Cafeteria 2021 – avagy a béren kívüli juttatások és adózási szabályai

Fotó: © Kuruman / Flickr

Béren kívüli juttatás idén is járhat a munkavállalóknak, ha a munkáltató úgy dönt, hogy a dolgozóinak ezzel egészíti ki a jövedelmét. Olyan is van, aki béremelés kiváltására adja, így a dolgozó többet kap, a munkáltató kevesebbet adózik. Keresetet kiegészítő juttatás mindenkinek jól jön, hiszen annyi dologra el lehet költeni, és ha már jár, miért ne használnánk ki.

A béren kívüli juttatások adózási szabályai 2021. január 1-től ismét megváltoztak.

A kártyahasználati díj tranzakciónként legalább 12 forint, de nem lehet több mint a kártya elfogadásáról szóló szerződés alapján bonyolított forgalom 3,6%-a.

A kedvező adózási szabályok már csak a SZÉP kártyára vonatkoznak. A többi cafeteria lehetőség nem adózik kedvezően, így azt valószínűleg kevés  munkáltató fogja választani a jövőben. Adómentes a munkásszállás, a bölcsődei és óvodai költségek, valamint a sportbelépő.

Egy hosszúhétvégének, vagy egy pihentető wellnessnek illetve egy elegáns vacsorának kikapcsolódásképpen mindenki örül, mégis sokan ki sem használják ezt a plusz lehetőséget. Rengeteg pénzt utalnak vissza a munkáltatóknak évente amiatt, hogy a cafeteria keretüket nem merítik ki a lejárati idő előtt. Szinte érthetetlen, mivel már alig van olyan szolgáltató, akinél ne lehetne beváltani, így ha időnk nincs elutazni, akkor elkölthetjük étkezésre is.

Rengeteg munkahely van, ahol nem kapnak cafeteriát, vagyis béren kívüli juttatásokat, sok helyen viszont jár a plusz juttatás, mégis van, aki nem használja ki. Sokan elképednének, ha tudnák, összesen hány több száz millió forint kerül visszaküldésre a cafeteriát nyújtó munkáltatók számlájára.

Nagyon sovány indok, ha valaki azzal védekezik, hogy nem volt ideje elmenni sehová üdülni, vagy nyaralni, ugyanis ma már számos cafeteria közül lehet válogatni, és hát enni biztosan eszik mindenki, így pl. az egész cafeteriánkat „eléttermezhetjük”, de ez csak egy példa volt a számtalan lehetőség közül. De lehet társkártyát is igényelni, szóval ha a dolgozónak nincs ideje elmenni wellnessezni, hát küldje el a nagymamát, vagy bármelyik más rokont. Pazarlás a cafeteriánkat nem felhasználni.

2021-től ismét megváltozott a cafeteria rendszer, a korona vírus járvány okán is.

A Cafeteria korlát 2021-ben 450.000.-Ft, adóterhe 32 százalék, mely 2021. június 30-ig 800 ezerre emelkedik, melyeknek adóterhe is jelentősen lecsökkent, 16, 5 százalékra, a koronavírus járvány helyzetre tekintettel. Mivel a keretösszegek egész évre vonatkoznak, így érdemes az év első felében feltölteni a kártyákat, míg a magasabb keret van hatályban.

A SZÉP-kártya utalványkártyaként működik, melyet a K&H, az MKB és az OTP Banknál igényelhet a munkáltató.

37, 76 százalékos adóteherrel adhatóak az alábbi béren kívüli juttatási formák: Szép kártya fenti összegkorláton felüli része, akármekkora összegig, valamint önkéntes pénztárak, ajándékutalvány, mely a minimálbér 10 százaléka lehet idén, az egész évre nézve összesen. csekély mértékű ajándék nyilvántartásba vétellel minimálbér 10 százalékáig , továbbá céges telefon.

28,035 % adóteherrel terhelten adható béren kívüli juttatás a célzott támogatás, vagyis egészség megőrzési szolgáltatások, betegségek megelőzése okán..stb

Adómentesen adható juttatások:
Munkásszálláson való elszállásolás, étkeztetés nélkül, melynek feltétele, hogy a dolgozónak nem lehet a településen 50%-ot meghaladó tulajdonrésze, vagy haszonélvezeti joga ingatlanban.

Szintén adómentesen adható a bölcsődei és óvodai költségek számlákkal igazolt költségei, a költségek mértékéig; valamint a Sport- és kulturális rendezvényre szóló belépő (melyet idén kockázatos lenne nyújtani, meg igazából nincs is hová..) a minimálbér összegéig, mely pénzre nem váltható át.

(koronavírus járványhelyzet ideje alatt, vagyis, a minta veszélyhelyzet elmúlik már nem adható, a távmunkát végző munkavállalók igazolás nélküli térítése, mely havonta a minimálbér 10 százalékáig terjedő összeg lehet)

Bérként adózó juttatás a pénztári juttatások, (melyek után adójóváírás jár, mely 20 százalék, de legfeljebb 150.000.-Ft). A másik sajátos szabályú juttatás a lakáshitel, mely legfeljebb 10 millió forintig adható kamatmentesen. 2019 –től már nem adhat a munkáltató adómentesen kölcsönt lakás vásárláshoz, építéshez, bővítéshez, mint korábban, így maradt a munkáltató által adható kamatmentes, vagy kedvező kamatozású lakáshitel-lehetőség, melyet a Magyar Államkincstár útján lehet folyósítani.

A munkáltatói hitelt a munkavállaló saját lakás építéséhez, vásárlásához, bővítéséhez, korszerűsítéséhez, akadálymentesítéséhez hitelintézettől vagy korábbi munkáltatótól felvett hitel visszafizetéséhez, törlesztéséhez használ fel. Erre a munkáltató juttatásra nem a Szja tv vonatkozik, hanem a Ptk. Futamidejét a felek határozzák meg és azt is hogy fizeti vissza a munkavállaló. Egy összegben vagy havonta meghatározott összegben..stb.

Szintén bérként adózó a készpénz kifizetés cafeteria keretében, valamint az ajándék utalvány és a helyi bérlet is.

Erre tekintettel a 2018. december 31-ét követően a munkáltató által a munkavállalónak nyújtott készpénzjuttatás a felek közötti jogviszonyból származó jövedelemnek minősül, így a magánszemély munkaviszonyából származó jövedelmeként viseli a közterheket. A pénzjuttatás külön adózó jövedelem és az adó a kifizetőt terheli.

2018-ban a SZÉP-kártyán levő pénzt a juttatás évét követő második naptári év május 31-ig kellett felhasználni. A fel nem használt összeg lejártnak minősül,t ellenértékét a banknak vissza kellett fizetnie a munkáltatónak vagy jogutódjának a lejárata évének június 30. napjáig.

2019-től megszűnt a SZÉP-kártyára feltöltött pénznél a lejárati idő, így a fel nem használt egyenleg a banknál marad, amely ezután havi 3 %-os díjat (plusz áfát) számít fel. 2020-tól a díj 3%, de legalább 100 Ft (ezt a díjat nem követelték egy ideig a járványhelyzetre való tekintettel 2020-ban).