Falusi CSOK, ÁFA visszaigénylés, lakásfelújítási támogatás 2021

Clker-Free-Vector-Images (CC0), Pixabay

2021. januártól az új építésű ingatlanok értékesítési áfája 27 százalékról 5 százalékra csökkent, azok, pedig, akik CSOK-kal vásárolnak ingatlant az 5 százalék áfát is visszaigényelhetik, továbbá a CSOK-kal vásárolt új vagy használt ingatlanok pluszban még illetékmentesek is. Mindez sok millió megtakarítást jelenthet egy családnak, ha az adásvételi szerződést 2021. január 1 után kötik vagy kötötték.

Jelen cikkünkben a falusi CSOK-hoz kapcsolódó kérdéseket vesszük sorra.

2021. január 1. napjától hatályos legfontosabb ÁFA szabályok:

27 százalék az ÁFA, ha új és nem generálkivitelző közreműködésével épül meg a lakás/ház. Ebben az esetben a 27%-os ÁFÁ-val kiállított számlák alapján a visszaigényelhető, az ÁFA mértéke legfeljebb 5 millió forint lehet.

27 % az ÁFA akkor is, ha falusi CSOK keretében történik a lakás bővítése és/vagy korszerűsítése. Szintén a 27% ÁFA tartalommal kiállított számlák esetén a visszaigénylése legfeljebb 5 millió forint lehet.

5% az ÁFA, ha új építésű, generálkivitelezős a lakásépítés és CSOK-ot is igénybe vesznek az építéshez.

A teljesen saját erős építkezéseknél tehát csak azok élhetnek ÁFA-visszaigényléssel, akik falusi CSOK-ot vesznek igénybe. Egyébként eze támogatás csak a teljes egészében más kivitelező által megvalósított új ingatlanok vásárlása esetén kérhető.

A lakásfelújítási támogatás 2022. dec. 31-ig igényelhető.

Falusi CSOK iránti kérelem 2022. június 30-ig nyújtható be.

CSOK-kal egyidőben igényelhető az ÁFA- visszatérítés.

2021 Falusi CSOK bővített településlista itt tekinthető meg, vagyis, hogy melyik helyiség tartozik a falusi CSOK hatálya alá.

A falusi CSOK milyen célokra vehető igénybe?

Tanya, birtokközpont vagy preferált kistelepülés területén használt lakás vásárlására és bővítésére, illetve korszerűsítésére vagy meglévő lakás bővítésére, és/vagy korszerűsítésére.

Használt lakás vásárlására abban az esetben igényelhető a falusi CSOK, ha az igénylő ugyanazon kérelemben a lakás korszerűsítésére, bővítésére vagy mindkettőre együtt is igényli a családi otthonteremtési kedvezményt.

Mi történik, ha nem teljesülnek a vállalt munkálatok?

A korszerűsítési munkákat a támogatási szerződés megkötésétől számított három éven belül kell teljesíteni. Ezt a hitelintézet helyszíni szemlét követően állapítja meg.

Ha a támogatott személy a fenti, a támogatási szerződésben általa vállalt munkálatokat nem teljesítené, a folyósított CSOK-ot – ideértve annak a lakás vásárlására számított összegét is − a folyósítás napjától számított, Ptk. szerinti késedelmi kamattal növelten lenne köteles visszafizetni. Ha a támogatott személy visszafizetési kötelezettségének nem vagy nem megfelelően tenne eleget, a hitelintézet tájékoztatja erről a járási hivatalt.

Mekkora a Falusi CSOK összege használt lakás vásárlásra, és annak bővítése és vagy korszerűsítése esetén?

Falusi CSOK, meglévő lakás bővítése és vagy korszerűsítése esetében:

Ha meglévő lakásunkat akarnánk CSOK-kal korszerűsíteni és vagy bővíteni, ezt akkor is megtehetjük, ha korábban CSOK-kal vásároltuk azt.

