Kijelentés lakcímről 2021

A lakcímnek mindig a valós helyzetet kell tükröznie. A lakcímbejelentés illetve tartózkodási hely azért is fontos, hogy minden hivatalos iratot tudjanak kézbesíteni, szociális ellátást lehessen kérelmezni, vagy például bankszámlát nyithassunk. Ezeken kívül még számtalan oka van annak, hogy a lakcím nyilvántartásnak mindig az aktuális helyzetet kell tükröznie. A lakcím bejelentése azonban nem lehetőség, hanem kötelezettség. Ha megváltoztatjuk a lakóhelyünket, akkor 3 munkanapon belül fel kell keresni az okmányirodát és ott be kell jelenteni, ahol is új lakcím kártyát fognak részünkre kiállítani. Ez a szabály akkor is érvényes, ha valaki albérletbe megy.

A lakcímbejelentésről azonban külön cikkben szóltunk.

Mostani témánk a tulajdonunkban álló lakásból való kijelentés lesz, vagyis, mikor olyan személy vagy személyek vannak bejelentve az ingatlanunkba, akik nem laknak ott vagy már nem laknak ott, vagy nem szeretnénk, ha oda lennének bejelentkezve. Ez gyakran előfordulhat, ha bérbe adtuk ki a lakásunkat, az albérlőt elküldtük, de ő nem jelentkezett ki, így a levelei is oda jönnek…stb. nem beszélve az esetleges egyéb kellemetlenségektől. Sokan nem engedik, hogy a bérlőjük lakcímileg bejelentkezzen a lakásba, csak tartózkodási helyként járulnak hozzá.  A tartózkodási helyet 5 évente kell meg kell újítani, mármint nem magát a tartózkodási helyünket, hanem annak bejelentését.

A számunkra nem kívánatos, lakásunkban ottlakóként bejelentkezett illetőt úgy jelenthetjük ki, hogy írásban erről szóló nyilatkozatot írunk, hogy xy bejelentett lakcímadata nem valós, a jegyző, illetve a járási hivatal pedig megállapítja a lakcím érvénytelenségét. Minden Járási hivatal saját nyomtatvánnyal rendelkezik a lakcím fiktívvé nyilvánítására, vagyis a lakcímrendezési eljárási kérelem ügyében, így mindenki a lakhelye szerinti Hivatal honlapján tájékozódjon ez ügyben.

Az erről szóló döntés ha jogerőre emelkedett, akkor az érvénytelen lakcímadatot a lakcímnyilvántartásban fiktívként megjelölve fogják bejegyezni mindaddig, amíg az illető a saját valós lakcímét be nem jelenti.

Ennek az eljárásnak a megindítására kizárólag a szállásadó jogosult. Az eljárás megindításakor meg kell adnia a természetes személyazonosító adatait (név, anyja neve, születési ideje helye…), lakcímét, adott lakással szembeni jogcímét (mint szállásadó), a fiktiválás okát, valamint a szállásadói nyilatkozatot. (vagyis magunkkal kell vinni a nyilatkozatunkat, a személyi igazolványt és lakcímkártyát) Az eljárásért nem kell semmit fizetni, költség- és illetékmentes.

Önhöz legközelebb eső kormányablakot itt keresheti ki.

(tájékoztató jellegű iratminta a kijelentéshez, lakcímrendezési eljárás indításához)

K É R E L E M

Lakcímrendezési eljárás megindítására

Alulírott ………………………………………………………….. (név) ………………………………………………………………………………………….sz. alatti lakos kérem, hogy a …………………………………………………………………………………………………….sz. alatti lakásomban lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkező

Név: ……………………………………………………………………………………………………………

Anyja neve: ………………………………………………………………………………………………..

Született :………………………………………………………………………………………………….

személy lakóhelyét, illetve tartózkodási helyét érvényteleníteni szíveskedjenek, és a nyilvántartásban „fiktív” lakcímen szerepeljen.

Indoklás: (a megfelelő aláhúzandó vagy kitöltendő)

  1. nevezett személy nem lakik életvitelszerűen a fenti címen
  2. végleges szándékkal elköltözött, időpont:
  3. nevezett személyt nem ismerem
  4. egyéb indok:

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Feltételezett tartózkodási hely: (ha nincs tudomása róla, akkor kitöltése nem kötelező)

A lakáshoz fűződő jogosultságomat: lakásbérleti szerződéssel /ingatlan adás-vételi szerződéssel /tulajdoni lap másolattal igazolom. (megfelelő rész alá kell húzni)

Tudomásul veszem, hogy nem lehet érvényteleníteni annak a személynek a lakcímet, aki: – ténylegesen ott lakik életvitelszerűen a lakásban – szabadságvesztéssel járó büntetését tölti – kórházi, szanatóriumi kezelés alatt áll – csak átmeneti jelleggel, (pl. tanulmányok elvégzése, munkavégzés, hivatásos katonai szolgálat, stb.) a visszatérés szándékával tartózkodik más helyen.

Tudomásul veszem, hogy az 1992. évi LXVI. törvény 26.§ (4) szerint „a lakcím bejelentés ténye önmagában a lakáshasználathoz fűződő, valamint egyéb vagyoni jogot nem keletkeztet, és nem szüntet meg”.

A lakcímrendezési eljárás a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. tv. és ennek a végrehajtásáról kiadott 146/1993.(X.26.) Korm. r. illetve a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CLX. tv.  szabályain alapszik.

Kelt:

………………………………………………………………….

aláírás

 

Tanúk:
1./                                                                                                    2./

…………………………………                                                         …………………………………
aláírás                                                                                  aláírás

…………………………………                                                         …………………………………
név                                                                                         név

…………………………………                                                         …………………………………
lakcím                                                                                     lakcím