Méltányossági táppénz 2021

2021. június 25-én lép hatályba a méltányossági táppénzre vonatkozó jogszabály-módosítás.

A méltányossági táppénz szabályok veszélyhelyzetre való tekintettel születtek, melyet a méltányossági táppénz ellátásra vonatkozó veszélyhelyzeti különös szabályokról szóló 326/2021. (VI. 10.) Korm. rendelet szabályoz.

Méltányossági táppénz kérelmet itt találja:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/nyomtatv%C3%A1nyok.html

Kinek járhat méltányosságból táppénz?

Az új társadalombiztosítási ellátásokról szóló, 2019. évi CXXII. törvény (új Tbj.) 6.§-a szerinti biztosítottnak minősülő személy részére engedélyezhető méltányossági pénzbeli ellátás. A törvény itt felsorolja valamennyi biztosítotti jogviszonyt.

Mennyi időre jár a méltányossági táppénz?

Ha méltányosságból engedélyezett a táppénzellátás, akkor sem haladhatja meg a folyósítás ideje az egy évet.

Ezen időtartamon belül van lehetőség meghosszabbítás iránti kérelem benyújtására is.

Mennyi a méltányossági táppénz összege?

A méltányosságból megállapított táppénz összege nem haladhatja meg a biztosítási idő figyelembevételével meghatározott mértéket (60 vagy 50 %) és a táppénz napi maximalizált összegét.

Kinek nem jár méltányosságból táppénz?

Nem kap méltányosságból táppénz az, akinek egyéb, – jogszabály alapján – ellátást állapítanak meg, kivéve, ha a gyermekgondozási támogatás mellett munkavégzési kötelezettsége van, valamint ha az ápolási díj mellett munkát végző biztosított a gyermeke betegségére tekintettel igényli meg táppénzt.

Hogyan kell kérelmezni a méltányossági táppénzt?

A biztosított a méltányossági kérelmet a foglalkoztatójához nyújthatja be, melyhez mellékelni kell az orvosi igazolást és javaslatot, az orvosi szakvéleményt a keresőképtelenség várható időtartamáról, valamint méltányosságból megállapítható gyermekápolási táppénzt. Ezeket a dokumentumokat a foglalkoztató 5 napon belül megküldi a székhelye szerint illetékes kormányhivatalnak.

A méltányossági táppénzt megállapítani legkorábban az igényjogosultság megszűnését követő naptól lehet. 12 és 18 év közötti beteg gyermek ápolása vagy kórházi tartózkodása címén méltányosságból megállapítható táppénz esetét kivéve természetesen.

Mi az új jogszabálymódosítás hatása a táppénz időtartamára a covid vonatkozásában?

A Kormány elrendeli, hogy a SARS-CoV2 miatti veszélyhelyzet ideje alatt, ha a keresőképtelenség igazolhatóan az egészségügyi ellátás SARS-CoV2 járványhelyzethez kapcsolódó felfüggesztése okán egy éven túl is fennáll, a táppénz méltányosságból a veszélyhelyzet megszűnését követő legfeljebb 6. hónap végéig folyósítható.