Pálinkafőzés otthon

2016. január 1-től ismét változtak a pálinkafőzés szabályai. 2010. szeptember 27-től lett legális a pálinka otthoni főzése. Új fogalom is bevezetésre került és az adózása is megváltozott a szeszes ital előállításának. Változások idén még várhatóak, mégpedig május 1-től, igaz, azok a változások nem lesznek ennyire átfogóak és jelentősek, mint a jelenlegi módosítások, de két éven belül számos változás vérható a jövedéki termékek előállítása terén.

A pálinkafőzéssel kapcsolatos szabályokat a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 2003. évi CXXVII. törvény foglalja magában. Ebben van minden lényeges szabály és fogalom, ami a témával kapcsolatban fontos.

Első fontos változás a fogalom-meghatározások körében történt, hiszen bekerült a jogszabályba a magánfőzés, a magánfőző és a gyümölcstermesztő fogalmának részletes meghatározása. A törvény értelmében tehát a magánfőzés: a párlatnak a magánfőző, több tulajdonostárs magánfőző esetén valamely tulajdonostárs lakóhelyén, vagy gyümölcsöse helyén lévő, maximum 100 liter űrtartalmú, párlat-előállítás céljára kialakított desztillálóberendezésen a magánfőző által végzett előállítása. Ebben az értelemben a magánfőző: 18. életévét betöltött gyümölcstermesztő, aki saját tulajdonban lévő gyümölccsel, gyümölcs alapanyaggal és párlat készítésére alkalmas, saját tulajdonú desztillálóberendezéssel rendelkezik. A gyümölcstermesztő személy pedig,aki gyümölcstermő területtel rendelkezik.

Párlat adójegy

Az adófizetésre vonatkozó szabályokat változtatták meg azzal, hogy bevezették a párlat adójegyet a magán pálinkafőzés esetében. A szabályok szerint, a magánfőzőnek, aki magánfőzésű párlatot kíván előállítani, annak párlat adójegyet kell igényelnie. A párlat adójegy igénylése előtt a desztillálóberendezést a tulajdonszerzéstől számított 15 napon belül szintén be kell jelenteniaz önkormányzati adóhatóságnál, aki értesíti a NAV-ot.

A párlat adójegyet a magánfőző személy lakóhelye szerint illetékesNemzeti Adó- és Vámhivatal megyei adó-és vámigazgatóságtól igényelhet, és akkor, ha a lakóhelye szerint illetékes önkormányzati adóhatóságnál regisztrált, mint magánfőző.

Vagyis először regisztrálni kell az önkormányzatnál magánfőzőként, aztán ugyanitt bejelenteni a berendezésünket, és utána igényelni a párlatjegyet a NAV-nál.

A párlat adójegyet előre kell megváltani, ami azt jelenti, hogy a tárgyévben betervezett magánfőzött párlat előállításához kell beszerezni az adójegyeket. A párlat adójegy egyfajta igazoló szelvény, amivel adójegyenként egy liter párlatot lehet előállítani, ami 42 térfogat-százalékos alkohol tartalmú. Egy párlat adójegy 700 forintértékű. Egy évben első alkalommal legalább öt párlat adójegyet igényelni kell, viszont maximum 86 darabot. Természetesen, ha valaki többet főzne, mint amennyit az előre megváltott párlat adójegyek lefednek, akkor utólag igényelnie kell még párlat adójegyet, de a 86 darabot ekkor sem lehet túllépni. A pálinka mennyiséget háztartásonként kell számolni, hiába van több berendezés hozzá.A pálinkafőzéshez legfeljebb száz literes pálinkafőző üstöt lehetfelhasználni.A kiadott párlat adójegyekről a NAV nyilvántartást vezet és közli az önkormányzati adóhatósággal is az adatokat.

Jogkövetkezmények, bírságok

Ha valaki mégis többet állítana elő, mint amennyi párlat jegyet lehet kiváltani, és így az éves maximumot túllépné, akkor a jogszabályok szerint a többletmennyiséget haladéktalanul be kell jelenteni a NAV-hoz és a többletmennyiséget meg kell semmisíteni…

Az önkormányzati adóhatóság ellenőrzi azt, hogy a magánfőzéskor mindenki betartja e a jogszabályi előírásokat, valamint, hogy bejelentette e a desztillálóberendezését.A magánfőzött párlat árusítását már a NAV meg a fogyasztóvédelem ellenőrzi.

Ha valaki nem jelenti be a desztillálóberendezést, vagy nem szerzi be a párlat adójegyet és úgy főz pálinkát, akkor nem bírságolnak egyből, hanem felszólítják az illetőt a hiányok 15 napon belüli pótlására. Ha ezt a határidőt is elmulasztja valaki, akkor az önkormányzati adóhatóság 200 ezer forintig bírságolhat.

A jövedéki adó mennyisége

Bérfőzetett pálinka esetében az adóalapja 333.385 Forint, azaz 1 liter 100 térfogat %-os alkohol jövedéki adója 3.335 Forint. 1 liter 50 fokos pálinka 2015 január 1-től 50%-os kedvezménnyel 835 Forint jövedéki adóval főzethető le.

Miután a jogszabály változások hatására a magánszemélyek esetén a pálinkafőzés adómentessége megszűnt és párlatadójegy került bevezetésre, valamint kötelező lett a desztillálóberendezések regisztrációja, körülbelül 13 000 párlatadójegyet adtak ki és 15000 körül van a regisztráltberendezések száma. A számokból látszik, hogy kb170 ezer bérfőzetővel van ma jelenleg kevesebb a korábbiakhoz képest.

Jelenleg 500 ezer forint az összeghatár, viszont a tervek szerint pár év múlva az egymilliós összeghatárt elérése után kell majd adót fizetni.