Megállapodás a nyugdíjhoz szükséges szolgálati időre 2021

A megállapodás azoknak lényeges, akiknek sem az öregségi teljes nyugdíjhoz, de még az öregségi résznyugdíjhoz szükséges szolgálati idejük sincsen meg. Ez azért is fontos, mert ha nincsen elég szolgálati idő, akkor nincs nyugdíj sem. A megállapodásnak megvannak a feltételei, és a költsége is, amit az alábbiakban fogunk áttekinteni szinte minden fontos kérdés megválaszolásával.

Az öregségi teljes nyugdíjhoz az szükséges, hogy az illető betöltse a nyugdíjkorhatárt, és megszerezze a 20 év szolgálati időt. Az öregségi résznyugdíjhoz pedig 15 év szolgálati idő kell. Vagyis, csak szolgálati időre lehet megkötni ezt a megállapodást, az életévek úgymond kiváltására nem lehet alkalmazni. Mivel csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj kategóriája már eltörlésre került, így maradt a teljes és résznyugdíj.

A nők kedvezményes öregségi nyugdíjához szükséges jogosultsági idő szolgálati idő (40 év) szerzésére irányuló megállapodás útján nem növelhető, mert az így szerzett szolgálati idő nem minősül keresőtevékenységgel járó jogviszonyban szerzett szolgálati időnek.

Az köthet ilyen megállapodást a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervvel, akinek a hiányzó szolgálati idő miatt elutasították a nyugdíjigényét, de a nyugdíjjogosultságához maximum 5 év hiányzik, tehát legalább 10 év szolgálati időt kell összegyűjteni, hogy megállapodást köthessen valaki, viszont kivételt jelentenek azok, akik a nők kedvezményes öregségi nyugdíjára akarnak igényt benyújtani. Ha a nőnek nincs meg a 40 év szolgálati ideje, akkor korhatár előtt nem mehet kedvezménnyel nyugdíjba és erre megállapodást sem köthet.

Honnan lehet megtudni, hogy mennyi időre köthető ilyen megállapodás?

Amikor benyújtja valaki a nyugdíja megállapítására a nyugdíjigényét, akkor arról határozatot hoznak mindenképpen, ha megállapítják, ha nem. Viszont ebben a határozatban lesz kimondva, hogy hány olyan megvásárolható nap van, amire szolgálati időként megállapodás köthető. Az is a határozatban van, hogy addig lehet kezdeményezni a megállapodás megkötését, míg a határozat elleni jogorvoslati idő le nem jár.

A megállapodás létrehozását a határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül lehet kezdeményezni. Ha valaki kétszer sem veszi át a levelet, akkor átvettnek kell tekinteni.

Mennyit kell fizetni a megállapodás alapján?

Nyugdíjjárulékot kell fizetni, amit az alábbi módon számítanak ki.

A nyugdíjjárulék-fizetés alapja a megállapodást kötő személy által meghatározott jövedelem, de legalább a megállapodás megkötése napján érvényes minimálbér összege.

A minimálbér összege 2020. évben  havi 161.000 forint volt, így megállapodás esetén a nyugdíjjárulék mértéke 2020. július 1-től  22 %, vagyis minimum 35.420.-Ft, amely fizetését vállalni szükséges egy megállapodás alkalmával.

Az a személy, aki úgy köt, vagy tart fenn megállapodást Magyarországon, hogy eközben egy másik országban biztosítottnak minősül párhuzamosan, jogszerűtlen megállapodás alapján teljesített járulékfizetéssel nem szerezheti meg a magyar szolgálati időt.

A megállapodásban meghatározott nyugdíjbiztosítási és nyugdíjjárulékot egyben kell megfizetni, a megállapodás megkötésétől számított 15 napon belül, de lehet rá kérni 30 nap hosszabbítást is egyszer. Ha ez eredménytelenül telik el, akkor elesik az illető ettől a lehetőségtől, mint ahogyan az is jogvesztő, ha valaki a 15 napon belül nem kezdeményezi a megállapodás megkötését, ezért minden érintettnek szem előtt kell tartania a határidőket!

A lakóhely szerint illetékes megyei kormányhivatal nyugdíjbiztosítási szakterületénél lehet személyesen vagy írásban kezdeményezni a megállapodás megkötését. Aki itthon nem rendelkezik lakóhellyel, annak az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság Nyugdíjfolyósító Igazgatóságánál kell intézkednie.

A megállapodás megkötéséhez szükséges okmányok, a személyi, lakcímigazolvány, TAJ kártya (akinek az új igazolványa van, annak már minden adat egyben van)

Végezetül pedig a megállapodás jogcíme többféle is lehet