Kutya bejelentés, ebrendészeti hozzájárulás

A kutyabejelentésnek minden kutyatartó köteles eleget tenni, akár természetes személy, akár nem természetes személy a tulajdonosa. Fontos, hogy eleget tegyenek a kutyatartók a hatályos jogszabályi rendelkezéseknek, vagyis, hogy nyilvántartásba vetessék házi kedvencüket. A bejelentés korábban csak a veszélyes állatokra volt érvényes, de ma már minden eb tulajdonosnak be kell jelentenie az önkormányzatnál a kutyáját.

A rendelkezés alapja tulajdonképpen egy önkormányzati kötelezettség. Az önkormányzatoknak ugyanis,legalább háromévente össze kell írnia az illetékességi területén lévő kutyákat. Az összeírás egyik célja az oltások meglétének ellenőrzése, másik az ebrendészeti feladatok teljesítése.

Az önkormányzat elektronikus adatbázist vezet a szükséges adatokról. Az adatok, amiket rendelkezésre kell bocsátani az erre rendszeresített űrlapon, a következők: a kutya tulajdonosának neve, címe, a kutya tartójának adatai, a kutyaára vonatkozó adatok, úgymint fajta, nem, születési idő, szín, és a kutya neve. Arról is adatot kell szolgáltatni, hogy hol van a tartás helye, valamint a beültetett transzponder(elektronikus azonosító) sorszáma, a beültetés időpontja, a beültetést végző szolgáltató állatorvos neve, kamarai bélyegzője száma, amit szintén fel kell tüntetni a nyomtatványon. Ha ivartalanítva van a kutya, akkor az ivartalanítás időpontját, az állatorvos nevét, kamarai bélyegzője számát is be kell írni. Mindezek mellett az eb oltási könyvének számát, a kiadó szolgáltató állatorvos nevét, kamarai bélyegzője számát, az eb veszettség elleni védőoltásainak időpontját, a használt oltóanyagot, gyártási számát, állatorvos nevét, kamarai bélyegzője számát,a veszettség szempontjából aggályos eb megfigyelési státuszának tényét, időpontját. Ha van a kutyának útlevele, akkor az arra vonatkozó adatokat, ha pedig veszélyes eb, akkor azt is fel kell tüntetni. Az elismert tenyésztő szervezet által törzskönyvezett kutya esetén a származási igazolás másolatát.

A transzponderrelrendelkező kutyák adatait egy országos elektronikus adatbázisban kell szerepeltetni. A nyilvántartásba vétel és maga az elektronikus azonosítóval való ellátás összesen nem lehet több, mint 3500 Ft. A nyilvántartásban ugyan azok az adatok szerepelnek, mint a fentebb felsoroltak.

A Magyar Állatorvosi Kamara is szolgáltat adatokat az általa nyilvántartott kutyákról, bár ez nem feltétlenül fed le valamennyi háznál tartott kutyát.

A jogszabály mondja ki azt is, hogy az önkormányzatoknak lehetőségük van arra, hogy a négy hónapos kort betöltött kutyák után ebrendészeti hozzájárulást szedjen. Az önkormányzatok több szempontot is mérlegelhetnek az ebrendészeti hozzájárulás megállapításakor, de a hozzájárulás mértéke nem lehet magasabb, mint 6000 Ft, veszélyes ebek esetében 10.ezer forint. Az ebrendészeti hozzájárulás megfizetése alól is vannak mentességek, mint pl. az őshonos fajok, a vakvezetők, az ivartalanított, vagy az állatmenhelyről befogadott kutyák esetében többek között.