Földadó, bevallás

2015-ben 25 település vetette ki a helyi adónak ezt a fajtáját, és 2016-ban várható további települések csatlakozása az adóztató helységek táborához. Igaz, több település is meghozta időközben a helyben lakókra vonatkozó adómentességi szabályokat is, sőt olyan is akad, ahol már el is törölték, vélhetően a közfelháborodás hatására.

A helyi önkormányzatok jogosultak kivetni a földadót a jogszabályoknak megfelelően, mint települési adót. A települések úgy állapították meg a földadó mértékét, hogy a termőföld aranykorona értékét, vagy hektár szerinti alapterületét vették alapul. Azokon a térségeken, ahol jobb minőségűek a földek, magasabb aranykoronájúak, ott az aranykorona a meghatározó, míg az alacsony aranykorona (AK) értékű földekre a hektár szerinti számítást vezették be.

Mivel az adó kivetése kizárólag az önkormányzatokon múlik, ezért ha anyagi forrásokat vonnak el az önkormányzatoktól, viszont a feladataik megmaradnak, akkor az önkormányzatok a földadó kivetése mellett fognak dönteni. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének véleménye szerint 2016-ban már a települések közel fele be fogja vezetni a földadót. Ez elég magas szám lenne ahhoz képest, hogy eddig csak pár település vetette ki a földadót, és reméljük, nem is fog bekövetkezni.

Vannak települések, ahol kedvezményeket is állapítanak meg a földadó megfizetésére, például úgy, hogy ha nem éri el a tulajdonos földterületeinek összege egy bizonyos aranykorona értéket, akkor csak az adó 50%-át kell megfizetnie, de adómentességet is kaphat, akinek nagyon alacsony AK értékű a földje. (ez mindig az adott település helyi adókról, települési adókról szóló rendeletében van kimondva)

A földadó elnevezést hiába keressük a helyi adókról szóló törvényben, mert így ebben a formában nincs benne. A törvény korábbi módosítása hatására lehetőséget kaptak az önkormányzatok arra, hogy olyan adókat is kivessenek, amit a törvény nem tilt. A helyi adókról szóló törvény 1.§-ába került be a /A.§, amely kimondja, hogy a helyi önkormányzatok olyan települési adókat vezethetnek be, amelyet, vagy amelyeket más törvény nem tilt. Így nyílt lehetőségük az önkormányzatoknak arra, hogy az úgynevezett földadót kivessék, bár erre nem biztos, hogy lett volna jogalapjuk. A földadó ellen a Földművelésügyi Minisztérium is tiltakozott, mondván, hogy nem lehet kivetni adót termőföldre, hiszen szervezet vagy vállalkozó nem adóztatható meg ilyenformán, csak magánszemély, vagyis sem őstermelőt sem egyéni vállalkozót nem lehet földadóval súlytani.

Az önkormányzatok a helyi adók mellett (kommunális adó, iparűzési adó…stb.) dönthetnek úgy, hogy települési adókeretében vetnek ki például földadót. A települési adók arra jók, hogy az önkormányzatok a települési adókkal a település helyi adottságaihoz igazítva alakíthatják ki helyi adórendszerüket.

Amely településen van földadó, ott az erre rendszeresített bevallási nyomtatványon kell bevallani a tulajdonunkban lévő földet és ez alapján megfizetni a földadót. A nyomtatvány és a rendelet is megtalálható az önkormányzat honlapján.