Családi napközi lényege és feltételei 2021

Fotó: © The Chapman Cultural Center / Flickr

Családi napközikre szükség van, mert kicsit speciálisabb a helyzet és működése, mint egy szokványos óvodának. Még a számuk is megnőhet, hiszen a gyermeknevelésnek, foglalkoztatásnak egyik alternatívája is lehetne.

A családi napközi egy sokkal szélesebb körben elérhető szolgáltatás, mint az óvoda vagy a bölcsőde. Szinte minden korosztály részt vehet benne, egészen a pár hónapos kisgyermekektől kezdve az iskolásokig. A családi napközi 20 hetestől 14 éves korig láthatnak el gyermekeket. Nemcsak a részvételnek, de a családi napközi működtetésének is feltételei vannak. Előfeltételei vannak annak, ha valaki ilyen napközit szeretne létesíteni, vagy pedig ha családi gyermekfelügyelet üzemeltetése mellett dönt. Mi a kettő között a különbség?

2017-től a kizárólag bölcsődés korú gyermekeket ellátó családi napközi elnevezést felváltotta a nem kizárólag bölcsődés korú gyermekeket ellátó családi napközit napközbeni gyermekfelügyelet és a házi gyermekfelügyeletet napközbeni gyermekfelügyelet elnevezés.

A gyermekvédelmi törvény szerint a helyi önkormányzat feladata az, hogy megszervezze és működtesse a gyermekek napköziben való gondozását, foglalkoztatását, azonban társadalmi szervezet, vagyis alapítvány és egyesület, illetve cég (Bt., Kft.) és egyéni vállalkozás is elvégezhet ilyen tevékenységeket, ha a jogszabályban foglalt feltételeknek megfelel.

A családi napközi kicsit más, mint az óvoda vagy az iskola, mert nem elsősorban az a célja a működésének, hogy oktatáson vegyen részt a gyermek, vagy pedig hogy nevelést kapjon, hanem hogy foglalkoztassa őket amellett, hogy meleg ételt is kaphatnak, vagyis részben helyettesíti a szülői gondoskodást.

Azon gyerekeknek van nyitva a családi napközi, akik nem járnak sem oviba sem bölcsődébe, mert pl. speciális odafigyelést igényelnek, de azoknak is megoldás lehet, akiknél kettő vagy több kisgyermekkel van otthon az anyuka, és mivel nem akar visszamenni dolgozni, de megerőltető számára két pici gyerekkel otthon maradni egyedül. A napközi az iskolás gyermekek számára is igénybe vehető, ha vége a tanítási időnek. Lényegében hasonlóan működik egy iskolai napközihez.

A másik kérdés, hogy ki vezethet ilyen napközit. A létesítéshez az kell, hogy az illetőnek legyen Egészségügyi Nyilatkozata. A napközi megalapítása előtt pedig egy tanfolyamot is el kell végezni, mégpedig végzettségtől függetlenül, még akkor is, ha tanár a tevékenység folytatója például.

A harmadik legfontosabb feltétele pedig, hogy alkalmassági vizsgán is át kell esni, hogy a majdani működtető egészségügyileg mind személyiségében alkalmas e a feladat ellátására.

A napközit egy arra alkalmas helyiségben, épületben, vagy akár saját házrészben is lehet működtetni. A napközibe egész kis kortól, akár már féléves kortól be lehet íratni a kicsiket. A legidősebb korosztály a 14 éves. Eközött a két korosztály között legfeljebb 5 gyerek nevelhető, felügyelhető egy családi napköziben. A családi napközi kitalálásakor gondoltak a fogyatékkal élő gyermekekre is. Ha a napközis csoportban van egy fogyatékkal élő is, akkor már csak négy gondozható, nevelhető egyszerre, ha viszont mind az, akkor csak 3. Ez a szám azonban bővíthető, ha a családi napközi üzemeltetője egy állandó kisegítő személyt alkalmaz. Ekkor már további 2 gyermekkel bővíthető a csoport, ha fogyatékkal élő a gyermek, akkor csak 1.

Nem csak családi napközi létezik, hanem családi gyermekfelügyelet is. De mi a különbség a kettő között? A családi gyermekfelügyelet csak saját otthonában végezhető tevékenység, vagyis nem bérelhető erre külön helyiség. A családi gyermekfelügyelet keretében csak kettő és négy év közötti kisgyermekek gondozhatóak. Továbbá kizárólag három gyerek lehet a maximális csoportlétszám, hiszen ilyen kisgyermekek esetében sokkal nagyobb odafigyelésre van szükség.

Ha valaki ilyen családi napközit szeretne üzemeltetni, akkor kérelmet kell benyújtania nyilvántartásba vétel iránt a székhely szerint illetékes Kormányhivatal Szociális és Gyámhivatalához elektronikus úton. Az erre vonatozó módszertani útmutatót érdemes áttanulmányozni.

Családi napközi kereső itt található.