Drónok használatának szabályai 2021

Fotó: © Ron Cogswell / Flickr

2021. elejétől kötelező regisztráció lesz előírva a drónok használatára vonatkozóan.

A drónokat a Polgári Repülési Hatóságnál kell regisztrálni. A regisztráció mellett online tanfolyamot és online vizsgatesztet is kell tenni majd.

A drónok kategóriákba lesznek sorolva és kategóriánként lesz meghatározva milyen engedély szükséges. 2021-től csak 120 méter magasságig lehet drónt reptetni.

A nyílt kategóriájú drónokhoz nem kell majd engedély, ezek a következők:

Nem súlyosabb, mint 250 g; a drón ütközés esetén nem adhat le 80 joule-t meghaladó mozgási energiát; valamint nem rendelkezik kamerával vagy érzékelővel, amely személyes adatok rögzítésére képes (kivéve ha játék repülő). Ezen feltételeknek együttesen kell fennállniuk.

Míg 2021. év elején hatályba nem lépnek az új szabályok, addig az alábbi szabályok maradnak érvényben:

Egyre népszerűbb ajándék, amit már nem csak gyerekeknek ajándékoznak szülinapra vagy karácsonyra, hanem felnőttek is szívesen játszanak a ma már az üzletekben és a webáruházakban is könnyen elérhető drónokkal.

Míg évekkel ezelőtt szinte elképzelhetetlen volt az, hogy valaki egy olyan szerkezetet vehessen a boltban, amit titkosszolgálati eszközként használtak. A drónok használatával kapcsolatban azonban felmerülnek jogi kérdések. Hogyan és milyen terjedelemig jogosultak a drón tulajdonosok masinájukat reptetni.

De mi is az a drón? Ha valaki nem tudnám egészen pontosan, hogy mit is takar ez a szó, annak elöljáróban eláruljuk, hogy minden olyan légi jármű, melynek nincsen pilótája és emberi irányítással működik, valamint érzékelőkkel tud tájékozódni vagy pedig a komolyabb, katonai célokra használt drónok egy előre megírt program alapján közlekedik a megadott cél irányába, vagy pedig megadott útvonalat követve például felderítés céljából.

Mint említettük, a drónok használatával jogkérdések merülnek fel, azonban jelenleg Magyarországon kifejezetten csak a pilóta nélküli levegőben repkedő járművek használatára és használatának jogosultságára jogszabály még nincsen megalkotva és elfogadva. A drónok repülésére mégis a magyar légtér igénybevételéről szóló 4/1998. (I.16.) Korm. rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni. A Korm. rendelet meghatározásában eseti légtér kijelölése szükséges a pilóta nélküli légi járművel végrehajtott repülésekhez. Az eseti légtér kijelölése iránti kérelmet legalább 30 nappal korábban kell benyújtani, mielőtt használni szeretnénk. A kérelmet a Honvédelmi Minisztérium Állami Légügyi Főosztálya részére, az 1885 Budapest, Pf.: 25. címre, vagy elektronikus úton a klh@hm.gov.hu lehet elküldeni.

A kérdés azért is lényeges, hiszen manapság a neten már kész monstrumokat lehet megvásárolni engedélyek nélkül, amit bárki hozzá nem értő repkedtethet a város és az emberek feje felett, ami akár életveszélyes következményekkel is járhat. Ki akarná, hogy a fejére zuhanjon egy több kilós drón, nem beszélve a személyiségi jogi kérdésekről. Ezért is fontos, hogy a szabályozás kiterjedjen a csupán játéknak és az akár megfigyelésre is alkalmas komolyabb drónok használatának elkülönítésére, hiszen a játékok nem olyan nagy hatótávolságúak, nem tudnak akár több száz méterrel eltávolodni az irányítójától.

A drónnal nyilvánvalóan bárkit meg lehet figyelni, tudta nélkül fénykép vagy videófelvételt lehet készíteni, magánterületre behatolni. Ez nyilván megengedhetetlen és nem maradhat szabályozás nélkül, hiszen akár bűncselekmények elkövetésének táptalaja is lehet.

Jelenleg tehát nincs egységes szabályozás, hanem több kisebb nagyobb jogszabályban találunk rendelkezéseket a drónokra vonatkoztathatóan. A jogszabályok összefoglalva a Légyügyi hivatal honlapján vannak közzétéve.

A magyar légtér igénybevételéről szóló törvény az alábbiakat tartalmazza: Lakott terület felett a modellrepültetés a légiközlekedési hatóság engedélyén túlmenően csak a helyi önkormányzat által kijelölt területen és feltételek mellett végezhető. A légiközlekedésben akkor vehet részt, ha a légiközlekedési hatóság Lajstromába felvette. A rádióberendezés az NMHK által kiadott rádióengedéllyel és a légiközlekedési hatóság engedélyével üzemeltethető. De tartalmaz szabályokat a magyar légtér igénybevételéről szóló kormányrendelet is.

Eseti vagy korlátozott légtér igénybevételére vonatkozó engedéllyel, valamint tevékenységi jóváhagyással lehetséges 150 méteres magasságig drónt felküldeni, ami legfeljebb 25 kilós lehet.

A jogalkotók olyan jogszabályt akarnak alkotni a kérdésben, hogy a drón használók képesítést kelljen megszerezniük a tevékenységük folytatásához.