Felmondás próbaidő alatt 2021 – erre figyeljen!

A próbaidő alatt bármely fél felmondhat, és még indokolni sem kell. Nem változnak a próbaidő alatti felmondás szabályai. A próbaidő egy nagyon hasznos jogintézmény, mégis a jogellenes próbamunkát alkalmazza sok munkáltató annak ellenére, hogy a törvény lehetőséget biztosit arra, hogy akár egy napra úgymond kipróbáljuk az új munkaerőt, csak éppen törvényes keretek között.

Manapság már szinte nincs is olyan munkahely, ahol az állás elnyerése után ne következne a maximum három hónapig tartó próbaidő, mely alatt a cég felméri képességeinket, a munkához való hozzáállásunkat, teherbírásunkat. Bár a Munka Törvénykönyve védelmet biztosít ez esetben is a munkavállalónak, de érdemes tisztában lenni azokkal a legfontosabb szabályokkal, melyek az aktuális jogi rendelkezések értelmében a próbaidőre vonatkoznak. Ha tudja jogait, úgy kisebb eséllyel fordulhat elő, hogy egy esetleges azonnali felmondás után még Ön jöjjön ki rosszul a szituációból. Éppen elég a kudarcélmény, hogy nem felelt meg a meghirdetett pozícióra, legalább legyen tisztában azzal, mi jár, és milyen körülmények között kerülhet sor a próbaidő alatti felmondásra!

Bár a munkaerő-piacon jelenleg az adatok szerint némi fellendülés tapasztalható, de ez még mindig nem jelenti azt, hogy könnyű lenne elhelyezkedni, megtartani az állást, és megfelelni a munkaadók elvárásainak. Előfordulhat tehát az is, hogy ilyen, vagy olyan okoknál fogva, de nem sikerül azonnal rálelni a hosszú távon is munkalehetőséget biztosító cégre. Ilyenkor jól jön, ha tisztában van azzal, hogy a felmondás próbaidő alatt miként alakul, milyen jogok és kötelezettségek vonatkoznak Önre.

Már a szerződés megkötésekor fontos tudnia, hogy a próbaidőt mindenképpen írásban kell rögzíteni. Sajnos a gyakorlat azt mutatja, hogy erre sokszor csak szóban kerül sor, ám egy esetleges felmondás alkalmával a munkaadó előszeretettel hivatkozik rá. Szóbeli megállapodásra hivatkozva a munkaviszonyt megszüntetni jogellenes. Lényeges az is, hogy amennyiben a rögzített, s ezáltal érvényes 3 hónapos próbaidő letelt, a munkaadónak nincs joga azt meghosszabbítani – ezzel saját magát kedvező pozícióba helyezve. Amennyiben meghosszabbításra kerül sor, úgy sem haladhatja meg az említett három hónapos időszakot. Viszont tény, hogy a próbaidő alatt még akkor is felmondhat azonnali hatállyal, ha a munkavállaló betegállományban van. Célszerű tehát nem lebetegedni legalább a maximum három hónapban megállapított időszakban, ugyanis ez már a kezdetekkor rossz fényt vet teljesítőképességére és megbízhatóságára.

Az azonnali hatályú megszüntetést minden esetben írásba kell foglalni, ám próbaidő esetében nem szükséges indokolnia a munkaadónak. Gyakran elkövetett hiba, hogy bár nem teszi szükségessé a jogszabály, mégis belekerül indoklás, aminek esetleg egy munkaügyi per alkalmával még hátránya is lehet a munkaadóra, ha az nem képes alátámasztani indokait, melyekért helyt állni köteles.

Az indoklás tehát nem kötelező, így job ha nem is kerül bele, de ha mégis, akkor annak világosnak, valósnak és okszerűnek kell lennie, különben a felmondás eredményesen megtámadható a bíróság előtt.

