Foglaló vagy előleg 2021

geralt (CC0), Pixabay

geralt (CC0), Pixabay

A foglaló és előleg közötti jogi különbségeket nem biztos, hogy mindenki kapásból fel tudná sorolni, pedig teljesen más jogi vonzata van a két dolognak. Egy vásárlás alkalmával, főleg egy ingatlan vételnél egyáltalán nem mindegy, hogy előleg átadás, vagy foglaló fizetés történik.

Nyilván ügyvéd előtt történő pénzátadás esetén az ügyvéd kötelessége is kioktatni a feleket mindkét fogalomról és annak következményeiről, hisz neki mindkét fél érdekeit egyformán kell képviselnie, ezért is tanácsos minden pénzátadást ügyvéd előtt megtenni.

Fontos és nem elhanyagolható kérdések, hogy visszakérheti-e a vevő az előleget, ha később meggondolja magát és másik telket szeretne megvásárolni, vagy hogy visszajár-e a foglaló, ha a vevő azért szeretne elállni a vásárlástól, mert az eladó lényeges kérdésekről nem adott részére megfelelő tájékoztatást…stb.

Nyilván az életben egy foglaló vagy egy előleg átadása nem feltétlenül történik ügyvéd vagy közjegyző előtt. Sokszor a felek elmennek együtt megtekinteni az ingatlant pl. és ha megegyezésre tudnak jutni, akkor átdat a vevő egy közösen megállapított összeget..stb. Jó esetben írásba is foglalják, na de mi kerül rögzítésre a papíron, az a nem mindegy.

Vannak tények, melyekről az eladó köteles tájékoztatást adni a vevőnek, mint pl a lakással kapcsolatos állapotok, mi az, ami felújításra szorul, cserélni kell..stb, de nem látható, nem úgy, mint pl a nyílászárók. Valamint vannak, amiről a vevőnek kell tájékozódnia, mint pl. az ingatlan nyilvántartási adatok. Vagyis, ha valaki lakást, házat, telket kíván megvenni, akkor besétál a földhivatalba és betekintést kér, vagy lekér egy tulajdoni lapot, hogy az ingatlan tehermentes e, vagy be van-e rá jegyezve haszonélvezet, vagy nem e osztatlan közösben van…stb. Ha ennek nem néz utána a vevő, akkor nem hivatkozhat arra a foglaló visszakövetelése okán, hogy az eladó nem szólt, hogy haszonélvezeti jog van bejegyezve és erről nem tudott.

Az előleg mindig visszajár, ha meghiúsul az adásvétel, attól függetlenül, hogy melyik fél a felelős. Azaz az eladó sokkal könnyebben ki tud bújni a megállapodás alól.

A foglaló kifizetése után, ha a vevő meggondolja magát, nem követelheti vissza azt, a foglaló elvész.

A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 6:185. § alapján a foglaló szabályai az alábbiak:

(1) A másik félnek fizetett pénzt akkor lehet foglalónak tekinteni, ha annak fizetésére a kötelezettségvállalás megerősítéseként kerül sor, és ez a rendeltetés a szerződésből egyértelműen kitűnik.

(2) Ha a szerződést teljesítik, a tartozás a foglaló összegével csökken. Ha a szerződés teljesítése olyan okból hiúsul meg, amelyért egyik fél sem felelős, vagy mindkét fél felelős, a foglaló visszajár.

(3) A teljesítés meghiúsulásáért felelős fél az adott foglalót elveszti, a kapott foglalót kétszeresen köteles visszatéríteni.

(4) A foglaló elvesztése vagy kétszeres visszatérítése a szerződésszegés következményei alól nem mentesít. A kötbér és a kártérítés összege a foglaló összegével csökken.

(5) A túlzott mértékű foglaló összegét a kötelezett kérelmére a bíróság mérsékelheti.

 

A (3) bekezdés szerint tehát, ha a vevő miatt hiúsul meg a vétel, akkor elveszti a foglalót, ha a vevő miatt, akkor duplán kell, hogy visszaadja.

Az eladók azért ragaszkodnak a foglalóhoz, mert az egyfajta biztosíték számukra, hogy a vevő nem fogja magát egykönnyen meggondolni, nem lép vissza a vásárlástól, mert akkor elvész a foglalója.

 

/tájékoztató jellegű iratminta foglaló vagy előleg átadáshoz/

ÁTVÉTELI ELISMERVÉNY

 

Alulírott __________________________(lakcím: __________________________________ ; an.: ______________________________) kijelentem, hogy a mai napon __________________________- tól (lakcím: __________________________________; an.: ______________________________) _________________________ ,- Ft-ot, – azaz _________________________ forintot – hiánytalanul ÁTVETTEM.

Megjegyzés: _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Kelt: _________________________

 

Aláírás:____________________________

Név:______________________________

 

Előttünk, mint tanúk előtt:

 

Tanú 1. Tanú 2.
Aláírás: ____________________________ Aláírás: ____________________________
Név: ____________________________ Név: ____________________________
Lakcím: ____________________________ Lakcím: ____________________________