COVID Hitelfizetési moratórium 2021

Az Országgyűlés a koronavírus járványhelyzetre tekintettel meghozott számos intézkedése közül egyik leglényegesebb és sokak anyagi helyzetét érintő intézkedése, hogy a 2020-as második járvány hullám idején ismét meghosszabbította a hitel törlesztési moratóriumot.

A jogszabály 2021. január 1. napjától hatályos és a 2020. március 18. napján fennálló szerződések alapján már folyósított kölcsönökre kell alkalmazni.

2020. október 20-án hozta meg azt az intézkedést a döntéshozó, hogy a jelenleg fennálló, 2020. december 31-ig tartó moratóriumot 2021. június 30-ig napjáig hosszabbította meg a koronavírus-járvány miatt bevezetett hitel törlesztési moratóriumot.

A döntés az alábbi eseteket érinti.

Az egyes kiemelt társadalmi csoportok, valamint pénzügyi nehézséggel küzdő vállalkozások helyzetének stabilizálását szolgáló átmeneti intézkedésekről szóló 2020. évi CVII. törvény alapján akikre vonatkoznak a kedvező szabályok,

A fenti személyeknek nem kell kérni a moratóriumot, hanem automatikusan lép életbe számukra. Viszont ha nem kívánnak élni vele, és tovább kívánják fizetni a törlesztőrészleteket, azt jelezniük kell.

A vállalkozások:

Azok a vállalkozások élhetnek a hitelfizetési moratórium adta kedvező lehetőséggel, akik a pénzügyi nehézséggel küzdő vállalkozás meghatározásáról szóló kormányrendelet alapján annak minősülnek, valamint ha ezt az adós a hitelezőnél írásban kéri.

Rendeletben teszik közzé azokat a mutatószámokat, melyek alapján egy vállalkozás pénzügyi nehézséggel küzdő vállalkozásnak minősül.

A hiteltörlesztési moratóriumra vonatkozó kérelemnek tartalmaznia kell a szerződés azonosításához szükséges adatokat, továbbá azokat az adatokat is, amelyek alapján megállapítható, hogy az adós a pénzügyi nehézséggel küzdő vállalkozás meghatározásáról szóló kormányrendeletben meghatározottak alapján jogosult a hiteltörlesztési moratórium igénybevételére,

A moratórium változatlanul a 2020. március 18. előtt kötött szerződésekre vonatkozik, akikre pedig a meghosszabbítás nem vonatkozik, mert a feltételeknek nem felelnek meg, hitelfelmondási tilalom érvényes a jövő év közepéig.

A moratórium meghosszabbítása a Magyarországon székhellyel, fiókteleppel rendelkező pénzügyi intézmények hiteleire és a diákhitelekre is kiterjed, továbbá a hitel- és pénzkölcsönök mellett a pénzügyi lízingre is vonatkozik.

Hogyan kell fizetni a moratórium megszűnése után a hiteleket?

A fizetési moratórium ideje alatt felhalmozódott kamatot a hátralévő futamidőben esedékes törlesztőrészletekkel együtt a fizetési moratórium lejártát követően a futamidő alatt, évente egyenlő részletekben kell megfizetni.

A halasztás lejártát követően a futamidő meghosszabbodik.

Az esedékessé váló törlesztőrészlet és a fizetési moratórium alatt keletkező részletekben megfizetendő kamat összege együttesen nem haladhatja meg az eredeti szerződés szerinti törlesztőrészletek összegét a jogszabály értelmezése szerint.

A kamatra vonatkozó szabályokat megfelelően kell alkalmazni a díjakra is.

A babaváró kölcsönöknél az állami garancia kezességvállalási díját a fizetési moratórium időtartama alatt elengedik, az adósoknak nem keletkeznek költségei a halasztás miatt. A fizetési moratórium hatálya kiterjed a magáncsődeljárásban résztvevő, kiemelt társadalmi csoportba tartozó adósokra is.

A törvény továbbra is lehetőséget biztosít az adósnak az eredeti szerződési feltételek szerinti törlesztésre is, természetesen nem kötelező igénybe venni ezt a hitelfizetési könnyítést.