten.

(2) Az adó mértéke – a (4) bekezdés szerinti eltéréssel –

(3) A (2) bekezdés a) pontjának alkalmazásában az 50 literes mennyiség alatt 0,43 hektoliter tiszta szeszt tartalmazó bérfőzött párlatot kell érteni.

Bérfőzött párlatra vonatkozik a paragrafus, vagyis, nem a bolti pálinkákra, mert azok nem lesznek olcsóbbak a törvénymódosítás által. A kereskedelmi mennyiségben főző, vagyis pálinkafőzdék ugyanúgy adóznak, mint eddig, rájuk nem vonatkozik a rendelkezés.

A bérfőzőnek évente az 50 litert túllépő mennyiség után hektónként 333.385 forint az adó 1 liter 40 fokos pálinka után kb 1.300 forintot kell adózni.

Ha van cefréje és azt bérfőzést végző főzdében kifőzeti, akkor évi 50 literes mennyiségig, azaz 0,43 hektoliter tisztaszeszt tartalmazó bérfőzetett párlat esetén 0 ft lesz az adó mértéke.

A bérfőzdék a párlatot 50 fokosan adják ki a főzetőnek, így az adómentes mennyiség 86 literrel számítandó. Vagyis bárki főzethet 86 liter pálinkát. Ha ezt meghaladja a mennyiség, akkor a meghaladó rész után teljes adót, 1 liter 50 fokos pálinka után kb 1.660 forintot kell leróni.

Az otthoni főzés csak saját részre engedélyezett, így ha valaki vesz magának egy pálinkafőző berendezést, azzal csak saját magának készíthet párlatot a jogszabályi előírás szerint, nem értékesítheti azt. Gondoljuk végig, mennyire tisztességtelen lenne engedélyezni az értékesítést azokkal a pálinkafőzdékkel szemben, akik megfizetik az adót, megvásárolták a berendezést, szakembereket foglalkoztatnak, engedélyt szereztek rá és még ellenőrzik is őket.

2016-ban a párlatadójegy bevezetésével a lehető legenyhébb szabályokat vezették be.

Vagyis 700 forintot kellett fizetni egy liter párlat után, azonban 2021-től már ezt sem kell befizetni a fentebb meghatározott mennyiségi korláton belül.

2020-ban közel 70 ezer párlatadójegyet váltottak ki az otthonfőzők.

Az unió módosította az alkoholokra vonatkozó irányelvét, amely szerint a tagállamok adómentessé tehetik az évi maximálisan 50 liter gyümölcsszeszig  a párlatfőzést, így a kormány már 2021. január 1. napjától alkalmazza a kedvező szabályozást, nem lesz szükség párlatadójegyre annak, aki otthon, magának főz, vagy főzet legfeljebb 86 liter gyümölcspárlatot.

A desztillálóberendezést be kell jelenteni az önkormányzatnál, ez a szabály nem változott. Az önkormányzat jegyzője fogja ellenőrizni a szabályok betartását.

A főzést megelőzően bejelentést is kell tenni a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál.

A Hivatal származási igazolást állít ki, mely igazolja a párlat eredetét. Az igazolás arra is jó lesz, hogy pálinkaversenyeken is részt lehet majd venni ennek segítségével.

2020-ban még az első igényléskor legalább háromezer ötszáz forintot kellett befizetni, vagyis legalább öt adójegyet kellett venni, literenként megközelítőleg 800 forint bérfőzési szeszadót kellett lerónia annak, aki a lehullott gyümölcseit pálinkaként akarta újrahasznosítani.