Fegyvertartási engedély 2021 kérelem, díja

A lőfegyver, lőszer megszerzési, valamint a tartási engedély két külön engedély. A megszerzési engedéllyel rendelkező 8 napon belül köteles az engedélyező hatóságnak a birtokba vett lőfegyvert – a lőfegyverhez tartozó lőszer kivételével – az engedélybe történő bejegyzés céljából bemutatni. Akinek lőfegyver tartási engedélye van, az engedélyben meghatározott fegyvert birtokolhatja, viselheti és tárolhatja.

Milyen fegyverekre kell tartási engedélyt kérni?

A rendőrség által kiadott engedély szükséges

Viszont számos fegyver esetén nem szerezhető engedély, úgymint: automata tűzfegyverek; más tárgynak álcázott tűzfegyver; páncéltörő (áthatoló), robbanó, expanzív lövedéket tartalmazó pisztoly- és revolverlőszer, automata lőfegyver; hangtompító; automata szerkezetű lőfegyverre hasonlító félautomata lőfegyver… stb. De nem engedélyezhető a lézeres célzókészülék és éjszakai irányzék lőfegyverre történő felszerelése sem többek között.

Ki nem kaphat fegyvertartási engedélyt?

Engedély nem adható, illetve hosszabbítható meg, – többek között – ha a személy büntetett előéletű; vagy büntetlen előéletű, de büntetőjogi felelősségét a bíróság jogerősen megállapította bizonyos bűncselekményben, melynek felsorolására most nem vállalkoznánk, mert nagyon hosszú…, illetve bűnszervezetben elkövetett bűntett miatt. Szándékos bűncselekmény miatt ötévi vagy azt meghaladó szabadságvesztés esetén például a mentesítés beálltától számított 8 évig nem szerezhet engedélyt.

Mik a feltételei a fegyvertartási engedély megszerzésének?

Milyen vizsga szükséges a fegyverviselési engedélyhez?

A hosszú lőfegyver tartásához az Állami Vadászvizsgát is elfogadják, a sportlőfegyver tartásához a sportlövő versenybírák esetében a Versenybírói Igazolvány, a sportlövő edzők esetében az Edzői Oklevél helyettesíti.

Egyébként a 49/2004. (VIII. 31.) BM rendelet 4. számú mellékletében 80 darab kérdés van felsorolva, melyből elméleti vizsgát kell teljesíteni, majd a lőtéren eredményes lőgyakorlatot kell végrehajtani a megyei (budapesti) rendőr-főkapitányságon.

A vizsgára írásban kell jelentkezni, és megjelölni, hogy milyen lőfegyverre kíván vizsgát tenni.

Az igazságügyi fegyverszakértőknek; a puskaművesi vagy fegyvermesteri, fegyverműszerész szakvizsgával rendelkezőknek az érvényes és hatályos mezőőri szolgálati igazolvánnyal, valamint a vadászatból és vadgazdálkodásból legalább középfokú végzettséggel rendelkezőknek felmentése van az elméleti vizsga letétele alól.

A rendőrség honlapján itt találja a kérelmet.

További engedélykérelmeket, melyeket a rendőrségen kell kérelmezni, itt találja.

Melyik engedély kérelmet hol kell benyújtani?

Illetékes megyei (fővárosi) rendőr-főkapitányság: lőfegyver, a lőfegyverdarab, a lőszer (lőszerelem), a flóbert töltény, a festéklövő fegyver, a gáz- és riasztófegyver, a gáztöltény, a riasztótöltény, a vaktöltény, a légfegyver, a muzeális fegyver, a színházi fegyver gyártását, Magyarországon forgalmazást, kereskedelmi célú kivitelt, behozatalt, átszállítást. “A” kategóriába tartozó tűzfegyver, lőszer tartás. Önvédelmi, a személy- és vagyonvédelmi célú tartás, hatástalanítás, tárolóhely üzemeltetés, kiállítás, hangtompító tartás.

Tevékenység helye illetve határátkelés helye szerint illetékes rendőrkapitányság: lőfegyver, a lőfegyverdarab, a lőszer, a lőszerelem, a színházi fegyver javítás, tartás, házilagos lőszerszerelés – újratöltés, légfegyver javítás, a gáz- és riasztófegyver viselés, hatástalanítás, muzeális fegyver javítás, sportlövészeti célú használat, polgári lőtér, lőfegyver- és lőszer tároló üzemeltetés, a lövészetvezetői tevékenység; színházi fegyver behozatal, kivitel.

A megszerzési és tartási engedélyt a kérelmező kizárólag személyesen, illetve a szervezet kereskedelmi meghatalmazottja veheti át. Az engedély általában visszavonásig hatályban van, néhány kivételtől eltekintve.

Az önvédelmi célú lőfegyver, a vagyon és személy védelemre szolgáló rövid lőfegyver engedélye öt évig hatályos, de alkalmanként további öt évre meghosszabbítható.

A leggyakrabban előforduló kérelmek költségei:

Fegyverismereti vizsga, a fegyverforgalmazási vizsga, valamint a házilagos lőszerszereléshez és -újratöltéshez szükséges vizsga díja vizsgánként (a bizonyítvánnyal együtt) 10.000 Ft, amelyet az illetékes megyei rendőr-főkapitányság számlájára kell befizetni. Elsőfokon eljáró hatóság döntése elleni fellebbezés igazgatási szolgáltatási díja 4000 Ft.

Lőfegyver tartásának engedélyezése, okmány kiállításával (kiv. a filmgyártási célú fegyver) 6000 Ft.

7,5 joule vagy az alatti csőtorkolati energiájú tűzfegyver tartásának engedélyezése, cseréje, pótlása 2000 Ft.

Az 50/2004. (VIII. 31.) BM rendelet tartalmazza valamennyi fegyverviselési díjat többek között.