Kirándulóhelyek, látnivalók Észak-Magyarországon

Hosszú hétvégét tervez, és szeretne olyan idegenforgalmi régiót felkeresni, amely többféle kikapcsolódási lehetőséget tartogat a turisták számára? Fontosnak tartja, hogy szabadidejét a természetben tölthesse, és aktív kikapcsolódással teljen a pihenésre szánt idő? Hazánk számos látnivalóval várja az utazni vágyókat, de van egy olyan régiója, mely különösen nagy népszerűségnek örvend – főként a tavasztól késő őszig terjedő időszakban. Észak-Magyarország páratlan természeti értékekkel, gazdag növény-, és állatvilággal várja az oda érkezőket. Nézzük, mit érdemes megnéznie, ha Észak-Magyarországot választja úticéljául! 

Magyarország kétségtelenül egyik legszebb természetes látnivalója a Szalajka-völgy. A völgyben alázúduló Fátyol-vízesés mészkőlerakódásain át, 17 méter hosszan sistereg a víz, ezzel csodás látványt nyújtva. Nem ez azonban az egyetlen természeti képződmény, amely miatt évről-évre sokan választják Szilvásvárad környékét. A felfelé vezető túraútvonal mentén a Vadasparkban muflonok és dámszarvasok látványában gyönyörködhetnek azok, akik a élővilág szépségei iránt érdeklődnek. A Pisztrángos-tavak mesterséges tenyészetei mellett ne hagyja ki a kristálytiszta vizű Sziklaforrást sem, amelynek karsztvize a fárasztó túra után igazán frissítően hat. Ha nem volt elég az eddigi kirándulás, akkor a merészebbek felkapaszkodhatnak az Istállóskői-barlanghoz, amely hatszáz méteres magasságban helyezkedik el. A meredek utakra mindenképpen számítania kell, de a látvány miatt megéri. E barlangból kerültek elő a 36 ezer évvel ezelőtti leletek, tehát régészeti szempontból sem utolsó a ma idegenforgalmi látványosságként számon tartott barlang. A megfáradt turisták az erdei vasúttal juthatnak vissza a völgy bejáratához, amely fent a Gloirett tisztásról indul.

A környéken járva Aggtelek feltétlenül megér egy látogatást, hiszen a Baradla-Domica cseppkőbarlang hazánk egyik legismertebbikének számít. A szlovákiai szakasszal együtt mintegy 25 kilométer hosszan kígyózik, s már a neolitikum időszakában is itt találtak menedékre az emberek. Az Aggtelek községnél elhelyezkedő, jól ismert, nagy fehér falnál van a bejárat, ahonnan széles lépcsősoron keresztül lehet a Csontház-terembe lejutni. A barlang jellegzetessége egyébként, hogy az egyes termeket külön-külön elnevezték, sőt, a nagyobb cseppköveknek is saját nevük van. A barlangnak egy másik szakasza is látogatható, mégpedig a Vörös-tő- Jósvafő közötti rész, amely egyedülálló abból a szempontból, hogy a világ leghosszabb villanyvilágítással és járdákkal rendelkező barlangja. A 2,3 kilométeres szakasz megtétele körülbelül két órás barlangi kirándulást igényel.

Gyerekekkel, családdal, baráti társasággal kitűnő választásnak bizonyulnak az ipolytarnóci ősmaradványok, s az ott kiépült komplexum, mely minden évben március és október között várja a természet és az állatvilág szerelmeseit. A Miocén Park cápafogakkal hintett tengerparti fövennyel, egzotikus növénylenyomatokkal, ősvilági állatok lábainak lenyomataival, geológiai tanösvénnyel és még sok egyéb izgalmas dologgal várja a kicsiket és nagyokat. A Látogatóközpont környékén egyébként több pihenőhely is megtalálható, és a négydimenziós vetítőterem is a tökéletes kikapcsolódást szolgálja. Különösen ajánlott a lombsétány, amely 150 méteres hosszúsággal húzódik a 8-10 méteres magasságban. Innen, a függőhídról, páratlan látvány nyílik az erdei világra.

Egyedisége és természeti kincsei miatt a Megyer-hegyi tengerszemet sem érdemes kihagyni a felkeresendők sorából akkor, ha Észak-Magyarországon jár. A Sárospatak környékén megtalálható túraútvonal végső állomása a tengerszem, amely egykoron kőbányaként funkcionált. Idővel a benne felgyülemlett esővízből hétméter mély tó jött létre, amely ma remek kirándulóhelynek minősül. A tó környéki sziklafalak elérhetik akár a hetven méteres magasságot is. A tó gumicsónakkal bejárható, a sziklafal pedig a sziklamászás szerelmeseinek körében kedvelt.

A Bükki Nemzeti Park természeti értékei között kiemelt népszerűségnek örvend az a három forrás, melyeknél karsztvíz tör a felszínre, helyenként akár másfél-két méteres magasságba. Az üregrendszer esőzések idején töltődik fel vízzel, s leglátványosabb a tavaszi hónapokban ez a fajta természetes szökőkút. A Fekete-leni-, az Imókő-, és Vöröskő-források egyetlen túra alkalmával is bejárhatóak, s a gejzírszerűen feltörő víz hangja mutatja az irányt, merre vannak a források.  

Mátrafüred, és a Sástó tavasztól őszig kitűnő választásnak bizonyul, hiszen páratlan látványt nyújt a tó, melyen egyébként vízi biciklizni, csónakázni is lehet, de a horgászat szerelmesei is megtalálják is számításukat. Ha túrázással szeretné szabadidejét tölteni, akkor a Sástó ehhez a legjobb kiindulópontnak számít. Míg nyáron a kacsák varázsolják el az oda látogatókat, addig télen korcsolyázni is lehet a tavon. Mivel a környék gazdag túraútvonalakban, ezért érdemes a mátrafüredi látogatást összekötni egy hosszabb természetjárással.

Akik nem félnek a magasságtól, bátran beleülhetnek a Magas-hegyen megtalálható libegőbe, amely hazánk leghosszabb hasonló létesítménye. Sátoraljaújhelyen található az 1300 méter hosszú pálya, amely 14 méteres magasságával, és a fentről nyíló kilátással varázsolja el a mellete voksukat letevőket. A libegő egyébként mint sífelvonó is szokott funkcionálni, a kulturális programok iránt érdeklődők pedig az oda-vissza út ötven percnyi libegőzése után Sátoraljaújhelyen kereshetnek ideális programot. Az adrenalinra vágyókat a környékben kalandpark és bobpálya is várja, melyeket kicsik és nagyok is szívesen látogatnak.

 Egyértelmű tehát, hogy Észak-Magyarország a legjobb választás akkor, ha a természet közelségét szeretné érezni szabadidejében. Cikkünkben a teljesség igénye nélkül kívántunk néhány ötletet adni ahhoz, hogy mivel töltheti idejét, ha ezt a méltán népszerű idegenforgalmi régiót választja úticéljaként.