CSOK 2021 – használt lakás

MamaShaw (CC0), Pixabay

MamaShaw (CC0), Pixabay

A jelenlegi helyzetben a legtöbb családot érintő CSOK szabályok talán a használt lakással kapcsolatos rendelkezések, hiszen most még kevesebben építkeznek, mint az elmúlt években. Legtöbben használt lakás vásárláson, vagy bővítésen, felújításon gondolkodnak, hiszen lehetőségeik ezt engedik meg.

A kormány a használt lakások bővítését és felújítását is támogatja. Felújításra igénybe vehető a legfeljebb 6 millió forint (3 millió önrészes támogatás). Sőt, egymás mellett a CSOK és az új lakás-felújítási támogatás is.

Bővítés esetén a CSOK a kérelem benyújtásakor a hitelintézet által elfogadott költségvetésből még fennmaradó bekerülési költségekre igényelhető.

Alább áttekintjük, mik a talán legfontosabb kérdések a használt lakás CSOK-kal kapcsolatban.

Akik korábban már igényeltek szocpolt, kaphatnak CSOK-ot?

A CSOK kérelem benyújtását megelőzően a meglévő vagy vállalt gyermekre tekintettel igénybe vett lakáscélú állami támogatásokról szóló jogszabályok szerinti vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatás vagy ezt megelőlegező kölcsön esetén, a CSOK összegét csökkenteni szükséges a korábban kapott támogatás összegével és a különbözet igénybe vehető. Illetve, ha a korábban felvett támogatást már visszafizette, újból felvehető.

Milyen lakás megvásárlására igényelhető a használt lakás CSOK?

A támogatás olyan használt ingatlan vásárlásához vehető igénybe, amely az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel szerepel a hozzá tartozó földrészlettel.

Mire kell figyelni az adásvételi megkötésekor használt lakás esetén?

CSOK az adásvételi szerződésben szereplő vételár, illetve csereszerződés esetén a vételár-különbözet megfizetéséhez igényelhető, ezért mindenképpen szerepelnie kell az adásvételi szerződésben a „családi otthonteremtési kedvezmény” megnevezésnek és az igényelt összeget is fel kell tüntetni.

Ha a teljes vételár kiegyenlítésre került, CSOK igénybevételére utólagosan már nincs lehetőség, tehát a szerződésből kifejezetten ki kell tűnnie, hogy a vételár mekkora része lesz CSOK-ból finanszírozva.

Arra is oda kell figyelni, hogy az adásvételi szerződésben szereplő vételár legfeljebb 20%-kal haladhatja meg a hitelintézet által megállapított forgalmi értéket.

A vételár legfeljebb 10%-a teljesíthető készpénzben.

Az igénylőnek adásvételi szerződésben kell vállalnia, hogy az ott meghatározott vételárat az eladó által megjelölt fizetési számlára vagy pénzügyi intézmény által vezetett, kölcsöntartozást nyilvántartó technikai számlára teljesíti.

Az eladó az igénylőnek nem lehet közeli hozzátartozója vagy élettársa. Ha az eladó jogi személy, jogi személyiség nélküli társaság vagy egyéni vállalkozó, az igénylővel tulajdonosi kapcsolatban nem állhat.

A használt lakásnak milyen kritériumoknak kell megfelelnie, hogy a CSOK igénybe vehető legyen?

Összességében pedig követelmény, hogy lakhatási igények kielégítésére alkalmasnak kell lennie a lakásnak, melyet helyszíni szemle kertében vizsgálják majd ki. Ha a helyszíni szemle során azt állapítanák meg, hogy nem alkalmas lakhatási igények kielégítésére, akkor az igénylőnek lehetősége van szakvéleménnyel (lakhatási igények kielégítésére való alkalmasságot igazoló statikai szakvélemény) igazolnia azt. Így a hitelintézet nem utasíthatja el ezen indokból a CSOK kérelmet.

Ha a banki értékbecslő helyszíni szemléjekor nem teljesülnek a fenti követelmények, a lakás nem felel meg, a hitelintézet elutasítja a CSOK kérelmet.

Kik szerezhetnek tulajdont a CSOK-kal támogatott lakásban?

A támogatott lakásban csak az igénylő szerezhet tulajdont. Házaspár, illetve élettársak igénylése esetén mindkét félnek az ingatlan-nyilvántartásban bejegyzett tulajdonjoggal kell rendelkeznie, mindegy milyen arányban.

Osztatlan közös tulajdonú ingatlan vásárlása esetén kizárólagos használati megállapodást kell benyújtani a CSOK-os lakásra vonatkozóan.

Ha a CSOK kérelem benyújtását megelőzően a kiskorú gyermek már korábban tulajdont szerzett, (mert az egyik szülője elhunyt), akkor az újabb lakásban szintén szerezhet tulajdonjogot a támogatott személyek mellett olyan mértékben, ahogy arról a gyámhatóság rendelkezik. (az igénylő, illetve a támogatási szerződés megkötését követően a támogatott személy utáni öröklési tulajdonszerzés nem érinti a jogosultságot.)

Mekkora a CSOK összege használt lakás vásárlás esetén?

1 gyermek után legalább 40 nm lakásméret 600.000.-Ft.

