CSOK 2021 – új lakás

natik_1123 (CC0), Pixabay

natik_1123 (CC0), Pixabay

A CSOK szabályok az első jogszabály elfogadása óta több módosításon is átmentek.

A CSOK szabályait az alábbi jogszabályok rendezik:

Ebben a cikkünkben az új lakásokra vonatkozó CSOK szabályokat részletezzük, a használt lakásokról külön cikkben szólunk.

Egyik legfontosabb része a CSOK-nak a kedvezményes hitellehetőség. A CSOK rengeteg feltételtől függ, hogy hány gyermek után, új vagy használt lakásról van szó, vásárolni vagy építeni szeretnénk, hány évesek az igénylők..stb.

Újra hatályos az új építésű lakások esetében az 5 százalékos ÁFA, melynek visszaigénylése is jelentősen leegyszerűsödött, mert a CSOK igényléssel együtt intézendő.

CSOK az új lakás bekerülési költsége vagy vételára megfizetéséhez használható fel.

1. Mit foglal magában az új lakásra igénybe vehető családi otthonteremtési kedvezmény?

Egyrészt vissza nem térítendő állami támogatást (családi otthonteremtési kedvezmény); másrészt adó-visszatérítési támogatás; illetve a többgyermekes családok otthonteremtési kamattámogatását.

2. Ki igényelhet CSOK-ot?

Többek között minden magyar állampolgár (részletek a 16/2016(II.10.) korm rend. 5.§-ában található)

3. Mennyi a CSOK?

Legmagasabb összege új lakás építésénél vagy új lakás vásárlásánál

Az államilag támogatott hitel maximális futamideje 25 év valamennyi esetben.

Élettársakra vonatkozó szabályok:

4. Hogyan kell meghatározni a gyermekszámot?

Egyedülálló esetén az igénylővel közös háztartásban élő, vele együtt költöző gyermeket vagy gyermekeket,

Házastársak esetén a házastársakkal közös háztartásban élő, velük együtt költöző közös, valamint a házastársak nem közös gyermekeit együttesen,

Fiatal házaspár esetén a fiatal házaspárral közös háztartásban élő, velük együtt költöző közös, a házastársak nem közös, valamint a fiatal házaspár által közösen vállalt gyermekeket együttesen kell számításba venni.

Ha korábban igényeltek megelőlegezett támogatást, ismét csak akkor igényelhetnek, ha a korábbi gyermekvállalás teljesült.

5. További fontos igényléssel kapcsolatos eljárási szabályok:

Ha valaki korábban már igényelt egyéb lakáscélú állami támogatásokról szóló jogszabályok szerint vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatást vagy ezt megelőlegező kölcsönt vett igénybe, a vele közös háztartásban élő gyermeke után vagy fiatal házaspár általi gyermekvállalás esetén a korábban folyósított támogatással csökkentett támogatási összeg igényelhető.

A CSOK összegének megállapításánál nem kell figyelembe venni a 2011. december 31. napját követően igényelt és az újabb támogatási kérelem benyújtásának időpontjáig már visszafizetett vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatás vagy ezt megelőlegező kölcsön összegét.

A kormányhivatal az ügyfelet hiánypótlásra 2 X is felhívhatja, az ügyfél az eljárás szünetelését nem kérheti. Az ügyintézési határidő 30 nap.

A CSOK igénylés menetét úgy egyszerűsítették le, hogy beszerzendő, csatolandó dokumentumok helyett számtalan tényről teljes bizonyító erejű magánokiratba foglaltan, büntetőjogi felelősség vállalásával nyilatkozik az igénylő. (gyermekekről, közös háztartásban élésről, élettársak esetén ennek idejéről, házasságról, kizárólagos használati jogról, büntetlen előéletről, köztartozás mentességről, valamint arról, hogy visszafizetésre nem volt kötelezve…stb, stb)

6. Építőközösség értelme a CSOK vonatkozásában

Az igénylő a felépítendő társasházból az építőközösségi szerződés alapján megállapítható bekerülési költségnek az építőközösségi szerződés szerint tulajdonába kerülő lakásra számított és a közös tulajdonba kerülő épületrészekből őt megillető tulajdoni hányad arányában, az építőközösség nevére kiállított számlák alapján is igényelheti a CSOK-ot.

