Környezetvédelmi termékdíj és összege 2021

Fotó: © Allie_Caulfield / Flickr

Az egyéni hulladékkezelést választók díjfizetése és a számlazáradékolás végrehajtása is egyszerűsödött a környezetvédelmi termékdíj megfizetése kapcsán, valamint a külföldi gazdálkodók is fizetnek az online értékesített díjköteles termék után, ha azt magyar vevőknek értékesítik. A törvényben a fogalmak is pontosításra kerültek.

A fogyasztói társadalom hatalmas mennyiségű árut használ el, és óriási mennyiségű szemetet termel. Ez nem újdonság senkinek, hiszen ezzel van tele az internet sajnos. Talál a legnagyobb környezeti probléma jelenleg a hulladék, mégpedig azok, melyek évszázadok alatt sem bomlanak le, mint a műanyag. Az újrahasznosítás persze sokszor megoldás lehetne a problémára, mégis rengeteg hulladék halmozódik fel. A műanyag újrahasznosításra is számtalan megoldás látott napvilágot, sok az igyekezet, de a műanyag hulladék kibocsátás sajnos meghaladja ezt a mennyiséget.

Kellenek még eszközök ahhoz, hogy a mérhetetlen szemétgyártást megpróbáljuk visszaszorítani, vagy legalábbis nem ösztönözni. A környezetvédelmi termékdíj bevezetésére többek között emiatt is került sor, valamint, hogy a környezetvédelemre, és a megelőzésre legyen anyagi forrás.

A környezetvédelmi termékdíj törvény felsorolja, mik azok a termékek, ami után díjat kell fizetni. Egyértelmű, hogy a műanyagból készült dolgokon van környezetvédelmi termékdíj. Az egyik legproblémásabb termék a környezetvédelem szempontjából, a műanyag. Biztosan mindenki látott, vagy legalábbis hallott a tenger felszínén úszó műanyag „szigetekről”, de ez csak egy a sok negatív példa közül. Nem fogjuk valamennyi terméket felsorolni, viszont még mondunk pár gyakorit. Ilyen az elektromos berendezés, vagy a gumi, az akkumulátor, és a vegyiparban előállított termékek is.

A környezetvédelmi termékdíjat a reklámújságokra is meg kell fizetni pl. Minden termék kap egy kódszámot, ami alapján osztályozzák őket. A környezetvédelmi termékdíjat elsősorban a forgalomba hozatalkor, vagy más esetben az első használat alkalmával kell megfizetni. Ha reklámozásra szánt papírt nyomtatnak, akkor azután a környezetvédelmi termékdíjat a nyomtatáskor meg kell fizetni például.

Ha a terméket, ami egyébként környezetvédelmi termékdíjas lenne, adóraktárban tárolják és azon belül történik az eladása, az nem forgalmazás, úgyszintén az sem, ha a nem vámjogi szabadforgalmú terméket itthon adják el, az szintén nem forgalomba hozatal a jogszabály szerint. Ezeken felül még akkor sem kell termékdíjat fizetni, ha exportálják, illetve ha valaki személyes szükségletnél nem nagyobb mennyiséget használ fel.

A környezetvédelmi termékdíj megfizetését az adóhivatal ellenőrzi. Az, akinek környezetvédelmi termékdíjat kell fizetnie, be is kell jelentenie azt, ha ilyen termékkel kezdi meg a tevékenységet. A bejelentésnek a megkezdéstől számítva elég hamar, mégpedig 15 napon belül meg kell történnie. A bejelentéssel együtt nyilatkoznia is kell arról, hogy a egyéni hulladékkezelő vagy termékdíj átalány fizető. A bejelentés ma már elektronikusan zajlik, amely az adóhatóság honlapján tehető meg. A bejelentés negyedévente történik, minden negyedévet követő 20. napig. Aki viszont átalányfizető, az a tárgyév utáni január 20-ig fogja ezt megtenni. A környezetvédelmi termékdíj megfizetése a bevallások időpontjához igazodnak. Ha a kiszámított termékdíj nincs ezer forint, akkor azt nem kell megfizetni.

Termékdíj visszaigénylés

Vissza lehet igényelni a környezetvédelmi termékdíjat, ha a terméket külföldre elszállították, vagy pl. változatlanul más termékbe beépítették és így szállítják külföldre, hogy aztán ott értékesítsék. Abban az esetben is visszaigényelhető, ha a termékdíj-köteles terméket úgy gyártottak le, hogy ahhoz szintén termékdíj-köteles terméket használtak fel. A kőolajtermék termékdíját úgy igényelhetik vissza, ha az elhasznált, vagy a hulladék, az anyagában való hasznosításra átadásra került és ezt igazolni is tudja.

A termékdíj-fizetés átvállalható, ha számla alapján a belföldön előállított kőolajterméknél az első forgalmazója azt átvállalja és ezt a számlán feltüntetik. A termékdíj-megfizetés nem csak számla, hanem szerződés alapján is átvállalható. Ebben az esetben az átvállaló általában az első belföldi vevő lesz. A jogszabály részletesen kifejti, mik azok az esetek, amikor a belföldi vevő átvállalhat termékdíjat.

A csekély mennyiségben csomagolást forgalmazó, vagy saját célú felhasználó, továbbá az éves 10 millió nettó árbevételű, valamint a 73/2009/EK tanácsi rendeletben foglalt mezőgazdasági termelő termékdíj átalány fizetésére jogosult. Az első kategória 12 ezer Ft-ot, a 10 millió alatti bevételű 2000 Ft/év átalányt fizet meg. A legfeljebb évi ötven millió árbevételű 7000 Ft/év, míg amely mezőgazdasági termelő a tárgyévben válik termékdíj megfizetésére kötelezetté, az 5000 Ft-ot fog megfizetni évente.

Most nézzük az egyes termékekre vonatkozó környezetvédelmi termékdíjakat, melyet a termékdíj törvény 2. és 3. melléklete tartalmazza.

A csomagolóknál kissé bonyolult a megállapítása, mert pl. az összetevőinek szét illetve szét nem választhatósága alapján kategorizálják be, vagy hogy biológiailag lebomló e. a díjtételeket a termékdíj törvény 2. mellékletében fogjuk megtalálni. A gumiabroncsokra 57 Ft-ot kell fizetni kilónként. Az egyéb kőolajtermékre 114 Ft/kg. Az akkumulátor környezetvédelmi termékdíja 57Ft/kg. Reklámhordozó papír 84 Ft/kg …stb.

2017. január 1-tőlismét változik a termékdíj törvény. A jogszabály pontosítja a csomagolóanyag fogalmát. Módosul a törvényben a termékdíj-köteles termék utáni termékdíj megfizetése alóli mentességek esetei, többek között a hulladékká vált termék után, melyet újrahasznosítanak.