Látnivalók a Balatonnál

Amikor hazánk idegenforgalmi régióiról van szó, mindig kiemelt helyet foglal el a Balaton. „Magyar tengerünk” partja, az ott elérhető szolgáltatások az elmúlt húsz évben jelentős változáson mentek keresztül, ám ami megmaradt, az a sajátos hangulat, melyet a tó, és a környező városok garantálnak a turisták számára. Bár vannak, akik télen is szívesen gyönyörködnek a tó sajátos látványában, de legtöbben mégis a tavasztól őszig terjedő időszakban látogatnak el a partmenti városokba. Vannak, akik szeretik az éjszakai nyüzsgést, és inkább a nagyvárosok mellett teszik le voksukat, megint mások előnyben részesítik a csendes üdülőfalukat, ahol átadhatják magukat az önfeledt nyugalomnak. Cikkünkben azoknak szeretnénk segítséget nyújtani, akik a Balatonban való fürdőzés és az élményfürdők nyújtotta kikapcsolódási lehetőségek mellett a környék látnivalóit is szívesen felkeresnék. Egy csokorba gyűjtöttük azokat a nevezetességeket, amelyek semmiképpen nem maradhatnak ki úticéljai közül, ha a „magyar tengert” választotta ezúttal a pihenés színteréül!

A balatoni látképet egyértelműen befolyásolja a Tihanyi-félsziget, mely természeti értékeivel és épített nevezetességeivel nem maradhat ki a látnivalók közül. Az 1055-ben, I. András által építtetett bencés apátság a román csarnokkriptával együtt minden évben sokakat vonz a területre. Persze nem csak ez az egyetlen látnivaló a félszigeten, ugyanis a Szabadtéri Néprajzi Múzeum mellett a Barátlakások is a térség vonzerői közé tartoznak Ez utóbbiak Közép-Európában egyedülálló módon tárják a mai kor embere elé az egykori ortodox görög szertartású remeték életmódját. A tihanyi táj egyébként nem csak a Balaton felőli oldalon érdemel szót, hanem a félsziget belsejében levő Belső-tavat illetően is. Ez a horgászok kedvencének számít, de az esős időben láthatóvá váló Rátai-csáva is igazi különlegesség. A híres tihanyi visszhang ma már nem a régi, de csendes, szélmentes időben még ma is visszaverődik a templom faláról a hang a Visszhangdombról.  

A Balaton szerelmesei számára bizonyára nem cseng ismeretlenül a Badacsony-hegy neve, mely a túlpartról is gyönyörűen kirajzolódik. Az egykori vulkán 437 méterrel magasodik a tó fölé, és a felfelé vezető túraút minden egyes pontjáról csodás kilátás nyílik a vidékre és természetesen a Balatonra. Egy idő után a kikövezett utat meredek lejtők, erdős tájon kanyargó ösvény, majd szőlőtőkék melletti homokos feljáró követi, de megéri felkapaszkodni a látvány miatt. Természetesen a hegy több oldalról is megközelíthető, de akik a borospincékben is megpihennének egy kicsit hűsölni, azok számára Badacsony ajánlott.

Hazánk legnagyobb barokk kastélya, a Festetics kastély Keszthelyen várja a látogatókat, akik számára múzaumként látogatható a páratlan szépségű, tízhektáros angolparkkal kialakított épületegyüttes. Állandó és időszaki kiállításai mellett konferencia központként is áll az érdeklődők rendelkezésére. A kastély remek helyszínnek bizonyul napjainkban akkor is, ha szabadtéri színházi előadásokról van szó, de gyertyafényes, éjszakai kastélylátogatásra is lehetőség szokott nyílni Keszthely nevezetességét felkeresve. A neoklasszicista bútorzat különleges hangulatot áraszt, a Helikon könyvtár pedig hazánk egyetlen épen maradt magánkönyvtára, ami főleg 18. és 19. századi kötetekkel büszkélkedhet, körülbelül 90 ezres nagyságrendben.

A különleges természeti képződmények kedvelői számára a Tapolcai Tavasbarlang garantáltan tetszeni fog, ugyanis hazánkban ez az egyetlen olyan barlang, amely csónakkal járható be. A barlangban kellemes, 20 fok körüli hőmérséklet uralkodik, a víz pedig kifejezetten meleg, 18-20 fokos. A kivilágított, két és fél kilométer hosszú barlang bejárható csónakkal, és megfigyelhető az a halfaj is, amely itt él, mégpedig a fürge cselle. A barlang egyébként 1937 óta járható be ilyen módon, felfedezésére 1902-ben került sor. Néhány éve új barlangi tavakra bukkantak, ám ezek még nem látogathatóak. A barlang fölött egyébként jelenleg Látogatóközpont építése zajlik, de ez nem akadályozza a látogathatóságot. Mivel a lenti mikroklíma kifejezetten jó hatással van az egészségre, így azt a Tapolcai Kórház is kihasználja a betegek számára egy lezárt járat tekintetében.  

A Balaton-felvidéken feszik Szentbékálla és Kővágóörs, melyek határában található a híres Kőtenger, amelyről a helyiek úgy vélik, gyógyerővel rendelkezik. A hatalmas kövek, melyek szilárdnak tűnnek, néha mégis megremegnek, ha a kíváncsi turisták rájuk lépnek. A gyógyerőt a mágikus rezgésekkel rendelkező Szent György vonalnak tudják be sokan. A területre látogatva érdemes a jelzést követni a szentbékkállai kiindulóponttól. A Kőtenger mellett természetesen túraútvonalak, a 337 méter magas Monoszlói Hegyestű, és több kilátó is várja a turistákat gyönyörű panorámával a Káli-medencére, valamint a Tapolca-medencére. Ha az időjárás nem kedvez a fürdőzésnek, e területet mindenképpen érdemes felkeresni a nyaralás idején.

Kápolnapuszta elsősorban Bivalyrezervátumáról híres, hiszen a 30 hektáros területen közel 200 bivaly él. Az állatokat másfél kilométer hosszú sétálóútról lehet megfigyelni, útközben pedig távcsövek, kilátópontok, és pihenőhelyek teszik a kirándulást érdekesebbé. A Kis-Balaton élővilága iránt érdeklődők is megtalálják számításukat a létesítményben, hiszen ezt bemutató kiállítással is lehet találkozni itt.

A Balaton környékére tervezett kirándulás, nyaralás során természetesen a felsoroltaknál jóval több program, nevezetesség és látnivaló akad, most a teljesség igénye nélkül szerettünk volna néhány tippet adni az olyan mindenki által felkeresett városokon kívül, mint a híres Balatonfüred, vagy Siófok. Ha nyaralásról van szó, akkor e két frekventált központ egyenként is megérne néhány tartalmas olvasnivalót, képezzék ezek további írásaink témáját, hiszen valóban megérnek ennyit!