Jótállás szabályai és fogalma 2021

A jótállásról szóló jogszabály melléklet részletesen végigveszi, hogy melyik használati tárgyra milyen érték felett van kötelező jótállás.

Megváltozott jótállási idők és értékhatárok!

2020-tól újabb lényeges változások léptek hatályba a kötelező jótállásról szóló kormányrendeletben, melyek 2021-ben is érvényesek maradnak. A kormányrendelet több rendelkezése is teljes változáson ment át és ki is bővült a jogszabály. Mi a jótállás, és a szavatosság közötti különbség? Mikor kötelező a jótállás?

A jótállást mi különbözteti meg a szavatosságtól, vagy a termékfelelősségtől. A jótállás szabályai változásának áttekintése előtt érdemes tisztázni a fogalmakat.

2020-tól hatályos rendelkezés / Megváltozott jótállási idők

A jótállás időtartama:

– 10 000 forintot elérő, de maximum 100 000 forint eladási ár esetén 1 év,

– 100 000 forintot meghaladó, de max. 250 000 forint eladási ár esetén 2 év,

– 250 000 forint eladási ár felett pedig 3 év.

Ezen határidők elmulasztása jogvesztéssel jár.

Ha a fogyasztó a fogyasztási cikket az átadástól számított 6 hónapon túl helyezteti üzembe, akkor a jótállási határidő kezdő időpontja a fogyasztási cikk átadásának napja.

Fogyasztási cikk kijavítása esetén a jótállás időtartama meghosszabbodik a javításra átadás napjától kezdve míg rendeltetésszerűen nem használhatta azt

A vállalkozás az e rendelet előírásainak megfelelő jótállási jegyet elektronikus úton is átadhatja a fogyasztó részére.

Ha a fogyasztási cikk első javítása során megállapítják, hogy a fogyasztási cikk nem javítható, a fogyasztó eltérő rendelkezése hiányában a vállalkozás köteles a fogyasztási cikket 8 napon belül kicserélni. Ha erre nincs lehetőség, akkor köteles a fogyasztó által bemutatott, a fogyasztási cikk ellenértékének megfizetését igazoló bizonylaton (számlán vagy nyugtán) feltüntetett vételárat 8 napon belül a fogyasztó részére visszatéríteni.

Ha jótállási időtartam alatt a fogyasztási cikk 3 alkalommal történő kijavítást követően ismét meghibásodik, ha a fogyasztó nem igényli a vételár arányos leszállítását, és nem kívánja a fogyasztási cikket a vállalkozás költségére kijavítani vagy mással kijavíttatni, a vállalkozás köteles nyolc napon belül kicserélni.

Ha erre nincs lehetőség, a vállalkozás köteles a bizonylaton (számlán vagy nyugtán) lévő vételárat 8 napon belül a fogyasztó részére visszatéríteni.

Ha a fogyasztási cikket a 30. napig nem javítja ki a vállalkozás, köteles a fogyasztási cikket a 30 napos határidő eredménytelen elteltét követő nyolc napon belül kicserélni. Ha erre nincs lehetőség, akkor a szabályok ugyanazok, mint fentebb.

Ezek a szabályok az elektromos kerékpárra, elektromos rollerre, quadra, motorkerékpárra, segédmotoros kerékpárra, személygépkocsira, lakóautóra, lakókocsira, utánfutós lakókocsira, utánfutóra, motoros vízi járműre nem vonatkoznak.

Tartós fogyasztási cikkeknél előírja a jogszabály, hogy esetükben, megvásárlásukat követően, kötelező a jótállás, vagyis ez azt jelenti, hogy a megvásárolt termék legalább még egy évig hibamentesen működik. Ezt garantálnia kell a gyártónak illetve a forgalmazónak.

A tartós fogyasztási cikkeknek két csoportja van, egyrészt amelyeknél nincs meghatározva az értékhatár, és ettől függetlenül kötelező a jótállás, míg a másik csoportba tartozó termékeknél meg volt kötve, hogy csak 10.000.-Ft bruttó vételárat meghaladó értéket képviselőknél volt korábban kötelező a jótállás.