További fontos követelmény, hogy az írásbeli nyilatkozat akkor tekinthető közöltnek, ha azt az érintett személyesen átvette, vagyis a próbaidő utolsó napján postára adott felmondás nem jogszerű. Ha az átvételt megtagadja, akkor arról ajánlott jegyzőkönyvet felvenni. Munkaadóként akár a világhálóról is letölthet mintajegyzőkönyvet, amit szüksége esetén használhat.

Munkaadóként és munkavállalóként is fontos, hogy az azonnali hatályú megszüntetés közlésére még a próbaidő lejárta előtt sor kerüljön, ellenkező esetben az nem érvényes, hiszen ha letelt a próbaidő, a következő naptól, ha munkaban áll a munkavállaló, akkor az már munkavizsony és azalatti felmondásra már más szabályok vonatkoznak Tértivevényes megoldással akkor is átadható a másik félnek a jognyilatkozat, ha személyesen nem kivitelezhető határidőn belül.

Természetesen fizetés akkor is jár, ha azonnali hatállyal, még a próbaidő alatt megszűnt a munkaviszony. A jogszabály előírásai szerint ekkor az utolsó munkában töltött naptól maximum az ötödik munkanapon ki kell fizetni a munkabért, valamint minden, munkaviszonnyal kapcsolatos járandóságot és igazolást is ki kell adni részére.

 

/Tájékoztató jellegű iratminta, próbaidő alatti felmondáshoz munkaválallók részére/

Tisztelt……………………………………(Munkáltató)!

Alulírott……………………………………….(anyja neve: ………………………………, lakcíme:……………………………szám alatti lakos 20……………….. …………… naptól fennálló munkaviszonyomat – próbaidő alatt – …………………………………………. napjával azonnali hatállyal felmondom.

Kérem, hogy adják ki részemre a szükséges dokumentumokat, valamint tegyék lehetővé az elszámolást a nálam lévő okiratokkal, munkaeszközökkel, illetve munkaruhával. (a nem szükséges rész törlendő)

Kérem a fentiek szíves tudomásul vételét.

Kelt: ………………………………………….

Tisztelettel: ……………………………………..

 

/Tájékoztató jellegű iratminta, próbaidő alatti felmondáshoz munkáltatók részére/

AZONNALI HATÁLYÚ FELMONDÁS PRÓBAIDŐ ALATT

Munkáltató neve: …………………………………………………….

Székhelye, cégjegyzékszáma:……………………………………

Munkavállaló:…………………………………………………………..

Lakhelye:…………………………………………………………………….

 

Tisztelt …………………………… Munkavállaló!

Értesítem arról, hogy a ………………………… napjától fennálló …………………………………….. időtartamú munkaviszonyát – 2012. évi I. törvény a Munka Törvénykönyvéről (Mt.) 79. § (1) a) -ban foglaltak alapján – a próbaidő időtartama alatt – azonnali hatályú felmondással megszüntetem.

Tájékoztatom, hogy a munkaviszony a próbaidő alatt indokolás nélkül megszüntethető.

Munkakörét, valamint a munkavégzése során birtokába került, a munkáltatót megillető eszközöket és iratokat az utolsó munkában töltött napján átadás-átvételi jegyzőkönyv ellenében adja át az alábbiak szerint, a folyamatban lévő ügyek állására vonatkozó tájékoztatással együtt:

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Munkabérének, egyéb járandóságainak a kifizetésére, valamint a munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott igazolások kiadására legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon kerül sor.

Tájékoztatom arról, hogy a jelen intézkedésben foglaltakkal szemben az Mt. 287. § (1) b) alapján, a közléstől számított 30 napon belül írásban keresetet nyújthat be, amennyiben azt sérelmesnek tartja, a ……………………………………bíróságon. A keresetlevél benyújtásának az intézkedés végrehajtására halasztó hatálya nincs.

Kelt, ……………………………………., …….. év ……… hónap ……… nap

 

……………………………………………………………..
munkáltatói jogkör gyakorlójának aláírása

A fenti intézkedés 1 példányát a mai napon átvettem:

Kelt, ……………………………………., …….. év ……… hónap ……… nap

…………………………………………………………..

munkavállaló aláírása