Külföldi események hazai anyakönyvezése 2018

Fotó: © the_stakes / Flickr

A témában jelentős változás nem várható idén, a szabályok változatlanok, viszont a hazai anyakönyvezetésben az eljáró hatóság a Budapest Főváros Kormányhivatala. A Bevándorlási Hivatal honlapján valamennyi szükséges és kitöltendő nyomtatvány letölthető, sőt az is, hogy az egyes ügyek esetében milyen mellékleteket kell csatolni.

Sokan telepedtek le külföldön, vagy utaztak ki egy időre, mégis szükség lehet bizonyos események hatására a hazai anyakönyvezésre is. Egy külföldön történt szülés, vagy házasságkötés okán lehet, hogy itthon is fel kell keresni a hivatalt.

A jogszabályok felsorolják azokat az eseteket, amikor a külföldi esemény után itthon is anyakönyvvezető elé kell menni. Ilyen többek között a szülés, vagy a házasságkötés, de akkor is, ha külföldit magyar fogad örökbe. Szomorú esemény, ha valaki meghal, és ha ez még külföldön történik vagy pedig az elhunyt lakhelye van külföldön, akkor számos elintéznivaló akad. Ha itthoni bíróság nyilvánít egy külföldit holttá, akkor is a hazai hivatal jár el. Utolsó eset, ha – a törvény megfogalmazása szerint – lakhellyel rendelkező hontalan magyar külföldön házasodik, születik, hal meg…

Ha a felek házasságot akarnak kötni, akkor azt személyesen be kell jelenteniük. Viszont, ha az egyiküknek nincs magyar lakcíme, akkor külföldön fogja a konzulátuson bejelenteni. Ezt a nyilatkozatot fordítják le és hitelesítik, amit aztán a magyar hivatalban be kell mutatni.

Az anyakönyvezetés úgy zajlik, hogy aki magyar állampolgár, az bárhol terjeszthet elő kérelmet, míg aki külföldön él, annak a konzulátusra kell mennie azügyben, hogy itthon anyakönyvezzenek. Nem minden esetben kell személyesen megjelenni, mert pl. a halálesetnél postai úton is fel lehet venni a kapcsolatot a konzuli tisztviselővel. Ha valaki állampolgárságot kíván szerezni, akkor az állampolgársági kérelmeket befogadó hivatal is jogosult az anyakönyvi kérelmet átvenni.

Ha a magyar állampolgárnak hazai anyakönyvezésre van szüksége, akkor a születési anyakönyvezés esetén kérheti, hogy magyarosítsák az utónevét pl. vagy pedig családnevét, – amennyiben az kettős – a magyar névviselésre vonatkozó szabályok szerint írják át.

2015. április 1. óta a hazai anyakönyvi ügyekben aBudapest Főváros Kormányhivatal jár el.Az anyakönyvezetésre irányuló kérelmeket személyesen, vagy pedig meghatalmazással is be lehet nyújtani. Ha meghatalmazott jár el, akkor a meghatalmazást eredetben kell bevinnie magával a hivatalba. A meghatalmazottat a meghatalmazó azonban nem hatalmazhatja meg mindenre. Vannak kizárólag személyesen megtehető nyilatkozatok, amit a meghatalmazott nem nyilatkozhat a meghatalmazó helyett és nevében. Ilyen nyilatkozat a gyermeknek történő névválasztás, vagy a házassági név.

A kérelmet nem kizárólag csak írásban lehet benyújtani, hanem személyesen, szóban is elő lehet adni. Ha valaki besétál egy anyakönyvi hivatalba és szóban közli a kérelmét, akkor erről felvesznek egy adatlapot. A nem Magyarországon bekövetkezett elhalálozás esetén postán is be lehet küldeni a hazai anyakönyvezése iránti kérelmeket.

A bevándorlási hivatal honlapján mindenre van előre elkészített nyomtatvány, még a meghatalmazásra is.

Milyen mellékletei vannak a kérelemnek?

  1. okirat, ami igazolja az állampolgárságot (személyazonosító vagy útlevél pl.)
  2. az eredeti vagy hiteles másolat akülföldi anyakönyvi okiratról (hiteles magyar fordítás és diplomáciai felülhitelesítés vagy Apostille hitelesítés)
  3. lakcímnyilvántartásba vétel is megtörténik, ha ott még nem szerepel a külföldön élő magyar állampolgár.

Ha a baba külföldön született, akkor a hazai anyakönyvezéshez szükség lesz a szülők házassági anyakönyvi kivonatára, ha pedig nem voltházasságkötés, akkor az apai elismerő nyilatkozat vagy azt megállapító ítélet. (az apai elismerő nyilatkozat tehető: anyakönyvezető előtt, gyámhatóságnál, konzul előtt, vagy külföldi hatóságnál) A születés hazai anyakönyvezését meg kell, hogy előzze a házasság hazai anyakönyvezetése. (természetesen egyidejűleg is kérhető a kettő)

Egyre több iroda hirdet külföldi esküvőket, tengerparton vagy egyéb egzotikus helyeken. Az irodák ilyenkor átvállalják a hazai anyakönyvezetést is leggyakrabban. Egyébként, ha a házasság külföldön köttetett, akkor a házasság előtti családi állapot igazolást kell csatolni, ha volt korábban házas. Ha nem volt házas, akkor elég csak nyilatkozatot tenni erről a tényről.

Halálesetkor a fennálló családi állapotot kell igazolni, kivéve, ha nem volt házas az illető.

A hazai anyakönyvi eljárásnak 2 hónap az ügyintézési határideje.Az ügyintézési határidő a kérelem beérkezésének napján kezdődik. Természetesen ez a határidő is meghosszabbodhat, például ha valamilyen szükséges iratot nem csatolt az ügyfél és hiánypótlásra van szükség, vagy pedig máseljárás miatt fel kell függeszteni az anyakönyvi eljárást. Az első alkalommal kiállított magyar anyakönyvért nem kell illetéket fizetni. A hivatal elérhetősége ;1075 Budapest, Károly körút 11.

Egyébként minden ország esetében egyedi követelményeket is támaszthat a hazai hatóság, amiről mindig az adott ország konzulátusának magyar honlapján adnak tájékoztatást.