Ez változott meg a 2014-es jogszabály módosításkor. A jogszabály (151/2003. (IX.22.) kormányrendelet) melléklete tartalmazza a felsorolást, mely cikkek azok, amik esetében kötelező a jótállás. Az értékhatár változott meg tulajdonképpen, mert most már 10.000.-Ft eladási árat említ a rendelet, nem pedig bruttó 10.000.-Ft vételárat.

A háztartási cikkek esetében is 10 ezer forint felett kötelező a jótállás, mint a hűtőszekrény például, vagy a porszívó, a kerékpár is, de a felsorolás elég széles, nehéz lenne mindet itt most valamennyire kitérni.

De a jogszabály melléklete kiegészült az alábbiakkal:

A jótállás tehát egyfajta kötelezettség. Ha a termék meghibásodna a vásárlástól számított fentebb, az értékhatártól függően meghatározott időn belül, akkor a vásárlónak nem kell bizonyítania, hogy vétlen a meghibásodás miatt, vagyis, csak akkor nincs jótállás, ha a gyártó illetve forgalmazó bebizonyítja, hogy a termék rendellenesen volt használva, emiatt romlott el. Ha a jótállási jegy ellenében a gyártó vagy forgalmazó visszaveszi a terméket javításra, akkor ezzel az idővel meghosszabbodik a jótállási idő is. Ha a hibásodás úgy történik, hogy a vásárlás után három napon belül bekövetkezik, akkor a forgalmazó köteles kicserélni.

Végezetül röviden leírjuk, mi a szavatosság, csak hogy megfelelően tudjuk érvényesíteni jogainkat.

A szavatosság egy olyan felelősségvállalási forma, amely keretében az eladó garantálja, hogy az eladáskor a termék, amit eladott a vevőnek, nem szenved olyan rejlett hibában, amely csak később derülhetne ki. A vevőnek ettől függetlenül kötelessége megvizsgálni alaposan a választott terméket, mert ha a vásárláskor fel kellett ismernie a hibát, mert nyilvánvaló volt – mert nem olyan minőségű, mint a megegyező fajtájú más ilyen termékek -, vagy a hiba azért keletkezett, mert a vevő által adott anyag volt hibás, akkor nem élhet szavatossági igénnyel.

A vásárlástól számított két hónapon belül lehet érvényesíteni a szavatossági igényeket, de két éven túl már nem, mert jogvesztő határidő. A vásárlástól számítva hat hónapig a forgalmazó kell, hogy bizonyítsa, hogy a vásárláskor még hibamentes volt az áru, míg ezt követően a vevőn van a bizonyítás terhe. (fogyasztóvédelemnél, vagy más szervezetnél, de a költségeket meg kell előlegezni, viszont nem kell elfogadnia a forgalmazónak ezt a szakvéleményt, így ezután jöhet a békéltető testület előtti eljárás).

Jótállás és szavatosság érvényesítésekor a vevő mindenekelőtt a javítást vagy cserét kérhet, aztán ha ezek sikertelenek, akkor árleszállítást vagy végső soron a vételár visszatérítését. (jegyzőkönyv felvételére minden esetben figyeljünk, valamint arra, hogy kapjunk átvételi elismervényt is, ha a terméket visszaveszik javításra)

A termékfelelősség akkor érvényesíthető, ha valamilyen nagyobb összegű – több mint százezer forint értékű – termék okozott valamilyen kárt mondjuk a lakásban, berendezésben, amikor is a termék hibáját, a kárt, valamint az okozati összefüggést a kárt elszenvedettnek kell bizonyítania és kártérítés követelhető.

A lakásépítéssel kapcsolatos kötelező jótállásra a 181/2003. (XI. 5.) Korm. rendelet vonatkozik, mely szerint a jótállási idő: 3 év; míg az egyes javító-karbantartó szolgáltatásokra vonatkozó kötelező jótállást a 249/2004. (VIII. 27.) Korm. rendelet szabályozza, mely szerint a jótállási idő: 6 hónap.