7. Ki az egyedülálló, kik a fiatal házaspár, ki számít gyermeknek a CSOK szempontjából?

Egyedülálló: hajadon, nőtlen, özvegy, özvegy bejegyzett élettárs, elvált, elvált bejegyzett élettárs vagy az, akinek a házassága, bejegyzett élettársi kapcsolata megszűnt és nincs élettársa;

Fiatal házaspár: házastársak, akik közül a CSOK iránti kérelem benyújtásának időpontjában legalább az egyik fél még nem töltötte be a 40. életévét;

Gyermek: a magzat vagy az ikermagzat a várandósság betöltött 12. hetét követően, valamint aki az igénylő vér szerinti vagy örökbefogadott eltartott gyermeke és a 25. életévét még nem töltötte be vagy a 25. életévét már betöltött, megváltozott munkaképességű személy és ez az állapota legalább egy éve tart, vagy egy év alatt előreláthatóan nem szűnik meg;

8. MI a hasznos alapterület a CSOK szempontjából?

A lakáson belül közvetlenül megközelíthető, alábbi helyiségek összeszámított területe: előszoba, közlekedő, nappali, hálószoba, étkező, konyha, étkezőkonyha, fürdőszoba, WC, kamra, tároló, gardrób, mosókonyha, kazánhelyiség és egyéb fűthető helyiség, ide nem értve a gépjárműtárolót és a pinceszinti helyiséget.

Lakás esetén a hasznos alapterület: egy gyermek esetén legalább 40 m2, két gyermek esetén legalább 50 m2, három vagy több gyermek esetén legalább 60 m2.

Építhető, illetve vásárolható egylakásos lakóépület hasznos alapterülete egy gyermek esetén legalább 70 m2, két gyermek esetén legalább 80 m2, három vagy több gyermek esetén legalább 90 m2.

9. Ki szerezhet tulajdonjogot a CSOK-kal épített vagy vásárolt új házban?

Csak a támogatott személyek szerezhetnek tulajdonjogot.

Elfogadják, ha több lakásból álló osztatlan közös tulajdon esetében a támogatott személyeknek kizárólagos használati joga van.

Gyermek is szerezhet tulajdont, ha a CSOK kérelem benyújtása előtt az egyik szülő elhunyt.

Házastársak, fiatal házaspár és élettársak esetén az új lakásban mindkét félnek az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonnal kell rendelkeznie.

Ha tetőtér beépítésre igényelnek CSOK-ot, akkor abban nem lehet az igénylőnek, sem gyermekének tulajdonjoga sem kiázólagos használati joga.

Új lakásra a támogatási szerződés megkötését követő 10 évig terjedő időszakra az állam javára jelzálogjog, valamint annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre.

A CSOK-kal érintett ingatlanban harmadik személynek használati joga, haszonélvezete nem lehet, nem rendelkezhet kizárólagos használattal. (vagyis bérbe adni sem lehet!) Ha ezeket a szabályokat megszegik, büntető kamatostul kell visszafizetni a CSOK-ot.

10. Kinek kell a CSOK lakásban/házban bejelentett lakcíme legyen?

Új lakás építése esetén a támogatott személy és azon gyermek/ek, akire tekintettel a CSOK folyósításra került, az utolsó részfolyósítást követően 10 évig életvitelszerűen az új lakásban kell, hogy lakjon. Ezen kívül mindenkinek, akikre tekintettel folyósították a CSOK-ot, a szóban forgó ingatlanban kell legyen a lakhelye.

Ha a gyermek időközben nagykorúvá vált, vagy nagykorú és elköltözik, azzal nem szegik meg a jogszabályi kötelezettségeket, sem azzal, ha más városban tanul a gyermek, vagy máshol dolgozik a támogatott és a gyermek vele költözik(ez utóbbi esetben max. 5 évig lakhatnak máshol életvitelszerűen).

