Megbízható adózó, automatikus fizetési kedvezmény 2021

Az adózás rendjéről szóló új, 2017. évi CL. törvény (Art.) tartalmazza az adózók fogalmának meghatározását, azon belül pedig a minősítésüket. 2016. január 1-től hatályos az adózók minősítésére vonatkozó rendelkezés, melyet a korábbi Adózás rendjéről szóló törvény is tartalmazott és melyet átvett az új, fenti számú törvény. A megbízható, illetve megbízhatatlan kockázatos adós. Ki milyen kategóriába esik az adóhatóság szemszögéből? Ki kaphat automatikus fizetési kedvezményt?

Az általános adózói fogalom meghatározás mellé 2016. január 1-től két új adózó típus is bekerült az Art-be. Mostmár kétféle adózói minőség is van, a megbízható és a kockázatos adós. Az alábbiakban sorra vesszük, hogy kik sorolandóak a megbízható jelző alá. Ez a cikk a megbízható adózókról szól, a kockázatos adózókról külön cikkben szólunk.

Adózó minősítése

Az adó- és vámhatóság a cégjegyzékbe bejegyzett adózót vagy az áfa-regisztrált adóalanyt negyedévente minősíti. A minősítés eredményeként megbízható vagy kockázatos adózó lesz, amiről elektronikusan értesítik az adózót. Egyébként minden cég lekérdezheti a minősítését a központi elektronikus szolgáltató rendszeren keresztül. Ha két cég összeolvadt vagy egyik a másikba beolvadt, illetve átalakulnak stb. akkor mindkét volt cégnek megbízhatónak kellett lennie ahhoz, hogy a létrejött új cég is az lehessen. Kifogással is élhet a cég a minősítése ellen 6 hónapon belül.

A megbízható adózó 2017. január 1. napjától:

2017. január 1-től a megbízható adózó fogalma alá az alábbi feltételek együttes fennállása esetén kerülhetett az adózó: A fogalom a cégjegyzékbe bejegyzett és az áfa-regisztrált adóalanyokra vonatkozik. Továbbra is megmaradtak az alábbi feltételek, miszerint legalább 3 éve folyamatosan működik, vagy legalább 3 éve áfa-regisztrált adóalany és az is változatlan feltétel, hogy a tárgyévben és megelőző 5 évben az összes adókülönbözet kevesebb, mint a tárgyévre megállapított adóteljesítménye 3%-a; tárgyévben és megelőző 5 évben nem állhatott csődeljárás, felszámolás, kényszertörlés és adószám felfüggesztés vagy adószám törlés alatt; nincs nettó 500 ezer feletti adótartozása; a tárgyévet megelőző 2 évben esedékessé vált mulasztási bírság valamint a jövedéki bírság összege nem haladta meg az adózó tárgyévre megállapított adóteljesítményének 1 százalékát; nem kockázatos adózó, és a tárgyévre vonatkozó adóteljesítménye pozitív.

Ami 2017-ben változott feltétel, hogy korábban visszamenőleg 5 évet vizsgáltak a végrehajtási eljárás szempontjából, de 2017. január 1-től csak 4 évre visszamenőleg nem lehet vele szemben végrehajtási eljárás (az átvezetés és visszatartási jog gyakorlás nem számít). A tárgyév és megelőző 2 évben mulasztási bírság és 2017.01.01-óta jövedéki bírság sem haladhatja meg a tárgyévi adóteljesítménye 1%-át. Nem áll és nem állt az elmúlt öt évben fokozott adóhatósági felügyelet alatt; nem kockázatos adózó és a tárgyévi adóteljesítménye pozitív.

Azok is lehetnek megbízható adózók, akik a tárgyévet megelőző 5 évben nem működtek, vagy nem minősült áfa-regisztrált adóalanynak, mert akkor a feltételeket a működés megkezdésétől, illetve az áfa-regisztrált adóalanyiság kezdetétől veszik figyelembe.

