GYED, GYED Extra – A gyed szabályainak változásai 2021, feltételei, munka és tanulás mellett gyed

Fotó: © amseaman / Flickr

A minimálbér emeléssel a gyermekgondozási díj (GYED) és a GYED Extra összege is emelkedik évről évre, valamint a gyermekek otthongondozási díja (GYOD) is bevezetésre került.

2021. július 1-től a csecsemőgondozási díj (CSED) összege a bruttó fizetés 70 százalékáról annak 100 százalékára emelkedik. A CSED a gyermek születését követő 168.napig jár.

2020. január 1 óta a gyermekgondozási díjat a nevelőszülő, továbbá a nagyszülő is igénybe veheti.

GYED-hez szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani
– a biztosítás megszűnését követő baleseti táppénz ideje
– köznevelési intézmény, szakképző intézmény vagy felsőoktatási intézmény nappali tagozatán 1 évnél hosszabb ideig folytatott tanulmány idejéből 180 nap,
és a rehabilitációs ellátás folyósításának ideje

A GYED maximális összege a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka, míg a diplomás GYED az alapképzésben résztvevő hallgatók esetében a mindenkori minimálbér 70%-a, a mesterképzésben résztvevők részére mindekori garantált bérminimum 70%-a.

A diplomás GYEDet (GYED extra) a gyermek kétéves koráig vehetik igénybe az arra jogosultak.

A GYOD egy olyan “GYED” szerű ellátás, melyet a tartósan beteg gyermeküket otthon ápolók igényelhetik. A GYOD összege a kötelező legkisebb munkabér 88%-a és a gyermek életkorától függetlenül folyósítható.

Azok akik több önellátásra képtelen gyermeket is nevelnek, másfélszeres összegű, vagyis a kötelező legkisebb munkabér 88%-ának GYOD-ban részesülnek. A GYOD-ból nyugdíjjárulékot vonnak, vagyis szolgálati időnek is minősül.

Egy szülő számára egyidejűleg csak egy gyermekek otthongondozási díjára való jogosultság állapítható meg.

2014. január 1-től bevezetésre került gyed extra továbbra is érvényben marad.

A feltételek, melyeknek mindegyikének fenn kell állnia együttesen:

1.

vagy

2.

Jobban járnak azok, akik egymást követően, minél kevesebb időn belül vállalnak újabb gyereket. A GYED extra lehetővé teszi, hogy az anyukák a gyermek egyéves kora után, a GYES és a GYED (gyermekgondozási díj) mellett is dolgozhassanak. Ez első hallásra jónak tűnik, azonban tartogat némi meglepetést is, és jobb a lehetőségeket alaposan átgondolni.

A GYED mellett ezidáig nem lehetett dolgozni, a GYES mellett pedig a gyermek egy éves kora után legfeljebb heti 30 óra munkavégzés volt megengedett. 2016.óta a GYED mellett e gyermek 1 éves kora után lehet dolgozni bizonyos feltételekkel, melyről jelen cikkünkben szólunk. A munkáltatónak kell bejelenteni csak, hogy folyósítják a GYEDet, viszont a GYEDet folyósítónak nem kell bejelenteni, hogy munkát vállalt, mert ez a tény nem érinti a GYED jogosultságot.

Nem kis kockázat van abban, ha az anya a gyes illetve a gyed mellett úgy dönt, hogy visszamegy és munkába áll, mert az Munkatörvénykönyve által bevezetett új szabályok szerint, már megszűnt a felmondási tilalom, ami megóvta a kismamákat, így a gyermek 3 éves kora előtt is fel lehet mondani. Ez azért is kockázatos helyzet, mert ilyen esetben a gyed vagy gyes alapján csak egészségügyi ellátásra jogosult viszont társadalombiztosítási ellátásra nem. Ez a második kockázat, valamint van még egy harmadik is, mégpedig az, hogy ha közben újabb gyermeket vállal az anya, nem lesz a gyedhez elegendő biztosítási jogviszonya. (A folyósításhoz az szükséges, hogy a kérelem a gyes továbbfolyósítása című nyomtatványt ki kell tölteni és oda kell benyújtani, ahonnan addig is folyósították a gyedet.)

A fentebb leírtak alapján tehát érdemes alaposan fontolóra venni döntésünket, még ha annyira vissza is szeretnénk menni a munka világába, hiszen ha az otthoni gyermeknevelést választjuk a munka helyett, akkor folyamatos marad a biztosítási jogviszony és ha még egy babát szeretne vállalni az ember, akkor természetesen utána is jár a gyed!

Másik fontos törvénymódosítás volt 2015. előtt, az ellátások párhuzamossága, vagyis míg az idősebb gyermek után jár a gyed, addig a 2014. január 1 után született újabb gyermek után terhességi gyermekágyi segélyt (csecsőmőgondozási díjat CSED) folyósítanak. Ez a szabály vonatkozik a gyermekgondozási támogatás, gyermekgondozási díj, táppénzt, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély egyidejű folyósítására is!