A korábbi, lakásvásárlása fordított CSOk támogatás összegét nem vonják le az újonnan, korszerűsítésre és/vagy bővítésre igényelt CSOK összegből.

Fontos szabály! A vásárlására megállapított támogatási összeg nem haladhatja meg a fenti összegek 50%-át!

A lakás vételára legfeljebb 20 százalékkal haladhatja meg a hitelintézet által megállapított forgalmi értéket, erre fokozottan figyelni kell az adásvételi szerződés megszerkesztése során, valamint világosan ki kell tűnnie a szerződésből a CSOK igénybevétele és, hogy mekkora vételárrészlet kerül abból teljesítésre. Az adásvételi szerződés megszerkesztése jogi szakember feladata, azonban nem árt, ha a CSOK igénylők is tisztában vannak a legfontosabb szabályokkal.

Mik a korszerűsítési munkák a falusi CSOK szempontjából?

A kormányrendeletben foglalt felsorolás az alábbi munkákat vonja a falusi CSOK hatálya alá.

Ezen munkálatok közül többfélére is igénybe vehető a CSOK!

Korszerűsítés esetén milyen követelmények vannak a korszerűsíteni kívánt lakással/házzal kapcsolatban?

Ha korszerűsítésre igényeljük a CSOK-ot, a meglévő lakásnak, a CSOK rendeletben foglalt feltételek közül csak annak kell megfelelnie, hogy 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával és főzőhelyiséggel – ennek hiányában további, legalább 4 négyzetméter alapterületű, a főzést lehetővé tevő, önálló szellőzésű lakótérrel, térbővülttel kell rendelkeznie, ez esetben a fürdőhelyiséggel és WC nem előírás.

Azonban a rendelet előírásainak a korszerűsítés után meg kell felelnie!

Bővítés esetében milyen négyzetméter követelmények vannak a rendeletben előírva?

A lakás hasznos alapterületének el kell érnie bővítés után

Mi minősül bővítésnek?

A lakás hasznos alapterületének legalább egy lakószobával történő növelése már bővítésnek minősül. Ez megoldható úgy is, hogy a tetőteret beépítik, feltéve, ha nem jön létre új lakás ezáltal, mely az új lakás építésre vonatkozó CSOK szabályokat tartalmazó 16/2016. (II. 1.) Korm. rendeletben tetőtér beépítés címén szerepel.

Meglévő épület, épületrész vagy építmény átalakítása viszont nem minősül a lakás bővítésének.

Fontos előírás a bővítés vonatkozásában, hogy a bővítési kérelem benyújtásának időpontjában az igénylő és mindazon személyek lakóhelyéül, szálláshelyéül kell szolgálnia a bővítendő lakásnak, akiknek együttlakására tekintettel az igénylő a CSOK-ra jogosult. A bentlakási kötelezettséget az utolsó részfolyósítását követő 90 napon belül kell teljesíteni, vagyis eddig kell bemutatni a hitelintézet számára a lakcímet igazoló hatósági igazolványt.

A bővítés által a lakhatási körülményeiknek javulnia kell, valamint a kialakított lakásnak meg kell felelnie a fenti, négyzetméter követelményeknek is.

Kik szerezhetnek tulajdonjogot a CSOK-os lakásban?

A megvásárolt lakásban kizárólag a támogatott személyek szerezhetnek tulajdont.

Házastársak és élettársak esetén a lakásban mindkét félnek az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonjoggal kell rendelkeznie. Ha az igénylő vagy a támogatott személy halála esetén a lakásban más is szerez tulajdont, nem befolyásolja a CSOK jogosultságot.

Ha a CSOK kérelem benyújtása előtt a kiskorú gyermek az elhunyt szülő után ingatlan tulajdont szerzett, és a túlélő szülő, a gyám vagy az örökbefogadó szülő a CSOK-kal új lakást épít vagy vásárol, a kedvezménnyel érintett lakásban a kiskorú gyermek is szerezhet tulajdont, melynek arányát a gyámhatóság fogja megállapítani.