11. Mennyi biztosítási idő kell a CSOK-hoz?

Ha valaki külföldön dolgozott, és amennyiben az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam társadalombiztosítási rendszerének hatálya alá tartozott és ezt az illetékes külföldi hatóság által kiállított igazolással igazolni tudja, kérelmezhet CSOK-ot

Egy vagy 2 gyermek esetén 180 nap folyamatos TB

Az igénylő, illetve házastársak, fiatal házaspár vagy élettársak esetén legalább az egyik fél a CSOK kérelem benyújtásának időpontjában 30 napnál nem régebbi okirattal igazolja, hogy TB biztosított, vagy kiegészítő tevékenységet folytató személynek minősül (kivéve közfoglalkoztatott) vagy a köznevelésről szóló törvény hatálya alá tartozó középfokú nevelési-oktatási intézményben vagy a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytat, és legalább 180 napja folyamatosan –legfeljebb 30 nap megszakítással –biztosított.

A végleges GYOD és az ápolási díj is megfelelő ebből a szempontból, valamint, ha valamely másik állam vagy nemzetközi szerződéssel létrehozott nemzetközi szervezet TB rendszerének hatálya alatt áll.

Három vagy több gyermek esetén 2 év folyamatos TB

Az igénylő – házastársak, fiatal házaspár vagy élettársak esetén legalább az egyik fél a kérelem benyújtásának időpontjában TB biztosított vagy a Tb törvény szerinti kiegészítő tevékenységet folytató személynek minősül, kivéve pl az álláskeresési támogatásban részesülő, mely legalább 2 éve fennáll (30 nap megszakítás megengedett) kivéve álláskeresési támogatásban részesülő.

Figyelembe veszik a köznevelésről szóló törvény hatálya alá tartozó középfokú nevelési-oktatási intézményben vagy a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében folytatott tanulmányok idejét.

Beszámítandó, ha végleges határozata alapján GYOD-ban vagy ápolási díjban részesül.

12. Megelőlegezett CSOK esetén mennyi idő van a vállat gyermekszám teljesítésére?

Az időpontokat új lakás építésénél a használatbavételi engedély, a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvány vagy az egyszerű bejelentéshez kötött épület felépítésének megtörténte napjától, új lakás vásárlása esetén a támogatási szerződés megkötésének időpontjától kell számítani egy gyermek vállalása esetén 4 év, két gyermek vállalása esetén 8 év, a vállalt gyermekek számától függetlenül a 10 év határidőt.

Örökbefogadás is gyermekvállalás, de az utóbb bírósági vagy hatósági határozattal a háztartásba került vér szerinti gyermek is.

A várandósság meghosszabbítja a határidőt, ha esetleg a határidő végén esne teherbe a támogatott.

13. ÚJ lakás a tetőtér beépítéssel/ friss szabályok!

Kizárólagos használati joggal, lépcsőházból vagy szabad lépcsőn megközelíthető, külön bejárattal rendelkező lakást kell létrehozni a tetőtér beépítés által, csak akkor kapható meg a CSOK. A CSOK a tetőtér megközelítéséhez szükséges lépcsőhöz is felhasználható. (akkor is, ha a lépcső közös tulajdonban álló ingatlannak nem az igénylő kizárólagos, hanem a tulajdonostársak közös használatába tartozó részében, vagy társasháztulajdon esetében annak közös tulajdonban álló épületrészében található)

A tetőtér lakás kialakítása esetén is figyelembe kell venni a jogszabályi előírásokat, a benne található helyiségekkel kapcsolatban:

Abban az esetben, ha ezeket a szabályokat szigorúan nem tartja be, akkor csak a használt ingatlan bővítésére igénybe vehető támogatásra számíthat, vagyis egy gyermek után 600 ezer forint, két gyermek után 1,43 millió forint, három gyermek után 2,2 millió forint, négy gyermek után 2,75 millió forint.

14. CSOK mellé hitel

CSOK és államilag támogatott hitel mellé további hitel is felvehető. A CSOK támogatott hitel és a piaci jelzáloghitel együttes törlesztője azonban nem haladhatja meg a Magyar Nemzeti Bank által meghatározott jövedelemarányos hiteltörlesztési mutató értékeket.

2018. évtől a kamatperiódustól és az igazolt jövedelemtől függően a JTM 35 és 60 százalék között ingadozik.