Óvodába járás meghosszabbítása – tankötelezettség halasztás 2021

A gyermek életkora indokolja, akkor megszűnik az óvodai ellátás számára. Még ma is gyakori, hogy a gyerekek még egy évet „ráhúznak” az ovira, mert a szülő vagy az iskola vagy az óvoda nem tartja még felkészültnek a gyermeket az iskolai kihívásokra. Kivételes, jogszabályban lefektetett esetekben még akár több évet is várhat a gyermek az óvodában.

A gyermekek meghatározott korig járhatnak óvodába, kivételes esetben az általánosan megállapított életkor betöltése után is, ha indokai fennállnak. Ettől eltérő okok miatt is megszűnhet az óvodába járatás. Az okokat a következőkben tekintjük át alaposabban.

A kérelem benyújtásának szigorú szabályai az alábbiak:

2021/2022. tanévre vonatkozóan a kérelmeket 2021. január 1. napjától 2021. január 15. napjáig lehet majd benyújtani az Oktatási Hivatalhoz, kizárólag erre a címre: Oktatási Hivatal, Budapest 1982

Azt a kérelmet, amelyen 2020. január 15. a feladás dátuma, az Oktatási Hivatal még elbírálja, de ezt követően postára adott kérelmet már nem.

A szülő vagy gyám a kérelmet az Oktatási Hivatal által a honlapján lévő informatikai rendszer segítségével kitöltött, majd kinyomtatott és aláírt vonalkódos adatlapon, papíralapon nyújthatja be kizárólag postai úton a fenti címre.

A kérelemnek tartalmaznia kell a nyilatkozatot, hogy ő jogosult a kérelem benyújtására, mivel a szülői felügyeleti jogot egyedül gyakorolja, vagy közös szülői felügyelet esetén a másik szülő kifejezett hozzájárulásával jár el.

(azon kérelmeket is ugyanilyen szabályokkal kell benyújtani, ha azt szeretnénk, hogy gyermekünk hamarabb megkezdje az iskolát, mint hat éves korában. Ebben az esetben is január 15-ig és az Oktatási Hivatal honlapján lévő vonalkódos űrlapot kell elküldeni a fenti címre.)

2020-ban gyökeresen megváltozott az óvodába járási időszak meghosszabbításának lehetősége. Ha valamely szülő azt szeretné, hogy gyermeke maradhasson még egy évet óvodában, vagyis hat évesen ne menjen még iskolába, mert úgy ítéli meg, hogy a gyermek még nem érett rá, akkor ezt kérelmeznie kell.

Abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti a gyermek, tankötelessé válik a törvényi előírások szerint

A közoktatási törvény korábbi szabálya sokkal engedékenyebbek voltak, mert ha a szülő nem szerette volna, hogy iskolába menjen, kérhette, hogy gyermeke még egy évig óvodás lehessen.

Az új törvény a gyerek fejlettségére, iskolaérettségére teszi át a hangsúlyt és kizárólag erre alapozottan mondja ki, hogy minden gyermek hat éves kortól tanköteles, de megadja a lehetőséget arra, hogy az óvodai elhelyezést meghosszabbítsák. A szülőnek viszont nincs döntési lehetősége, csak kérelmezheti, hogy engedélyezzék az iskolakezdés elhalasztását egy évvel, szintúgy kérelemre lehetséges, hogy a gyermek hat éves kor előtt kezdje meg az iskolát.

A hatóság szakértői bizottságot is kirendelhet.

Az óvodai elhelyezés megszűnik, ha a gyermek eléri az iskolás kort és az iskolába járásra alkalmasnak találtatott. Ez azért nem automatikus dolog, mert vannak gyermekek, akik még a hatodik életévük betöltése után is maradnak még legalább egy évet, mert vagy szeptember után születtek, vagy pedig még nem iskolaérett a kisgyermek.

Az óvodába járás kötelező attól az évtől, mely év augusztus 31. napjáig a gyermek betölti a 4. évét.

Az óvoda házirendjében kell hogy szabályozza, a gyermek távolmaradásának, mulasztásának, és késésének igazolására vonatkozó rendelkezéseket.

Az óvodai elhelyezés akkor szűnik meg, ha a gyermeket felmentik az óvodai nevelés alól. Ez egy speciális helyzet, ha pl. sajátos nevelésű a gyermek, és az otthoni nevelése megoldott és biztosítható. Azonban ebben az esetben ezt kérelmezni kell, és kivizsgálják, hogy a kérelemben foglaltak fedik e a valóságot. ezügyben illetékesek a Megyei Kormányhivatalok.