2 gyermek után legalább 50 nm lakásméret 1.430.000.-Ft

3 gyermek után legalább 60 nm lakásméret 2.000.000.-Ft.

4 vagy több gyermek esetén legalább 70 nm lakásméret 2.750.000.-Ft.

Falusi CSOK, vásárlás, korszerűsítés és bővítés, mi a legfontosabb szabály és mekkora a támogatási összeg?

Felvehető a CSOK és az új lakás-felújítási támogatás egyszerre is?

(falusi CSOK-kal kapcsolatban külön cikkben írunk részletesen)

Bővítés/korszerűsítés esetén csak falusi CSOK keretében vehető igénybe a CSOK, melyről a településlista a 17/2016(II.10.) korm.rendelet 2. sz melléklete tartalmazza. Vagyis a mellékletben szereplő településeken történő bővítést és felújítást támogatják.

Falusi CSOK kérelem 2022. június 30-áig nyújtható be.

Használt lakás vásárlására abban az esetben nyújtható be Falusi CSOK, ha az igénylő ugyanazon kérelemben a lakás korszerűsítésére, bővítésére vagy együtt mindkettőre is igényli a CSOK-ot.

A falusi CSOK és az új (6millió/3 millió) lakás-felújítási támogatás egymás mellett is igénybe vehető csak fokozottan kell figyelni az alábbi jogszabályi előírásokra ez esetben:

CSOK és a lakás-felújítási támogatás egyszerre, ugyanazon ingatlanra igénybe vehető, de csak más-más munkálatokra. Ha a felújítási munkálat szerepel a CSOK költségvetésben, az otthon-felújítási programból már ez ki is esett.

Használ lakás vásárlás falusi CSOK keretében:

A CSOK lakás vásárlására megállapított összege nem haladhatja meg ezen összegek 50%-át.

Meglévő lakás korszerűsítése, bővítése esetén a falusi CSOK:

Hogy számítandó ki a hasznos alapterület?

A hasznos alapterület a lakáson belül közvetlenül megközelíthető azon helyiségek alapterületének összege, melyek belmagasság legalább 1,90 méter: előszoba, közlekedő, nappali, hálószoba, étkező, konyha, étkezőkonyha, fürdőszoba, WC, kamra, tároló, gardrób, mosókonyha, kazánhelyiség és egyéb fűthető helyiség, ide nem értve a gépjárműtárolót és a pinceszinti helyiséget.

Nagyon fontos, hogy az igénylővel közös háztartásban élő és vállalt valamennyi gyermeket figyelembe kell venni, az igénylővel közös háztartásban élő azon gyermekeket is, akik után az egyéb lakáscélú állami támogatásokról szóló jogszabályok szerint vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatást vagy ezt megelőlegező kölcsönt már igénybe vettek!

Mennyi biztosítási jogviszony kell?

A használt lakás CSOK jogosultsághoz legalább 180 napos folyamatos (max. 30 nap megszakítással) TB jogviszony igazolás kell, melyet az igénylő, (vagy együttes igénylés

külföldi hatóság vagy a nemzetközi szervezet által kiállított igazolással is igazolható, és teljes bizonyító erejű magánokiratban vállalja, hogy a CSOK szerződés megkötését követő 180 napon belül a magyar TB rendszerben biztosítottá válik, melynek megvalósulását a NAV ellenőrzi.

Nem kell igazolnia a TB-t, ha végleges határozat alapján GYOD-ban vagy ápolási díjban részül az igénylő/támogatott.

Mikor nyújtható be a CSOK kérelem használt lakás vásárlás esetén?

A CSOK kérelem használt lakás vásárlása esetén az adásvételi szerződés megkötését követő 180 napon belül nyújtható be.

A hitelintézet ügyintézési határideje 30 napon.

Hogyan történik a folyósítás?

Lakásvásárlás esetén a folyósítás a támogatási szerződés megkötését és az önerő maradéktalan megfizetését követően, a vételár utolsó részeként, az eladó adásvételi szerződésben meghatározott számlaszámára, egy összegben történik.

Lakás bővítése esetében, a készültségi fokkal arányosan, utólagosan történik a folyósítás. Az utolsó részlet folyósítására a használatbavételi engedély, a használatbavétel tudomásulvételét igazoló vagy egyszerű bejelentés esetén a felépítés megtörténtét tanúsító hatósági bizonyítvány hitelintézet részére történő bemutatását követően kerülhet sor.

Milyen kötelezettségek vannak a CSOK folyósítást követően?

A támogatott személyeknek és azon gyermekeknek, akikre tekintettel a CSOK folyósításra került, a folyósítást követő 10 évig kell életvitelszerűen a vásárolt lakásban lakniuk, melyet a folyósítást követő 90 napon belül lakcímkártyával kell igazolni a hitelintézet felé. Vannak a életvitelszerű benntlakásnak kivételei mint pl. más városban tanul a gyermek..stb.

Továbbá ezen idő alatt a lakásra lakásbiztosítással kell rendelkeznie.

A CSOK-kal érintett lakásban harmadik személy örökléssel szerezhet tulajdonjogot, haszonélvezeti jogot, illetve közérdekű használati jog kerülhet bejegyzésre.