A kedvezménnyel érintett lakásban az igénylőnek az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett, legalább 50 százalékos – együttes igénylés esetén együttesen legalább 50 százalékos – tulajdonrésszel kell rendelkeznie, valamint a korszerűsített ingatlanon nem lehet haszonélvezeti jog.

Mikorra kell teljesülnie a korszerűsítései munkálatoknak?

A korszerűsítési munkákat a támogatási szerződés megkötésétől számított 3 éven belül kell teljesíteni, amelyet a hitelintézet helyszíni szemlével fog ellenőrizni. A korszerűsítéshez igényelt megelőlegezett CSOK esetén a vállalt gyermek megszületésére vonatkozó határidőt onnan kell számítani, hogy a hitelintézet a korszerűsítési munkák elvégzését megállapítja.

Tanyára milyen speciális szabályok vonatkoznak?

Külterületi lakás vonatkozásában nem vehető igénybe CSOK korszerűsítése esetén azon munkálatokra, amelyek

Az ingatlan-nyilvántartásban a ranghelyekre milyen követelmények vonatkoznak?

A falusi CSOK –ot biztosító jelzálogjogot, valamint elidegenítési és terhelési tilalmat jegyeznek be az állam javára az érintett ház tulajdoni lapjára, mely ranghelyét a CSOK-kal érintett lakás építéséhez, vásárlásához, bővítéséhez felvett vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatást, valamint korszerűsítéséhez felvett lakáscélú hitelintézeti, illetve lakás-takarékpénztári kölcsönt biztosító jelzálogjog ranghelye is megelőzheti.

Az igénybevett támogatás másik lakásra való átjegyzésére, a támogatás visszafizetésének felfüggesztésére csakis abban az esetben kerülhet sor, ha a támogatott személy vállalja, hogy preferált kistelepülésen lévő lakásra vált.

Milyen otthonteremtési kamattámogatás létezik, melyet a falusi CSOK-kal együtt is fel lehet venni?

A falusi CSOK mellett, ahhoz kapcsolódóan igényelhető a 3%-os kamattámogatott hitel.

A kamattámogatott hitel összege 2 gyermek esetén maximum 10 millió, 3 vagy több gyermek esetén maximum 15 millió Ft.

A korszerűsítésre, bővítésre, 2 gyermek esetén legfeljebb 5 millió Ft, 3 vagy több gyermek esetén maximum 7,5 millió Ft.

Egy gyermek esetén kamattámogatott hitel felvételére nincs lehetőség.

Mely gyermek/gyermekek után igényelhető a CSOK?

A falusi CSOK a közös háztartásban élő magzat vagy az ikermagzat után a terhesség betöltött 12. hetét követően, valamint az igénylő vér szerinti vagy örökbefogadott eltartottja után, aki a 25. életévét még nem töltötte be, illetve a 25. életévét már betöltötte, de megváltozott munkaképességű.

Kik igényelhetik a CSOk-ot?

Meglévő gyermekeik után házastársak, élettársak és egyedülálló személyek – életkortól függetlenül – egyaránt jogosultak lehetnek a CSOK igénybevételére.

Megelőlegezett CSOK-ra, vagyis vállalt gyermek után kizárólag házaspárok igényelhetnek, akik közül legalább az egyik fél nem töltötte be a 40. életévét. Fiatal házaspár meglévő gyermekeik számától függetlenül legfeljebb két gyermeket vállalhatnak. (megelőlegezett CSOK)

Hogyan egyszerűsödött az igénylés menete?

Egyrészt úgy, hogy számos kérdésben nem szükséges dokumentumokat csatolni, hanem pusztán nyilatkozni kell tényekről, valamint az ÁFA visszaigénylés együtt történik a CSOK igényléssel. Az igénylőnek köztartozása nem lehet.

