Felnőttképzés 2021, fogalma

Fotó: © Saad Faruque / Flickr

Idén is számtalan felnőtteknek meghirdetett képzés között válogathatnak az érdeklődők. Színesedik a választék, és ma már szinte bármilyen szakterületen találunk képzést. Akik nem akarnak éveket tölteni egy egyetemen, és egy szakma mellett kitartani, hanem mindig átképezni magukat, azoknak mindenképpen előnyös.

Országos, adott évre vonatkozó hatályos képzési jegyzéket mindenki itt tekintheti meg:

https://www.nive.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=297

Az eddigi években többen is részt vettek valamiféle felnőttképzésen. Számos felnőttképzési tanfolyam indult az országban és szinte bármilyen szakterületen lehet jelentkezni ma már tanfolyamokra. A felnőttképzési szabályok pedig évről évre kisebb nagyobb mértékben változnak. A gazdasági helyzetet és a munkaerőpiacon uralkodó állapotokat látva egyértelmű, hogy a többlábonállás számos pozitív hozadékkal bír, hiszen nem biztos, hogy egyetlen szakmával a zsebünkben olyan állást találunk, mely anyagi és személyi megbecsültséget is jelent. A felnőttképzés keretein belül ezen évben is változatos végzettségek megszerzésére lesz lehetőség, ám az árakat illetően intézményenként, és természetesen szakmánként eltérő összegekkel találkozni.

Eddig is pénzbe kerültek a felnőttképzések, és ezután sem lesz másként, sőt ismét drágulnak, viszont ezzel kapcsolatosan korábbi években volt egy változtatás. Azokkal kapcsolatosan voltak változások, akik elkezdenek egy tanfolyamot, de azt félbeszakítják. Ebben az estben nem követelhető tőlük a tanfolyam ára. Ennek az lesz a következménye, hogy általában fog megnőni a felnőttképzési költség, mert be fogják építeni az esetleges kieséseket az árakba. Ha tehát valaki felhagy egy fél éves tanfolyammal egy hónap után, akkor a hátralévő időre járó felnőttképzési díj nem követelhető tőle, csak a húsz százalékával megegyező összeg megfizetésére köteles.

A rendszer azokat fogja úgymond büntetni, akik végigjárják szorgalmasan a tanfolyamot, mert a növekvő árak őket fogják súlytani. Kérdés az is, hogy így mi lesz a visszatartó erő attól, hogy sokan abbahagyják a képzéseket. Így nagy lemorzsolódásra lehet majd számítani. ha viszont azt nézzük, hogy mindenki a saját érdekében tanul és képezi magát, akkor csakis a saját felelőssége. Másrészt bárkivel megeshet, hogy belekezd egy képzésbe, majd rájön, az mégsem neki való és szeretne váltani egy másik képzésre.

Nem csak a díjak, de a felnőttképzések hossza is növekedett, van olyan képzés, amit több mint egy év, sőt két év alatt lehet csak megszerezni.

Az OKJ képzések száma egyre bővül, színesedik a paletta, sokféle képzettség eléréséhez tudnak számukra megfelelő felnőttképzési tanfolyamot kiválasztani, amiket a felnőttképzésekkel foglalkozó honlapokon tekinthetnek meg és melyek folyamatosan frissülnek a bébiszitter képzéstől a műkörmös képzésen át az adótanácsadói képzésig. Pár éve még pszichológiai asszisztens tanfolyam is indult.

Annyira széles a választék, hogy szinte nincs is olyan terület, ami felnőttképzéssel nincs lefedve, viszont mindenki döntse el maga, hogy melyik éri meg jobban, közel két évig felnőttképzésen részt venni, vagy pedig a felsőoktatásban elvégezni valamelyik főiskolát, vagy egyetemet. Az is kérdéses, hogy mennyire van létjogosultságuk ezeknek a tanfolyamoknak és mely munkáltató elégszik meg úgymond egy csupán felnőttképzésen részt vett munkaerővel egy egyetemen végzett diplomás ember helyett.

A koronavírus járáványhelyzet idejére vonatkozó felnőttképzéssel kapcsolatos szabályokat az alábbi linken tették közzé: https://www.nive.hu/