Devizahitel mentőcsomag 2015 – kinek jár?

Devizahitelesek törlesztőrészleteit érintő változtatások várhatóak az elkövetkezendő időkben. Sokakat érinthet a változás, és sokaknak jelenthet menekvést a törlesztőrészletek fizetésének terhe alól. A bankok állnak a bíróság előtt és állítják, nem tisztességtelen az egyoldalú szerződésmódosítás. 

A bankok próbálják bizonyítani a bíróságok előtt, hogy az egyoldalúan eszközölt kamatemelések és az alkalmazott árfolyamrés jogszerűen alkalmazott intézkedések voltak. A bíróság azonban ezt tisztességtelen szerződési feltételnek ítélte, így az semmiképpen sem jogszerű. Emiatt újra kell gondolni a hitelesek havi törlesztőit.  

2014 október második hetében több bank pere is lezárult már másodfokon, amiben elutasította a bankok kereseteit, mivel az elsőfokú bíróságok tisztességtelennek ítélték a bankok egyoldalú szerződésmódosításait. Azokban a perekben (három), amiben az eljárás felfüggesztésre került a bíróság által, legkésőbb 2015. január közepén születik meg az Alkotmánybíróság ítélete, mivel kilencven napja van erre.

A bankok elkezdték kiszámítani, hogy mennyivel kevesebb havi részletet szükséges az ügyfeleiknek megfizetniük, miután a korábban alkalmazott gyakorlat folytán jogszabállyal ellentétesen fizettek a hitelesek több havi törlesztést.

Lesznek olyanok, akiknek több tízezerrel fog csökkeni a havi kiadásuk, ha döntenek a kérdésben.

A Magyar Nemzeti Bank közölt egy olyan képletet, amivel ki lehet számolni a törlesztőrészletek alakulását. A neve az árfolyamrés semmissége miatti átszámítás képlete. Ez elérhető a Nemzeti Bank honlapján pdf formátumban. Eszerint mindenkinek pozitívan alakul a helyzete, ha élő szerződésről van szó, ha megszűntről. Mindenképpen kártalanítva lesznek az ügyfelek.

Ez viszont nem a végleges megoldás ebben a helyzetben, hiszen az erről szóló törvény még várat magára, de már nem sokáig, akkor viszont mindenkinek felülvizsgálható lesz a hitele, és csökkennek a terheik, remélhetőleg.

A bankok azt nyilatkozták, hogy az eddigi úgymond „túlfizetéseket” nem minősítik előtörlesztésnek, szóval még tisztázatlan a helyzet.

Mindezzel egyidejűleg a BAR listát is szemügyre kell majd venni, hiszen sokan pont azért kerültek fel rá, mert a bankok tisztességtelen kamatemeléseket hajtottak végre, ezáltal megemelkedett a hitel havi törlesztője, így sokan ezzel elmaradásuk keletkezett, majd pedig felkerültek a BAR listára.

2014. augusztus 25-ig lehetett benyújtani a bankoknak a keresetlevelüket a Fővárosi Törvényszékre, ha vitatták a törvény azon vélelmét, hogy tisztességtelen és nem érvényes szerződésmódosítások, amikben a pénzintézetek költségeket, kamatot vagy egyéb díjakat emeltek meg.