Minimálbér 2021 összege, garantált bérminimum

Megszületett a döntés a 2021. évi minimálbérről és a garantál bérminimumról. A 2021. évi minimálbérről nagyon nehezen született meg a kormányrendelet, már azt hihettük, januárban nem is lesz erről jogszabály. Eddig minden évben legkésőbb december végéig meg tudtak egyezni az összegben, ám ez idén másképpen alakult. A rendelet 2021. február 1-jén lépett hatályba, így a februári munkabérek megállapításánál kell először figyelembe venni.

A kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) és a garantált bérminimum megállapításáról szóló 20/2021. (I. 28.) Korm. rendelet tartalmazza idén a lényeges számokat, melyek az alábbiak:

2.§ szerint a minimálbér

„A teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított alapbér kötelező legkisebb összege (minimálbér) a teljes munkaidő teljesítése esetén havibér alkalmazása esetén 167 400 forint, hetibér alkalmazása esetén 38 490 forint, napibér alkalmazása esetén 7700 forint, órabér alkalmazása esetén 963 forint.”

Garantált bérminimum

A legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló részére alapbérként megállapított garantált bérminimum a teljes munkaidő teljesítése esetén havibér alkalmazása esetén 219 000 forint, hetibér alkalmazása esetén 50 350 forint, napibér alkalmazása esetén 10 070 forint, órabér alkalmazása esetén 1259 forint.

Teljesítménybérezésnél a teljesítménykövetelmények százszázalékos és a teljes munkaidő teljesítése esetén a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló havi munkabérének (tiszta teljesítménybér, illetve garantált bér és teljesítménytől függő mozgóbér együttes) kötelező legkisebb összege 167 400 forint, garantált bérminimum összege 219 000 forint szintén.

Az órabértételt, ha a teljes munkaidő napi 8 óránál hosszabb, arányosan csökkentett mértékben, ha pedig rövidebb arányosan növelt mértékben kell figyelembe venni.

Részmunkaidő esetén havi, heti és napi bértételt a munkaidő eltérő mértékével arányosan csökkentve, az órabértételt az ott szereplő összeggel, illetve annak arányosan változó összegével kell figyelembe venni, a kormányrendeletben foglaltak szerint.

A tavalyi minimálbér és garantált bérminimum növekedéséhez képest a mostani emelkedés meglepően magas. A tavalyi évhez képest majdnem 20 ezer forinttal növekedett, vagyis több mint 10 százalékot.

Persze hallottunk róla, hogy most több mint 10 százalék lesz az emelés mértéke, de meg kellett várnunk a jogszabályt, hogy elhiggyük az ígéreteket. A minimálbér és a garantált bérminimum tehát 2021-ben kb. 12,5%-kal lett magasabb az előző évihez képest. 2019-ben ez a növekedés kb 8%-os lett.

A minimálbér mellett előnyösen alakulnak a munkáltatói járulék költségek is, mert azok csökkentek a koronavírus járvány okán is.

Ha nőnek a bérköltségek, muszáj csökkenteni a járulékokat, hogy a munkáltatókra ne nehezedjen akkora költségteher, és tisztességesen meg tudják fizetni alkalmazottaikat, ez mindenki számára világos, hisz a minimálbért és a garantált bérminimumot is ki kell termelnie a cégnek, ami főleg most nagy kihívás a „túlélő” cégeknek a járványügyi helyzet kellős közepén, amiben már egy éve benne van az ország.

A minimálbér 2019-ben 149.000 Forint, 2018-ban 138.000 forint volt. 2017-ben 127 650 forintra emelkedett a minimálbér, míg 2016-ban 110.000 forint volt, a fent írtakra figyelemmel, melyek bruttó számok.

Természetesen a nettó összegeket növelhetik a családi adókedvezmények és az első házasok kedvezménye is pl., ami két évig jár, ha ezeket is hozzászámítjuk, akkor már magasabb a kézhez kapott munkabér.