Első házasok adókedvezménye 2021

Fotó: © highsider10 / Flickr

Kevesen tudnak arról, hogy most már az első házasoknak is jár adókedvezmény, még akkor is, ha nincs gyermekük. Korábbi években elképzelhetetlen volt, hogy pusztán a házasságkötéssel járjon bármilyen adókedvezmény. Az első házasok kedvezményéről nem csak a dolgozók, de még a munkáltatók és könyvelők sem tudnak sokszor, pedig már nem új a jogszabály. 2015. január 1-től van hatályban az új adóalap-csökkentő kedvezmény és mindenki csak a házassága első 24 hónapjáig veheti igénybe az első házasságkötés esetében.

Az első házasok kedvezményét szinte bárki igénybe veheti, a lényeg, hogy a házaspár legalább egyik tagjának ez legyen az első házassága. A házasságkötésnek pedig 2014. december 31 után kell létrejönnie, vagyis a 2015. január 1 napján kötött házasság esetén már igénybe vehető a kedvezmény, a lényeg, hogy a házassági anyakönyvi kivonaton már 2015. január 1. vagy ez utáni dátum szerepeljen.

Az adókedvezmény valójában összevonat adóalap csökkentő kedvezmény, amit kizárólag az egyik, vagy mindkettő házastárs, de megosztva is igénybe veheti. Ez azt jelenti, hogy maga a kedvezmény összege összesen 33.335.-Ft, amióta a kedvezményt bevezették. Ezt az összeget havonta vonják le az egyik féltől, vagy megosztva mindkettőjüktől. Ha csak egyiküknek van munkahelye, akkor értelem szerűen csak az egyikük fogja ezt a kedvezményt érvényesíteni. Kizárólag a házaspár döntésén múlik ez, és a kedvezmény igénybevételéhez szükséges nyomtatványt is ennek megfelelően kell kitölteni.

Online adóelőleg nyilatkozatok itt érhetőek el, melyen lehet nyilatkozni az első házasok adóalap kedvezményét illetően.

A 33335.-Ft adóalap csökkentő kedvezmény nettóban 5000 forint béremelkedést jelenthet.

 

Az első házasok kedvezményéhez szükséges nyomtatványt kérhetjük a munkáltatónktól, vagy letölthetjük a NAV honlapjáról is, kitöltési útmutatóval együtt. A nyomtatvány kitöltésére három példányban lesz szükség. Miután kitöltöttük a nyomtatványt a saját adatainkkal, valamint a házastársunk és mindkét személy munkáltatójára, valamint az első házasok kedvezménye igénybevételének módjára (egy személy általi vagy megosztott igénylés) vonatkozólag, akkor a nyomtatványt le kell adnunk a munkahelyünkön.

Az első házasok kedvezményét csak egy meghatározott ideig vehetjük igénybe, vagyis nem azt jelenti, hogy a házasságkötéstől kezdődően mindig vonni fogják a kedvezményünket, hanem csak maximum 24 hónapon keresztül. Az utolsó hónap az lesz, amelyik hónap után már családi kedvezményre válik jogosulttá az igénylő. Ez pedig azt jelenti, hogy gyermeke lesz, vagy gyermeke van. A gyermek születése azonban nem feltétlenül akadálya az első házasok kedvezményének, ha először a gyermek „jön” és csak utána kötik össze az életüket házassággal a felek.

Az első házasok kedvezménye ugyanis a gyermek fogantatás után is járhat, ha a terhesség 91. napja után kötik meg a házasságot. Ebben az esetben a családi kedvezmény mellett az első házasok kedvezményére is beadható az igény. A jogszabály nem zárja ki a jogosultsági körből azt, ha az egyik félnek már jár a családi adókedvezmény és ezt követően összeházasodnak és így megigénylik az első házasok kedvezményét is.

Persze lehet ezzel „trükközni”, de mindenkinek maga kell eldöntenie, – vagyis a házasulandóknak -, hogy felrúgják e a hagyományokat és még a házasságkötés előtt bevállalják a gyermeket, vagy ragaszkodnak a házasságkötés utáni gyermekvállaláshoz.