Diákigazolvány igénylés 2021

Fotó: © Novafly / Flickr

2012 óta a régi diákigazolványt felváltotta egy egységes kártyarendszer. A kártyarendszer része a diákigazolvány. Új jogszabály, új diákigazolvány szabályok. A Nemzeti Egységes Kártyarendszer fogja át valamennyi oktatás területén alkalmazott igazolványt. A rendszer rövidítve a NEK.

Először nézzük meg, ki szerezhet diákigazolványt?

A jogszabály alapján annak jár a diákigazolvány többek között, aki

A diákigazolványra való jogosultság nem csak a magyar állampolgároknak jár, hanem akik jogszerűen tartózkodnak Magyarországon és valamelyik külföldi államban járnak iskolába, vagy egyetemre, főiskolára, illetve, akik együttműködési megállapodás vagy egyezmény okán tanulnak Magyarországon. Ezeken kívül diákigazolványt kap az is, aki Balassi Intézetben kap képzést.

A jogosultsághoz az is szükséges, hogy az oktatási intézmény államilag elismert legyen. A diákigazolványnak több típusa isvan annak megfelelően, hogy milyen oktatáson vesz részt valaki. Lehet a diákigazolvány nappali, levelezős, vagy esti. Létezik még távoktatásos diák is, ezért az elnevezések szerepelnek is a diákigazolványon, valamint az érvényesítő matrica is különböző. Vannak szakok, ahol pl alapfokú oktatás folyik, mégis levelezős oktatási igazolványt fog kapni a diák.

A mai igazolványok már chippel vannak ellátva, akár egy bankkártya.A diákigazolvány az adatchipen és arcképen kívül tartalmazza még a tulajdonosának nevét, születési idejét, az igazolvány kiállításának idejétés azt is, hogy a diákigazolvány tulajdonosa, melyik oktatási intézmény tanulója, valamint hogy mi a lakcíme. Ez azért is fontos, mert a diákigazolványt utazási kedvezményhez is igénybe lehet venni, az iskola és a lakhely között.

Ha a tanuló felvételt nyert valamelyik oktatási intézménybe, akkor lehet igényelni diákigazolványt számára. Amíg az igazolványt nem kapja kézhez a tanuló, az intézmény ideiglenes igazolványt állít ki részére. Ez tulajdonképpen egy igazolás, ami azt igazolja, hogy az illető diákigazolványra vált jogosulttá. Ezt az igazolást is fel lehet használni, ha utazási kedvezményt akarunk igénybe venni. Ha az igazolványt elveszett és újat igényelünk, akkor is ideiglenest fogunk kapni, míg meg nem érkezik az új igazolványunk. Az ideiglenes igazolvány azonban nem lehet érvényes a kiállításától számított 60. napon túl. Egyébként a diákigazolvány elintézésének határideje legfeljebb 45 nap lehet. 45 napon belül tehát mindenkinek meg kell kapnia az igényelt igazolványt.

Hol és hogyan igényelhető diákigazolvány?

Az általános és a középiskolákban a diákigazolványt az intézményben lehet igényelni.

A felsőoktatásban csak elektronikusan lehet igényelni diákigazolványt. Ehhez előzetes kártyafelhasználói regisztráció szükséges a Nemzeti Egységes Kártyarendszerben (NEK).

Az óvodai és iskolai diákigazolvány igényléséhez a NEK-adatlapok felvétele a kormányablakokban vagy okmányirodákban történik. A járvány ideje alatt az ügyintézésre csak előzetes (elektronikus vagy telefonos) időpontfoglalással van lehetőség.

A fénykép és az aláírás felvétele, valamint az adatok ellenőrzése személyesen kormányablakokban vagy okmányirodákban történik, melyhez személyi igazolványt, vagy útlevelet, ill. jogosítványt és a lakcímkártyát kell bemutatni.

Ha valaki több oktatási intézménynek is hallgatója, egyidejűleg csak egy érvényes igazolványa lehet. Egy igazolványon tulajdonképpen max két intézményt lehet feltüntetni. A sorrend a munkarend függvénye. Munkarendként van szerepeltetve a diákigazolványon a nappali, esti vagy levelező, esetleg távoktatásos vagy egyéb szak. A sorrend: a nappali, esti, levelező, távoktatás.

A nem magyar oktatási intézménnyel jogviszonyban álló a közreműködő intézményen keresztül intézheti a diákigazolványt.

Díja: Az oktatási igazolvány igazgatási szolgáltatási díja már nincs meghatározva a kormányrendeletben, azt hatályon kívül helyezték. abban az esetben kell csak fizetni, ha a matrica vész el, annak pótlása 3500 Ft.

Érvényesség: A diákigazolvány a tanulói jogviszony megszűnését követő október 31-ig érvényes, március 31-ig pedig akkor, ha a nem tankötelesnek félévkor szűnik meg a tanulói jogviszonya. Ha az I. félévben szűnik meg a hallgatói jogviszony, akkor március 31-ig, ha a II. félévben akkor október 31-ig jogosult diákigazolványra.

Az érvényesítésnek is van határideje, azaz az érvényesítő matrica felragasztásának, ami október 31., felsőoktatásban az I. félévre október 31. napja, a II. félévre március 31. napja.

(Az érvényesítés tényét és a kiadott érvényesítő matrica sorszámát rögzítik egy elektronikus rendszerben.)

A diákigazolvány rengeteg kedvezményre felhasználható. Többek között utazáshoz, de kulturális és más szabadidős programokon is részt lehet vele venni kedvezményes áron. Akár jegyzettámogatást, vagy más szociális alapú támogatást is igényelhet egy nappali tagozatos tanuló. Meglehetősen széles körben felhasználható kártya.

Utazási kedvezmények diákigazolvánnyal:Nappali tagozatos középiskolás pl. az otthona és az intézmény között 90%-os kedvezményt kap a diákigazolvánnyal a havi bérletre. De a felsőoktatásban részt vevő is 90%-os kedvezményt kap a diákigazolványával a havi bérletére, 50%-osat pedig a jegyekre.

Az utazási kedvezményeket a 85/2007. (IV. 25.) Korm. rendelet 1. sz. melléklete veszi végig részletesen,hogy ki milyen esetben mekkora kedvezményt érvényesíthet.

Az online felületen diákigazolvány (NEK-adatlap) ügyintézéshez az

Egységes elektronikuskártya-kibocsátási keretrendszer kártyafelhasználói regisztráció ügykört kell kiválasztani és ügytípusra kell időpontot foglalni.

A 1818-as zöld számon is lehetőség van kormányablakba, és okmányirodába időpontot foglalni, valamint tájékoztatást is ezen a számon adnak.