Mennyi biztosítotti időt kell tudni igazolni?

Az igénylő (együttes igénylés esetén legalább az egyikük) 30 napnál nem régebbi okirattal kell igazolja, hogy a kérelem benyújtásának időpontjában a Tbj. 6. § szerint biztosított, vagy a Tbj. 4. § 11. pontja szerinti kiegészítő tevékenységet folytató, és legalább egy éve – max. 30 nap megszakítás – folyamatos Tbj. 6.§ alapján biztosított, vagy a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytatott, illetve más állam vagy nemzetközi szerződéssel létrehozott nemzetközi szervezet TB rendszerének hatálya alá tartozott.

A 3 vagy több gyermek esetén igényelhető 10 milliós falusi CSOK jogosultság esetén a fenti feltételek megegyeznek azzal, hogy a Tbj. 6§ – alapján 2 év folyamatos (legfeljebb 30 nap megszakítással) biztosított jogviszonyt kell igazolni.

Függetlenül attól, hogy hány gyermek után igényeljük a falusi CSOK-ot lehetőség van arra, hogy a magyar állampolgár igénylő – házastársak, fiatal házaspár, vagy élettársak esetén legalább az egyik fél – ha a kérelem benyújtásának időpontjában kereső tevékenysége alapján valamely másik állam vagy nemzetközi szerződéssel létrehozott nemzetközi szervezet TB rendszerének hatálya alatt áll, vállalja, hogy a támogatási szerződés megkötését követő 180 napon belül a Tbj. 6. §-a szerinti biztosítottá válik.

A TB jogviszonyra vonatkozó fenti előírást nem kell figyelembe venni, ha az igénylő végleges határozattal GYOD-ban vagy ápolási díjban részesül.

Preferált kistelepülésen használt lakás vásárlás csak korszerűsítéssel és vagy bővítéssel együtt lehetséges. Mik a legfontosabb szabályok ezesetben?

Előírás, hogy az jogosult falusi CSOK-ra, akit a kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül az 17/2016 (II.10.)korm. rendelet vagy az egyéb lakáscélú állami támogatásokról szóló jogszabályok szerint igénybe vett, vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatás vagy ezt megelőlegező kölcsön visszafizetésre jogerősen nem kötelezték.

Az eladó az igénylőnek nem lehet közeli hozzátartozója vagy élettársa.

Gazdálkodó szervezet eladó esetén az igénylő a gazdálkodó szervezetben nem rendelkezhet tulajdonnal.

Lakás vásárlásnál a vételár, lakáscserénél a különbözet legfeljebb 10%-át lehet készpénzben teljesíteni, fennmaradó vételárrészt számlaszámra kell megfizetni.

Az igénylő és azon gyermek/gyermekek, akire/akikre tekintettel a falusi CSOK folyósításra került, a folyósítástól számított 10 évig életvitelszerűen kell, hogy a lakásban lakjon. Természetesen ezen követelmény életszerűtlen lenne, így vannak alóla kivételek, mint pl. más városban tanulás, vagy nagykorúvá válás..stb.

Használt lakás vásárlása esetén az adásvételi szerződés megkötését követő 180 napon belül kell benyújtani a CSOK kérelmet és a folyósítás a támogatási szerződés megkötését követően, egy összegben történik. Korszerűsítés esetén a támogatás folyósítása készültségi foknak megfelelően, pedig utólag, mely készültségi fokot helyszíni szemlével ellenőrzik.

Falusi CSOK és ÁFA visszaigénylés együtt?

Folyamatban lévő falusi CSOK igénylés esetén, vagyis, ha a falusi CSOK szerződést még nem írták alá, a kérelmet vissza lehet vonni, majd újra, ÁFA-visszaigénylési kérelemmel együtt be lehet nyújtani. Ezesetben elképzelhető, hogy a korábban csatolt dokumentumokat újra be kell nyújtani.

