Használt autó vásárlás

Mire kell figyelni használt autó vásárlásnál? Mi van akkor, ha a megvásárolt gépjármű a megvásárlást követően tönkremegy, vagy meghibásodik? Visszakapja az árát a vevő, vagy nincs visszavétel? Kereskedésből vásárolt autóban jobban bízhat az ember?

A használt autó vásárlás esetén vagy magánszemélytől veszünk autó, vagy pedig kereskedőtől.

Autókereskedéstől történő vásárlás esetében a törvényi szabályozás inkább a vevőt védi, míg magánszemélytől történő használt autó vétel esetében a vevő kap nagyobb jogi védelmet. Ennek az az oka, hogy autókereskedésből történő vásárlás esetén érvényesek a fogyasztóvédelmi szabályok, mert fogyasztói szerződés jön létre.

A kereskedésből vásárolt autóra kellékszavatosság vonatkozik rá a Polgári törvénykönyv szerint. (6:159-167.§)

Ahhoz, hogy biztosak legyünk benne, autókereskedőtől vásárolunk autót, tudnunk kell, ki a valódi tulajdonos. Attól, hogy egy kereskedésben áll az autó, még nem biztos, hogy a cég nevén is van. Ennek pontosan utána kell kérdezni. Ügyfélkapun keresztül le lehet kérdezi bármely gépjármű életútját, adatait. Továbbá a kereskedés adatainak is érdemes utánanézni az e-cegjegyzek.hu oldalon.

Ha tehát kereskedésből vásárolunk használt autót, akkor a törvényi szabályzás alapján az eladót két év kellékszavatossági kötelezettség terheli a rejtett hibákra vonatkozóan, de a felek ennél rövidebb szavatossági időben is megállapodhatnak, ami egy évnél semmiképpen sem lehet kevesebb. Ha a vevő a hibát az adásvételt követő hat hónapon belül ismeri fel, az eladónak kell bizonyítania, hogy a hiba az átadáskor még nem állt fenn. Fél év elmúltával jelentkező meghibásodás esetében a vevő feladata a bizonyítás, hogy a hiba fennállt az átadáskor is.

A kereskedő tehát nem hivatkozhat arra, hogy nem tudott az autó hibás alkatrészeiről, hiába járt el jóhiszeműen, felelősséggel tartozik annak ellenére, hogy egy több éves gépjárműben számtalan rejtett hiba előfordulhat, ott lapulhat.

Egy használt autó esetében az autó kora sem mindegy. Ugyanis egy 10-15 éves autó esetén már nagyon leszűkül azon esetek köre, amikor szavatossági igényünket érvényesíteni tudnánk, hisz a jármű korából adódóan számolni kell szinte minden alkatrész meghibásodásával. Nem elvárható, hogy egy 10 év körüli autó ne hibásodjon meg.

Amennyiben tehát bebizonyosodik az eladó felelőssége, a vevő elsősorban az autó javítását vagy cseréjét igényelheti. Ha az eladó nem vállalja azt, hogy kijavítja a hibát, vagy a kijavítással indokolatlanul késlekedik, a vevő áttérhet a következő szavatossági jogok valamelyikére: igényelheti a vételár leszállítását, az autót kijavíttathatja az eladó költségére vagy a szerződéstől elállhat és a vételárat visszakövetelheti – utóbbira azonban már meglehetősen alapos indok kell.

Ezen fenti kellékszavatossági jog alól egyetlen kereskedő sem bújhat ki. Mindre kivétel nélkül érvényes, még ha ki is próbálja zárni egy külön szerződésben, vagy megállapodásban, esetleg eltérő szabályokat próbál elfogadtatni a vevővel. Ilyen esetben az illetékes fogyasztóvédelmi hatósághoz kell fordulni.

Ha magánszemélytől vásároltunk, a szabályok teljesen eltérőek, és nagyobb a kockázat is. Ilyen esetben az autót érdemes vásárlás előtt hozzáértő szakemberrel átvizsgáltatni. Az átvizsgálás költségét természetesen a vevőnek kell állnia, de a felek eltérően is megállapodhatnak Ha az átvizsgálásba nem egyezik bele az eladó, akkor az gyanús, és lehet jobb visszalépni a vásárlástól.

Magánszemélytől történő vásárlás esetében az eladót egy év kellékszavatossági kötelezettség terheli, azonban az eladó akár teljes mértékben kizárhatja ezt, hiszen nem jön létre fogyasztói szerződés közöttük. Fontos szabály, hogy ha magánszemélytől vásárolunk használtautót, meghibásodás esetén a vevőnek kell bizonyítania, hogy a hiba már az adásvétel napján is fennállt.

Ha az autó birtokba vételekor tisztában voltunk a jármű hibáival, és ez benne is foglaltatik az adásvételi szerződésben, akkor a vevő felelőssége a hiba kijavítása. Nyilván arra sem vonatkozik kellékszavatosság ha a hiba jelentéktelen, vagy mikor a meghibásodás a vevő mulasztása miatt következett be.