Házassági anyakönyvi kivonat, igénylése 2021

A házasságkötések száma nem csökkent az elmúlt évek alatt Magyarországon, ahogyan a válások száma sem. A házasulandók ma már bármilyen esküvőt megszervezhetnek, csak a képzelet szabhat határt. Sokan még mindig ragaszkodnak az egyházi szertartáshoz, azonban a hivatalos része sem maradhat el a dolognak, különben jogilag nem jön létre a házasság.

Anyakönyvi kivonatok online igénylésére az alábbi linken van lehetőség.

Kormányablakoknál is lehet házassági anyakönyvi kivonat iránti igényt benyújtani 1818-as számon pedig időpontot foglalni.

A házassági kivonat kiállítása első alkalommal illetékmentes.

Az esküvői szertartások sokfélék lehetnek. Évről évre változik a divat ezen a téren is. Hosszú évekkel ezelőtt még minden hagyományosan zajlott, a pár bevonult a templomba, majd onnan a házasságkötő terembe és jöhetett a lakodalom valamelyik étteremben. Manapság teljesen elfogadott és szokványos a szabadtéri szertartás, vagy a külföldön, tengerparton köttetett házasság, de a legújabb őrület a pajta esküvő. Mindig előrukkolnak valami újjal az erre specializálódott rendezvényszervezők, de már azon sem lepődik meg senki, ha a házasságot kötni szándékozók jönnek elő valami extrém ötlettel, – mondjuk repülőgépen tartott szertartás – mint ahogyan az sem meglepődés tárgy már, ha a menyasszonyi ruha nem hófehér.

Mindezeken túl, akárhogyan is dönt az álompár, bármilyen módját is válassza a házasságkötésnek, egyben biztosan minden esküvő egyforma, mégpedig abban, hogy a házasságkötések elengedhetetlen velejárója a házasság anyakönyvvezető előtti hivatalossá tétele, és a házassági anyakönyvi kivonat kiállítása.

A házasságkötést be kell jegyezni tehát az anyakönyvbe, amit az az anyakönyvvezető fog megtenni, akinek illetékességi területén megtörténik maga a házasságkötés. Vagyis, nem a lakcím dönti el, hanem az, hogy hol lesz a szertartás. Ha tehát külső helyszínen óhajtunk házasságot kötni, meg kell néznünk, hogy az adott helyszín melyik anyakönyvezető illetékességi területén fekszik. Szóval lehet, hogy a házasságkötésre kiszemelt tanya, vagy szálloda, – még ha a lakhelyünk szerinti település közelében is van – mégsem oda tartozik közigazgatásilag. Ennek mindenképpen idejében nézzünk utána, mert az anyakönyvezetővel időpontot kell foglalni, hogy akkor nehogy éppen máshol teljesítsen szolgálatot.

A házasságkötés előtt mindkét félnek együttesen kell az erre irányuló szándékukat bejelenteni, és nem írásban, vagy e-mailen, hanem személyesen. Bejelenteni a szándékot bárhol, bármely anyakönyvezetőnél lehet attól függetlenül, hogy a szertartás maga hol lesz.

Ha a menyasszonynak vagy a vőlegénynek nincs magyar lakcíme, akkor a konzulátuson kell bejelenteni a szándékot. A konzuli tisztviselő fogja felvenni ezek után a kapcsolatot azzal az anyakönyvezetővel, amely a házasságkötés tervezett helye szerint illetékes.

Ha az egyik fél kiskorú. A gyámhatóságtól kell kérelmezni egy előzetes házasságkötési engedélyt, mely 6 hónapig lesz érvényes. Ezt szem előtt kell tartani, a házasságkötés időpontja szempontjából.

Általában a gyakorlatban először le kell foglalni a lakodalom helyszínét, mert különben nem lesz hely a megálmodott helyen. Manapság már nem lehet elég korán elkezdeni a szervezést, nem elegendő pár hónappal hamarabb. Ha viszont megvan a hely, gyorsan be kell jelentkezni a házasságkötésre, hogy a konkrét időpontra legyen kitűzve a házasságkötésünk az anyakönyvezető előtt. Ez azonban csak akkor fontos, ha egy napon szeretnénk, ha megtörténne a templomi, és a hivatali házasságkötésünk, na meg a lakodalom. Azt se felejtsük el, hogy ha munkaszüneti nap van, akkor nincs anyakönyvezetés.

Ha azonban idejében bejelentkeztünk, egy éven belül létre kell jönnie a házasságkötésnek, különben mindent elölről kell kezdeni. A házasságkötés az alábbiak szerint zajlik: két tanúnak mindenképp jelen kell lennie, és nyilatkozni kell a feleknek, hogy egymással házasságot kívánnak kötni. Ezzel egyidejűleg már el kell dönteni, mi lesz a házasságkötés utáni név. Majd pedig mindenki aláírja a házasságkötési lapot.

Azért is fontos eldönteni, ki milyen nevet fog viselni, mert a házassági anyakönyvi kivonat a házassági név mellett a közös gyermek leendő családi nevéről is kell, hogy megállapodást tartalmazzon.