Két különböző korú gyermek után, ha az egyik után gyed, a másik után gyes jár, akkor kapható meg mindkettő ellátási forma, ha a második gyermek 2014. január 1-je után született. Tehát, akinek még 2013-ban született a fiatalabbik gyermeke, annak nem jár a dupla ellátás!

A fentieken túl az alábbi legfontosabb szabályok vonatkoznak még a GYED-re:

A GYED összegét úgy állapítják meg, hogy megvizsgálják a jogosultság kezdetét megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napot. Ez lesz a GYED összegének az alapja. Ha nincs ennyi idő, akkor a legalább 120 napnak kell lennie. Vagyis ideális helyzetben van fél év biztosítotti idő, ami a jogosultságot megelőző 3. hónap utolsó napja elé esik és egybefüggő. A 180 nap „keresésében” a jogosulti napot megelőző év elejéig lehet visszamenni. Kicsit bonyolult a számítás, de nem érthetetlen. 

A GYEDből személyi jövedelemadó-előleget és nyugdíjjárulékot vonnak, azonban, ha jár, akkor a családi adókedvezményt érvényesíteni lehet ebben az esetben is.

Meddig jár GYED?

A GYED attól kezdve jár, hogy a Csecsemőgondozási díj, vagyis a szülési szabadság ideje, a 168 nap lejár, és maximum a gyermek 2. évének betöltéséig. A diplomás GYED a gyerek egy éves koráig, míg az ikergyerekek esetében plusz egy év jár az alaphelyzethez képest.

A felsőoktatásban tanulókra vonatkozóan, a fiatalon történő gyerekvállalást próbálják elősegíteni. (ezt a GYEDet a kormányhivatal egészségbiztosítási szakigazgatási szerve állapítja meg.) Ennek megfelelően az anya kap GYEDet, ha 2013. december 31. napját követően született gyermeke van és 2 éven belül államilag elismert felsőoktatási intézmény magyar nappali képzésén tanul.

Ez a legfontosabb szabály, azonban vannak részletszabályok, amiken el lehet bukni, vagyis, ha nincs két olyan félév, amely alatt hallgatói jogviszonya lenne, vagy a gyerek nem ezalatt, vagy az államvizsga utáni egy éven belül születik.

Igaz, hogy ez is gyed, mégis vannak eltérések, mégpedig a következők. A gyermek 1 éves koráig jár és a tgys-hez szükséges biztosítási időbe nem számítható be.

És most lássuk az összegeket.

A gyed az előző naptári évi átlagkereset 70%-a, felső határa pedig a minimálbér kétszeresének 70%-a.

Amennyiben a szülő egyidejűleg több (különböző korú) gyermek után jogosult GYED-re, akkor a GYED maximum gyermekenként a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 %-a.

Ha a hallgató doktori vagy mester, illetve osztatlan vagy egységes képzésben vesz részt, akkor a garantált bérminimumot kell alapul venni.

A mesterképzésben, egységes, osztatlan képzésben vagy doktori képzésben részt vevők esetén már a garantált bérminimumot kell alapul venni a GYED kiszámításánál, vagyis ennek a 70 %-ára jogosultak.

A felsőfokú alapképzésben, felsőfokú szakképzésben vagy felsőoktatási szakképzésben, valamint a szakirányú továbbképzésben részt vevő hallgató esetén a jogosultság kezdő napján érvényes kötelező legkisebb munkabér 70%-a. A mesterképzésben, egységes, osztatlan képzésben vagy doktori képzésben részt vevő hallgató esetén gar. bérminimum 70%-a.

„Iker-szabály”

2013. 12. 31. után született ikrek részére a tgys (CSED), illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól gyed-re való jogosultság lejártát követően még 1 évre jár a gyed.

A GYEDet a munkáltatónál kell igényelni, az önfoglalkoztatók, őstermelők és egyéni vállalkozók a Kormányhivatalnál, míg a munkanélküliek esetében a munkaügyi központnál kell ezügyben eljárni. Visszamenőleg legfeljebb 6 hónapra lehet igényelni az ellátást.

Hitel a GYED mellett?

GYED-re nem igényelhető lakáshitel, mivel a pénzintézetek a családtámogatási juttatásokat nem fogadják el önálló jövedelemként, vagyis csak a  munkaviszonyból, vállalkozói jogviszonyból illetve nyugdíjból származó keresettel kell rendelkezni ahhoz, hogy hitelt tudjon felvenni.

Ha GYED alatt is megvolt a munkaviszony, a GYEDről való visszatérés után azonnal igényelhet hitelt, ha a munkaviszony legalább 6 hónapja fennállt, ha pedig ismét elhelyezkedik, a próbaidő után igényelhet.