Kirándulóhelyek Budapesten

Fotó: © Fiore S. Barbato / Flickr

Ismert és gyakran látogatott kirándulóhelyeket szeretne felkeresni a fővárosban? Budapest nem véletlen tartozik a leggyakrabban felkeresett turisztikai célpontok közé, hiszen területén számos történelmi nevezetesség, látnivaló, programlehetőség és természeti érték található. Mindegy, hogy a fővárosban tölti mindennapjait, vagy a vidéki munkából szeretne kicsit kikapcsolni, a legszebb budapesti kirándulóhelyek kitűnő választásnak bizonyulnak.

Míg a nyári időszakban elsősorban az élmény-, és gyógyfürdőket, valamint aquaparkokat látogatták több ezren, addig a hőmérséklet elviselhetőbbé válásával a kirándulóhelyek válnak elsődleges célponttá. Cikkünkben igyekszünk néhány tippet adni arra az esetre, ha a külföldiek által is gyakran előnyben részesített fővárosi látnivalók mellett döntene, de szeretné elkerülni a nyüzsgést, és inkább töltené szabadidejét a természetben.

Ha zöldterületre vágynánk Budapesten, először mindannyiunk eszébe a Margitsziget jut. Akár tömegközlekedéssel is könnyedén megközelíthető, de ha vidéki kiránduló lévén kihagyná a budapesti dugókat, akkor a Nyugati Pályaudvartól akár gyalogosan is elérhető a sétányokkal, látványos növényekkel és kedves állatokkal is teli 2800 méter hosszú, és 500 méter széles sziget. Bár méretre nem tűnik túl nagynak, de azok a futók, akik nap mint nap felkeresik egy kis testmozgás érdekében, bizony megközdenek a kilométerekkel.

A terület egyébként nem csak a sport szerelmesei számára kínál számos lehetőséget, hanem a fürdőzni vágyók is megtalálják számításukat itt. A Margitszigeten egyébként több kisebb kolostor és vár is állt egykoron, melyek maradványai ma is láthatóak, de arról is híres a terület, hogy itt él, az apácakolostorban IV. Béla király lánya, Margit hercegnő a tatárjárás idején.

A sziget minden korosztály számára kedvelt látványossága a Japán sziklakert, amelynek mesterséges vízesése, teknősei és barátságos kialakítása sokakat vonz a kirándulók közül. Emellett a Rózsakert látványos virágágyásai, a domonkos kolostor romjai, a kínai mamutfenyők, sőt, vadaspark is várja a kikapcsolódni vágyó családokat, párokat.

Hasonlóan kedvelt és népszerű a Városliget, amelyet legtöbben egy állatkertben eltöltött nappal összekötve keresnek fel. A főváros turisztikailag frekventált régiója a Hősök tere mellett kapott helyet, és a Vajdahunyad vára, a műjégpálya, és a ligeti csónakázótó mellett Közlekedési Múzeum, a Mezőgazdasági Múzeum is itt látogatható. Egyértelmű tehát, hogy a kultúra és történelem szerelmesei éppen úgy megtalálják számításukat a Városligetben, mint a természet szépségei iránt érdeklődők. A terület egyébként számos szabadtéri programnak is otthont ad, így mindig akad programlehetőség annak, aki kirándulása célpontjaként a kevésbé csendes, ám annál zöldebb Városligetet választja.

A Fővárosi Állat-, és Növénykert szinte minden hétvégén zsúfolásig megtelik, s amióta a Varázshegy is megnyitotta kapuit, a látnivalók száma jelentősen bővült a komplexumon belül. Ha fürdőzésre és wellness élményre vágyna inkább, akkor a Széchenyi Gyógyfürdő páratlan szépségű medencéiben pihenheti ki magát, ráadásul a fürdő kialakítása és építészeti megoldásai régi korok hangulatát idézik. Abban az esetben pedig, ha megéhezett, és egy igazán jó hírű étteremben hódolna a kulináris élvezetek oltárán, akkor az Állatkert szomszédságában megtalálható Gundel Étterem biztosan jó választásnak bizonyul.

Molnár Ferenc regénye kapcsán mindannyian jól ismerjük a Füvészkertet, mely hazánk első botanikus kertjeként jött létre 1771-ben. Bár az egykori helyszín után többször is átköltözött, míg végül 1847-ben nyerte el végső helyét, méghozzá egy 10 hektáros birtokon. Az eredetileg angolpark-stílusban létrehozott látványosság egészen különleges növényfajtáknak is otthont ad, s idén csatlakozott az Állatkertek Éjszakája nagysikerű rendezvény sorozathoz is. Az ELTE Botanikus Kertje egyébként 85 hazai veszélyeztetett fajt őriz, de a Föld flórájából is több száz megtalálható gyűjteményeiben. A szubtrópusi növényház mellett a trópusi haszonnövények, az ananászfélék és a pozsgás növények is gazdag látnivalókkal várják a természet szépségeire érzékeny látogatókat.  

Lenyűgöző panoráma várja mindazokat, akik felkeresik a Gellért-hegyet. A csak Budapest ékköveként számontartott hegy 1987 óta a Világörökség része, történelmi múltja pedig a boszorkányság időszakáig nyúlik vissza. Nem csak a látvány, és a különleges Sziklatemplom érdemelnek azonban szót a Gellért-hegy kapcsán, hanem azok a hőforrások is, melyek a Gellért-, és a Rudas-fürdő medencéit táplálják. Érdekesség, hogy a hegy gyomrában tárolják a főváros ivóvíz-készletének nagy részét. S ha már a történelmi nevezetességekről esett szó, a Gellért-hegy Citadellája is mindenképpen szót érdemel, melyet 1854-ben emelt a Habsburg-uralkodóház. A fenti sétányról és szobortól páratlan látvány nyílik fővárosunkra és a Dunára.

A János-hegyi Erzsébet-kilátó nem csak remek kirándulóhelyek találkozásánál fekszik, de fentről olyan panoráma várja a turistákat, melyért megéri felkapasztkodni a magaslatra. Télen a környéken síelésre is lehetőség nyílik, de a túraútvonalak száma is a szabadba csábítja a friss levegőre és a természet közelségére vágyókat.

Sorolni a végtelenségig lehetne azokat a helyszíneket, melyek felkeresésre érdemesek Budapesten, cikkünkben igyekeztünk most azokat sorravenni, amelyek koncentráltan többféle programlehetőséget tesznek lehetővé amellett, hogy közben a betonházak közül kiszabadulva, a természetben érezhetik magukat mind a fővárosiak, mind a vidékről érkező kirándulók.