Az állami adó- és vámhatóság által végzett ellenőrzés a 180 napot nem lépheti túl, ha az adózó megbízható és az ellenőrzés alatt is az, és együttműködik a hatósággal. Más előnye is van a megbízhatóságnak, mert ha bejelentési, bevallási vagy adatszolgáltatási kötelezettségének nem tesz időben eleget az adózó (kivéve a dolgozóinak a bejelentését és a közúti termék-fuvarozási bejelentéseket), akkor nem szabnak ki egyből mulasztási bírságot, hanem felszólítják a teljesítésre és adnak rá egy határidőt. Ha ezt is elmulasztaná, csak akkor jön a mulasztási bírság. Viszont a mulasztási bírságnak is más a felsőhatára, ha megbízható adósról van szó, mert a kiszabható mulasztási bírság 50%-ánál nagyobb nem lehet, ugyanígy az adóbírság sem. Ellenben nem lehet ezt az 50 %-os szabályt alkalmazni, ha a mulasztás vagy az adóhiány olyan szintű, hogy azzal elvesztené a megbízható minősítését.

Részletfizetési kedvezmény kérelemre

Pozitívum volt a 2017-es jogszabálymódosításig a megbízható adósokra nézve, hogy a 10 és 500 ezer forint tartozásra évente egyszer 12 havi pótlékmentes részletfizetést adott az adóhatóság, ha a megbízható adózó kérelmezte. Nem vonatkozott ez a magánszemélyek jövedelemadó előlegére, a levont jövedelemadóra, beszedett helyi adóra, és a kifizető által a magánszemélytől levont járulékokra.

A megbízható adósokat megillető pozitívum, hogy a megbízható adózó által visszaigényelt ÁFÁ-t a NAV 30 napon belül utalja ki. A NAV által végzett ellenőrzés időtartama nem haladhatja meg a száznyolcvan napot.

A megbízható adózó részére a fenti kivételekkel (magánszemélyek jövedelemadó előlegére, a levont jövedelemadóra, beszedett helyi adóra, és a kifizető által a magánszemélytől levont járulékok) elektronikusan beküldött kérelemre (könyvelő által ügyfélkapun) évente 1X legfeljebb 12 havi pótlékmentes fizetési könnyítést engedélyez, amit automatikus fizetési könnyítésnek nevez az adózás rendjéről szóló törvény. Az eljárás illetékmentes. Az automatikus fizetési könnyítésről az állami adó- és vámhatóság a kérelem beérkezésétől számított 15 napon belül határozatot hoz.

Az automatikus fizetési könnyítés annak a megbízható adózónak jár, akinek adótartozása az elbírálás időpontjában nem több mint 1,5 millió forint.

A fizetési kedvezmények esetében az adóhatóság mindig vizsgálja, hogy a fizetési nehézség az az adózónak felróható e és hogy úgy járt el, ahogy az adott helyzetben tőle elvárható. A megbízható adózónál ilyen vizsgálat nincsen. A részletfizetési kérelem alapján indult eljárás vizsgálat és pótlékmentes, ráadásul az adóhatóság negyedévente az automatikus részletfizetés lehetőségéről felhívást is küld elektronikusan. Azért kell erre figyelni, mert a felhívás kézbesítésétől 8 nap van arra, hogy az adózó ezt elfogadja, mert ha a határidőt elmulasztja, akkor már nem élhet ezzel a lehetőséggel. Ha elfogadja az adózó az automatikus részletfizetést, akkor 15 napon belül határozatot kap erről. Ez a részletfizetés is úgy működik, mint bármely más, hogy ha egyik részlettel késik az adózó, akkor egy összegben lesz esedékes az egész tartozása

A fenti szabályokból látszik, hogy a régi adózás rendjéről szóló törvényben lévő szabályok lényegében át lettek emelve az új 2017. évi CL. törvénybe.