Önálló tevékenységből származó jövedelem 2021

Az önálló tevékenységből származó jövedelem adózása a lecsökkentett szja miatt lett kevesebb. Az adóbevallásban kell szerepeltetni az önálló tevékenységünkből származó jövedelmeket.

Az adóbevallás során az önálló tevékenységből származó jövedelmeket is be kell vallani. Sok tevékenység tartozik ebbe a kategóriába, majdnem minden, ami nem a bejelentett munkánk és amiből jövedelmünk származik. A kisegítő családtag jövedelme nem tartozik ebbe a csoportba.

Mi az önálló tevékenység?

Önálló tevékenység például az egyéni vállalkozói, a mezőgazdasági őstermelői, vagy ha bérbe adunk ingatlant, vagy használati tárgyak bérbeadásával foglalkozunk.

Ez tehát egy olyan jövedelemszerzési forma, amikor a bevétel után magunk kell, hogy megfizessük a terheket.

Ha vendégházat üzemeltetünk és azt bérbe adjuk, az is ide tartozik, de az is, ha valaki megbízást ad különféle feladatok elvégzésével és erre megbízási szerződést kötnek, amiért cserébe pénzt fizet.

Ha eladjuk ingatlanunkat vagy autónkat, és ezért megkapjuk az ellenértéket, az is önálló tevékenységből származó jövedelem lesz, tehát ott a helye a bevallásban.

Továbbá: megbízási alapján végzett tevékenységből származó jövedelem, egyéni vállalkozó vállalkozói kivétből származó jövedelme, az átalányadózást választó egyéni vállalkozó átalányban megállapított jövedelme…stb.

Hogy kell utána adózni?

Az önálló tevékenységből származó jövedelmet az Szja tv. általános szabályai, vagy az adott tevékenységre meghatározott külön szabályok szerint kell megállapítani: az egyéni vállalkozói, őstermelői, bérbeadói tevékenységekre speciálisabb adózási szabályok vonatkoznak.

Az önálló tevékenységből származó jövedelmet az összevont adóalapba kell beszámítani, a vállalkozói adóalap kivételével.

Az önálló tevékenységből származó jövedelem után fizetendő adó 15 százalék.

Hogy kell megállapítani az önállótevékenységből származó jövedelmet?

Egyrészt tételes költségelszámolás az egyik útja, amikor is minden számlákkal kell tudni igazolni, valamennyi költséget. Míg a másik módszerrel a bevételből számla és egyéb igazolás nélkül 10 százalék számítható le, míg a fennmaradó lesz a jövedelem.

Kétféle tevékenység van, amiből ilyenfajta jövedelem keletkezhet, az egyéni vállalkozóként történő jövedelemszerzés, a másik az ezen kívüli. Ha például valaki a lakását kiadja bérbe rendszeresen, akkor bejelenti azt az adóhivatalhoz, de nem kell hozzá, hogy az illető egyéni vállalkozó legyen. Ugyanígy, aki nyelvórákat, vagy korrepetálást vállal. Azok csak bejelentik a tevékenységet a NAV-hoz, majd pedig adószámot kapnak és ezalatt a kapott adószám alatt fog adózni.

Fontos szabály, hogy az adóévben valamennyi önálló tevékenységből származó bevétel (az önálló tevékenységre tekintettel kapott költségtérítést is beleértve) adóelőleg alapjának megállapításánál azonos (vagy a 10 százalék költséghányad szerinti vagy a tételes) költségelszámolást kell alkalmazni.

Az önálló tevékenységet folytató magánszemélynek kell az adóelőleget megállapítani és megfizetni, ha nem kifizetőtől (hanem például magánszemélytől) szerez bevételt. Az adóelőleget negyedévente, azt követő hónap 12. napjáig kell megfizetni.

Nem kell az adóelőleget megfizetni, ha a megállapított adóelőleg összege az adóév elejétől összesítve, vagy az adott negyedévben nem haladja meg a 10 ezer forintot