Gépjármű adásvétel 2021 – változásai és kötelező elemei

Fotó: © Aero7MY / Flickr

A kifejezetten a járművek adásvételére megalkotott rövidke jogszabály ebben az évben nem változik. A rendelet tartalmazza azokat a részletszabályokat, amik ahhoz szükségesek, hogy a járművekre kötött adásvételi szerződések a hatósági eljárásokban felhasználhatóak legyenek. A jármű tulajdonjogában bekövetkezett változást az eladó a változástól számított 8 napon belül, hogy bejelentse a közlekedési igazgatási hatóságnak.

Itt kérdezheti le a megvásárolni kívánt gépjármű életútját díjmentesen.

A kártörténeti adatok csak 2019. január 1. napját követően bekövetkezett káreseményekről állnak rendelkezésre a fenti linken elérhető adatbázisban.

A jármű futásteljesítményére és forgalomban tartására vonatkozó adatokról grafikonok is vannak, valamint hozzáférést biztosít az eredetiségvizsgálat és a műszaki vizsgálat képi dokumentációjához is.

Kormányablakok, ahol bejelnetheti a tulajdonos, vagy üzembentartó változást.

Gépjármű adásvétel illetékmentességének esetei:

Az illetékmentességet minden esetben okirat bemutatásával kell igazolni.

A kormányablakokban gépjármű adásvételi szerződés nyomtatványt is tudunk kérni, mely több lapból áll, így marad példánya az eladónak és a vevőnek is.

A gépjármű adásvétele terén is változások következtek be az utóbbi években és már több mindenre kell odafigyelni a gépjármű adásvétel megkötése közben. A lényeg a teljes bizonyító erejű magánokiratban van, vagyis, csak az így megkötött gépjármű adásvételi szerződések alapján lesznek bejegyezhetőek a tulajdonjogok a közúti közlekedés nyilvántartásába, vagyis nem iratható át az okmányirodákban.

A gépjármű adásvételek korábban sokkal egyszerűbbek voltak, ma azonban már teljes bizonyító erejű okiratot követel meg a jogi aktus, vagyis két tanú előtt írja alá mindkét fél, vagy pedig közjegyző illetve ügyvéd készíti el az adásvételit és pecsétjével látja el.

Az adásvétel e nélkül is létrejön, viszont az autó átíratásánál kezdődhetnek a bosszúságok, ha nem a jogszabályoknak megfelelően járunk el.

A szerződésnek alaptartalma a felek személyi adatai és a jármű műszaki adatai. A vételár nyilván elengedhetetlen, valamint a forgalmi engedély szám és a törzskönyv szám is.

Ezeken túl bele kell írni azt, hogy mindkét fél kijelenti, hogy eljár az okmányirodánál az átíratás tekintetében, mégpedig a szerződés hatályosulásától számított tizenöt napon belül. Ez eddig nem így volt, hiszen hány jármű nem volt átíratva, volt, hogy hosszú évekig, és voltak is ebből nagy galibák, főleg, ha parkolási hátraléka volt az új tulajdonosnak, viszont a csekket a régi tulaj kapta meg, mert hanyag módon nem gondoskodott a jármű átíratásáról.

Most már arra is nyilatkozatot kell tenni, hogy ha az átíratást elmulasztják, akkor az ehhez fűződő joghatásokkal is tisztában vannak. Egyszóval, ha hiányzik bármely tartalmi eleme a gépjármű adásvételi szerződésnek, akkor a jármű nem fog kapni új forgalmi engedélyt, sem új törzskönyvet, vagyis 2010 óta elutasítja a hatóság a bejegyzéseket, ha nem megfelelő a szerződés.

Lássuk hát részletese, a jogszabály alapján, mit is kell, hogy tartalmazzon a gépjármű adásvétel a 304/2009. (XII. 22.) Korm. rendelet rendelkezései szerint.

jogügylet (ingyenes vagy vételár is meg lett határozva…volt korábban, ma már csak a jogcímet kell feltüntetni)

jármű azonosító rendszám és alvázszám, valamint gyártmány adatai;

felek személyazonosító adatai (név; születési hely és idő; anyja neve), állampolgárság, a személyazonosító okmány típusa és száma, lakcím; jogi személy v. jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetében a szervezet megnevezése, képviselője, székhely (telephely), cégjegyzékszám vagy nyilvántartási szám;

jármű okmányainak (forgalmi engedély és törzskönyv) sorszáma, az okmányok átadásának-átvételének ténye és időpontja;

járműnek a vevő birtokába kerülésének időpontja, valamint a birtokba vételkor km-óra állása;

tulajdonjog változás hatálybalépésének napja;

felek nyilatkozata, hogy mindkét fél teljesíti bejelentési kötelezettségét a közlekedési igazgatási hatóságnál a tulajdonjog változástól 15 napon belül;

felek nyilatkozata a jogkövetkezményekre vonatkozóan, vagyis, hogy ismerik a bejelentés nyilvántartásba történő bejegyzésének joghatásait, és a bejelentés elmaradásának, illetve késedelmes teljesítésének joghatásait;

annak ténye, hogy a kezelt vagyonba tartozó tulajdonjog bizalmi vagyonkezelés alapján áll fenn.

Mindezt pedig teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt gépjármű adásvételi szerződésben kell rendezni, ami azt jelenti, hogy vagy két tanú tanúsítja az okiraton, hogy a felek a szerződést előttük írta alá, vagy pedig ügyvéd látja el ellenjegyzésével, vagyis ügyvéd szerkeszti is magát az okiratot. A gépjármű adásvételi szerződésből 4 példányt készítsünk. 2 lesz az eladóé, 2 darab pedig a vevőé.