Ha a támogatási szerződést már aláírták, akkor fel kell bontani, és új, ÁFA kérelemmel együtt benyújtani. Ha esetleg már folyósítás is történt, akkor azon munkálatokra vonatkozólag ÁFA visszaigénylés már nem lehetséges.

Mindezeken túl olyan lehetőség is van, – hogy igénybe lehessen venni az ÁFA visszatérítést-, hogy a falusi CSOK szerződésben vállalt munkálatok végeztével, újabb lakáscél megvalósítására benyújtható az ÁFA-visszaigénylés is.

Falusi CSOK és Lakásfelújítási támogatás egymás mellett?

Igényelhető a két támogatás egyszerre, ugyanazon ingatlanra, de különböző munkálatokra. A falusi CSOK-os költségvetésben szereplő munkálatok nem vehetők figyelembe az otthonfelújítási program keretében.

Így ugyanazon számlák csak az egyik támogatásnál vehetők figyelembe.

Alább áttekintheti, milyen munkák sorolhatóak a falusi CSOK és melyek a lakásfelújítás alá.
Így látható, hogy a kétféle támogatás elkülöníthető egymástól és egymás mellett is igénybe vehető.

Falusi CSOK korszerűsítés
17/2016 (II.10.) Korm.r.  19/B.§ (1)
Lakásfelújítási támogatás
518/2020 (XI.25.) Korm.r. 6.§
a) víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése,

b) fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel,

c) központi fűtés kialakítása vagy cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is,

d) az épület szigetelése, ideértve a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,

e) a külső nyílászáró energiatakarékos nyílászáróra való cseréje,

f) tető cseréje, felújítása, szigetelése,

g) kémény építése, korszerűsítése,

h) belső tér felújítása, ideértve a belső burkolat cseréjét, a galériaépítést, a belső elektromos-, vízhálózat cseréjét, a fürdőhelyiség-felújítást, a WC-felújítást; a konyhafelújítást,

i) a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található melléképület felújítása vagy kerítés építése, a korszerűsítés költségeinek legfeljebb 30%-áig, valamint

j) a korszerűsítéshez közvetlenül kapcsolódó helyreállítási munka, a korszerűsítés költségeinek legfeljebb 20%-áig

a) víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése vagy cseréje,

b) fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel,

c) fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is,

d) az épület külső festése, színezése, valamint szigetelése, utóbbinál, ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,

e) a külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkányok, küszöbök cseréje vagy felújítása,

f) tető cseréje, felújítása, szigetelése,

g) égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése,

h) klímaberendezés beépítése, cseréje,

i) napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje,

j) belső tér felújítása, ideértve

ja) a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat cseréjét, felújítását, festését, tapétázását,

jb) a galériaépítést,

jc) a belső lépcső kialakítását és cseréjét,

jd) a szaniterek beépítését vagy cseréjét,

je) a villanykapcsolók és -dugaljak kialakítását és cseréjét,

jf) a belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását,

jg) a lámpák vagy világítótestek beépítését vagy cseréjét,

k) a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség (így különösen: nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása,

l) kerítés építése,

m) gépjárműtároló építése vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása,

n) terasz, loggia, erkély, előtető építése,

o) térburkolat készítése, cseréje,

p) télikert kialakítása,

q) – amennyiben az igénylő vagy gyermeke mozgáskorlátozott személynek minősül – a 12/2001. (I. 31.) Korm. rendelet 9. § (10) bekezdésében meghatározott akadálymentesítési munkák,

r) alapozási szerkezet megerősítése, valamint

s) beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje.

t) használati melegvíz rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is.

(A cikk tájékoztató jellegű, nem fedi le a hatályos jogszabályban (17/2016 (II.10.) kormányrendelet) foglalt valamennyi részletszabályt, csupán a leggyakoribb kérdéseket tartalmazza)