Mit kell tenni, ha munkanélküliek lettünk – intéznivalók, fontos dolgok 2021

A legtöbb élethelyzetben a munkanélkülivé válás egy kétségbeejtő dolog, hiszen megszűnik a jövedelem-forrás, és ha nincs másik állás, ahol elhelyezkedhetnénk, akkor vannak dolgok, amiket szükséges megtennünk. Most bemutatjuk, miket kell elintéznie azoknak, akik elvesztették az állásukat és egyelőre másik munkahely nincs kilátásban.

Első és legfontosabb dolog, hogy be kell jelentkezni a munkaügyi központba, abba, amely a lakóhelyünk szerint illetékes. Akár a munkaviszony megszűnése utáni napon rögtön bejelentkezhetünk, hiszen a munkaviszony megszüntetésekor-megszűnésekor valamennyi iratot át kell adnia a munkáltatónak a részünkre. A munkáltatótól kapott iratokkal kell elmennünk a munkaügyibe és regisztráltatnunk kell magunkat. A munkaügyi központon keresztül fognak aztán három hónapon át álláskeresési járadékot folyósítani (ezalatt megvan az egészségbiztosításunk, és némi jövedelemhez juthatunk.)

Az álláskeresési járadék legfeljebb 90 napra jarhat. (a számítás alapja az álláskeresővé válást megelőző 3 évben fennálló biztosítási jogviszonyok ideje, valamint, hogy tíz nap jogosultsági idő egy nap járadék-folyósítási időnek felel meg)

A legfelsőbb határa alig haladja meg a 90 ezer forintot.

Ha az álláskeresési járadék ideje lejárt, akkor sem szabad megszüntetni a munkanélküliként történt regisztrációnkat több dolog miatt is. Egyrészt azért, mert akkor hozzáférhetünk olyan, Munkaügyi Központ által szervezett képzéshez, amivel talán könnyebben találunk munkát és ami alatt még keresetpótló juttatást is kapunk, vagyis nem maradunk pénz nélkül.

Másrészt, ha felvesznek minket egy munkahelyre, akkor, ha legalább fél évig regisztrált munkanélküliek voltunk, a munkáltatónak kevesebb járulékot kell utánunk fizetnie, ezért lehet, szívesebben vesznek fel regisztrált munkanélkülit.

Harmadsorban, pedig igényelhetjük a járási hivatal szociális osztályán az aktív korúak ellátását.

Az aktív korúak ellátása jelenleg nagyon alacsony összeg, de legalább nem semmi. A nyugdíjminimumot fogjuk kapni nettóban, ami 25600 Ft. Az aktív korúak ellátását akkor igényelhetjük, ha nincs semmilyen egyéb keresetünk. Vagyonról is nyilatkozni kell a nyomtatvány kitöltésével egyidejűleg. (a nyomtatványt adják a szoc. osztályon)

A szociális osztályon el kell még intézni egy fontos dolgot. Mivel egészségbiztosításunk már nincs, ezért kérni kell olyan nyomtatványt, amivel az egészségügyi szolgáltatási járulékot nem kell megfizetnünk, mégis lesz biztosításunk. (az egészségügyi szolgáltatási járulék 2021-ben már 7950 forint havonta). Ez persze csak azoknak jár, akiknek semmilyen jövedelme nincsen.

Ha ezeket elintéztük, akkor még mindig van olyan juttatás, ami jár a jövedelem nélküli, állástalanoknak.

Ez a lakhatási támogatás. Erre is van külön nyomtatvány. A lényege az, hogy vinni kell egy számlánkat, ami a legnagyobb terhet jelenti a családnak, vagy az egyedülállónak. Hiszen ilyen támogatást nem csak családos, hanem egyedülálló is kérhet. A legtöbb családban vagy a fűtés, vagy a gázszámla a legnagyobb, ezért azt érdemes elvinni. Természetesen a számla az igénylő nevére kell, hogy jöjjön. Ha nem így van, akkor át kell íratni. Ha átíratjuk, akkor erről adnak egy papírt, amit vinnünk kell a szociális osztályra az utolsó számlával együtt.

Az szja bevallást már a NAV készíti el helyettünk, vagyis az adóbevallás tervezetet, melyet az ügyfélkapun keresztül, vagy a NAV ügyfélszolgálatain tekinthetünk meg. Ha nem is teszünk semmit, akkor is „átalakul” adóbevallássá, és nekünk más tennivalónk ezzel nincsen.

Sajnos utazási kedvezmény nem jár a munkanélkülieknek, csak egy esetben, ha munkaügyi központ által szervezett képzésen vesz részt, de ilyenkor is csak az intézmény és a lakóhely között vehető igénybe.