Gyermekjátékok biztonsága 2018

Fotó: © quinn.anya / Flickr

Rendkívül fontos, hogy azok a tárgyak, amikkel a gyerekek játszanak, biztonságosak legyenek. A jogszabályok változatlanul szigorúak, kiemelt figyelmet kapnak a játékgyártó vállalatok, és az EU is nagy figyelmet szentel ennek a területnek, hiszen egy olyan rendszert is kiépítettek, ami a tagállamok között az együttműködést szolgálja.

Mitől nevezhető egy játék biztonságosnak? Milyen előírásoknak kell megfelelnie ahhoz, hogy nyugodtan odaadhassuk a gyermekek kezébe? Sok olyan esetet tudunk felhozni, mikor egy gyermekjáték a silány minősége miatt tragédiát is okozhatott volna, vagy éppen okozott is. A játékokra is, mint ahogyan az élelmiszerekre, fokozottan oda kell figyelni, nem beszélve azokról a használati tárgyakról, melyeket a kisgyermek a szájába vehet vagy vesz, mint pl. a cumit. (ma már a legtöbb jó minőségű cumin fel van tüntetve a károsanyag mentesség jelzés)

Az uniós jog előtérbe helyezi az emberek egészségét és biztonságát, ezért előírja azt, hogy milyen termékek kerülhetnek forgalomba, és azoknak milyen előírásoknak kell megfelelniük. A játékokra is van külön Európai Uniosirányelv, valamint magyar jogszabály is, a 38/2011. (X. 5.) NGM rendelet. Azok a játékok, amelyek még 2013. július 20 előtt forgalomba kerültek, azok továbbra is forgalmazhatóak, viszont a játékoknak biztonságossági szempontból meg kell felelniük a rendelet 2. mellékletében foglaltaknak.

A rendelet a 14 éven aluliaknak gyártott játékokra vonatkozik, hiszen ők a veszélyeztetett korosztály, főképpen a hat év alattiak. A rendelet szerint a játék akkor biztonságos, vagyis forgalmazható, ha figyelembe véve azt, hogy a gyerekek hogyan használják az adott játékot, nem fogja az egészségüket veszélyeztetni. Vagyis pl. nem mérgező az anyaga illetve festése, vagy nem esnek le róla apró darabok, amik fulladást okozhatnak. A terméknek ezt egészen a szokásos élettartama végéig produkálnia kell.

Az unió, hogy előmozdítsa azt, hogy a játékok biztonságosak legyenek, és meg tudjanak felelni az irányelvi előírásoknak, szabványokat alkot meg a játékok megtervezéséhez. A játékok tervezése és legyártása közben figyelmet kell arra fordítani, hogy azt ki fogja használni és azt, hogy a gyermek egyedül is tudja majd használni, vagy csak felnőtt felügyelet mellette. A játékon fel kell tüntetni azt, hogy a vele való játék milyen kockázatokat rejthet. Például, hogy a róla leeső darabok szájba vétele esetén fulladást okozhatnak, és ehhez hasonló.

Az, hogy egy játék biztonságos, az mutatja meg, hogy el van látva erre utaló jelöléssel. A jelölés a CE, ami mellett még további jelöléseket is feltüntethetnek. A jelölésnek magán a játékon kell rajta lennie, vagy egy címkén.(a plüss játékokon egy rávarrt címke tanúskodik erről) Egyébként arra is van előírás, hogy milyen esetben hol kell feltüntetni a jelölést. Az EU egyébként szabványosított, vagyis közzétette, hogy kell eljárni a játékok gyártása során, így, amely játék a szabványoknak megfelelően került legyártásra, az biztonságos lesz.

De nem csak az EU-nak vannak intézkedései, mint pl. bizonyos anyagok betiltása a játékgyártás során, hanem a magyar hatóságoknak is rendelkeznek piacfelügyeleti hatáskörrel. Amikor a piacfelügyelet megállapítja, hogy a játék nem megfelelő, akkor intézkedésre szólítja fel a játék gyártóját-forgalmazóját. A forgalomba hozást addig megtilthatja, míg a játék meg nem felel a rendeletnek.

Az együttműködést a tagállamok között, a RAPEX-rendszerkönnyíti meg. A tagállami és az uniós hatóságok között fontos ebben a kérdésben is a folyamatos kommunikáció, hiszen ha bekerül a forgalomba egy veszélyes termék, akkor azt minél hamarabb vissza kell hívni. Ez azért fontos dolog, mert a játékok szinte 100 százalékát nem Európában, hanem Kínában állítják elő, ezért a tömeggyártás miatt nagy a kockázat és a hiba.