Hogyan utazhatunk külföldre és vissza 2020

Részletes, utazási tájékoztató áll rendelkezésre az alábbi honlap alább megadott linkjein, hogy melyik országba, milyen feltételekkel lehet utazni a közeljövőben. Most, hogy újra életbe léptek a koronavírus-járvány második hulláma miatti megszorító intézkedések, az utazás is bonyolultabbá vált világszerte.

Korlátozó intézkedések minden államban vannak, hol szigorúbbak, mint nálunk, hol kevésbé, de a határátlépés bonyodalma most fontos téma és sokakat érinthet.

Különösen fontossá vált ez, mivel közelednek az ünnepek és bizonyára többen vannak, akik külföldön élő szeretteikhez kívánnak kiutazni, de tanácstalanok, hogy milyen szabályok vonatkoznak éppen őrá. Hogyan hagyhatja el Magyarországot és hogyan térhet onnan vissza. Melyek a legkockázatosabb országok, ahová csak legvégső esetben utazzunk. Az országokat ugyanis kockázatosságuk szerint sorolták be. Itt találhatóak pl azok az országok, ahová nem javasolják a beutazást:
https://konzuliszolgalat.kormany.hu/utazasra-nem-javasolt-tersegek

Ezek az I. kategóriájú országok. (A II. kategóriájúak a fokozott biztonsági kockázatúak, a III. kategória pedig a legenyhébb biztonsági besorolású, vagyis „zöld” országok)

Ezen linkre kattintva tekintheti meg mindenki a konzuli szolgálat utazásokkal kapcsolatos takácsait a járványügyi helyzetre is tekintettel:
https://konzuliszolgalat.kormany.hu/utazasi-tanacs

Érdemes mindenkinek utazás előtt átböngésznie, hiszen rengeteg kellemetlenségtől óvhatja meg magát, ha már előre fel van készülve minden eshetőségre, amire a szolgálat felhívja a figyelmét, és nem a reptéren kell vele szembesülnie.

Aki nem lép ki Európából, annak is tudnia kell, hogy melyik ország hogyan kezeli a beutazókat, majd pedig, ha onnan vissza szeretnénk jönni, milyen szabályok vonatkoznak rá.

Az európai utazásokkal kapcsolatban, országonkénti bontásban itt, ezen linkre kattintva kaphat a legbővebb, naprakész információkat:
https://konzuliszolgalat.kormany.hu/europa-utazasi-tanacsok

Ezen konzuli oldalon, ügyfélkapu segítségével regisztrálhat is, egy esetleges szükséges konzuli védelemhez, de az oldal arra is felhívja a figyelmet, hogy utasbiztosítás nélkül ne hagyja el az országot.

A honlapot folyamatosan frissítik, és felhívják a figyelmet az aktualitásokra, melyek azok a legutolsó életbe léptetett szabályok, melyek az adott országba történő belépéskor elengedhetetlenek, hogy tudomást szerezzünk róla.

A honlap abban is tájékoztatást nyújt, hogy az adott országban mik a jelenlegi szabályok pl. a kijárási tilalomra. Mettől meddig tartózkodhatunk az utcákon. Természetesen nem mindenki repülővel utazik, így arra is figyelmet fordít a honlap, hogy autóval, vonattal vagy busszal történő kiutazás esetében mire figyeljünk oda.

Amiről még szót kell ejtenünk, és nem hagyhatjuk figyelmen kívül, az a gyógyszerekkel kapcsolatos kérdések és az egészségbiztosítás.

Mindenképp tájékozódjon a WHO honlapját a szükséges védőoltásokról, egészségügyi előírásokról, és arról, hogy az Ön által szedett gyógyszerek kiviteléhez szükséges e engedély. Elképzelhető az is, hogy hosszabb lesz a kinntartózkodása, mint azt előre gondolta volna, és ne külföldön kelljen beszereznie nélkülözhetetlen gyógyszereit, lehet többszörös áron. Legyen felkészült.

Itt pl tájékoztató áll rendelkezésre a gyógyszerek kiviteléhez szükséges engedélyekről:
https://ogyei.gov.hu/mit_kell_tudni_az_utazoknak

Ha az Európai Unión belül utazik, váltsa ki ingyenesen az Európai Egészségbiztosítási Kártyát (EEK), amellyel ideiglenes tartózkodása során sürgősségi egészségügyi szolgáltatásokat vehet igénybe. Ne feledje azonban, hogy az EEK (Európában a 112-es számon hívható a segítség) nem helyettesíti az utazási biztosítást, mely ennél sokkal szélesebb körű ellátás igénybevételét teheti lehetővé.

Akik folyamatos gyógyszeres kezelés alatt állnak, azoknak a NAV nyújt tájékoztatást a magukkal vihető gyógyszerek szállítását illetően, itt:
https://www.nav.gov.hu/nav/vam/vaminformaciok/nem_kereskedelmi_forgalom/gyogyszerek.html?query=gy%C3%B3gyszerek