Bejelentkezés az adóhatósághoz 2021

A bejelentkezéssel az adó és vámhatóság irányába megtörténik az adatok bejelentése, ha az adóalanynak bármilyen adófizetési kötelezettsége keletkezik. A bejelentkezéssel az adózók adószámot kapnak. Adóköteles tevékenységet általánosságban az állami adó- és vámhatósághoz bejelentkezett, adószámmal rendelkező adózó folytathat.

Kinek kötelező a bejelentkezés, és mi a menete? Miért kell bejelentkezni az adóhivatalhoz, ezt fogjuk most kivesézni. A bejelentkezés mindenkinek kötelező, ha bármilyen tevékenysége folytatása után adóbefizetési kötelezettsége keletkezik, vagy valamilyen költségvetésből származó kedvezményt vesz igénybe.

Bejelentkezést nem csak személyesen, hanem online is intézheti sok más ügytipussal együtt az alábbi online felületen.

Az adózás rendjéről szóló 2017.évi CL. tv. (új Art.) szabályozza a bejelentkezéssel kapcsolatos teendőket, és azt hogy ez kik számára kötelező. Alapszabály, hogy olyan tevékenységet, ami után adófizetési kötelezettség keletkezik, csak adószámmal rendelkező adózó folytathat. Ehhez azonban az szükséges, hogy a leendő adózó bejelentkezzen az adóhivatalhoz és az nyilvántartásba vegye, majd pedig képezzen számára egy adószámot.

Az egyéni vállalkozónak a székhelye szerinti jegyzőhöz/okmányirodához kell benyújtania vállalkozói igazolvány iránti kérelmét, amivel egyúttal megteszi a bejelentkezési kötelezettségét is a NAV-hoz.

Ha olyan társasági formáról van szó, aminél végig kell járni a cégbírósági bejegyzési folyamatot, annak a cégbíróságnál kell kérnie az adószám-megállapítást. (Kormányhivatalban is lehet ügyfélkapus megoldással bejelentkezni.) Az adóhivatal legkevesebb1 munkanap, de maximum 8 munkanapon belül jár el. (Az adószám megállapításáig technikai azonosítót küld a NAV, ami gazdasági tevékenység folytatására, számlakibocsátásra nem jogosít.)

Van olyan adózó, ami cégbírósági bejegyzés nélkül és vállalkozói igazolvány nélkül is folytathat olyan tevékenységet, melyből adó megfizetési kötelezettség keletkezik, mint pl. az alapítvány, vagy más társadalmi szervezet illetve az áfa köteles magánszemély. Mielőtt megkezdené a tevékenységét, a legfontosabb, hogy be kell jelentkeznie az adóhatósághoz. Utólag is bejelentheti, de akkor meg kell adni a tevékenysége megkezdésének időpontját.

Van eset, amikor nem terheli bejelentkezési kötelezettség a magánszemélyt. Abban az esetben, ha csak – az áfa törvénynek megfelelő – ingatlan-bérbeadási (haszonbérbe-adási) tevékenységet végez és nem él az adókötelessé tétel jogával az Áfa tv szerint.

2012. január 1-től a cégbejegyzésre kötelezett adózók adószáma megállapítása adóregisztrációs eljárás lefolytatását követően történik.

Az adózó úgynevezett közösségi adószámot is kérelmezhet, ha olyan adóalannyal van kereskedelmi kapcsolata, amely más Eu tagállamban van letelepedve. Ezt kérheti a cég a cégbejegyzési eljárás során, vagy később, mikor cégmódosítást hajt végre. (ezekkel ügyvédhez kell fordulni, aki megteszi a szükséges lépéseket a megfelelő nyomtatvány kitöltésével és megküldésével a Cégbíróság részére)

Abban a pillanatban, hogy valaki jövedelemadó fizetésére lesz köteles, vagy olyan támogatást kíván igénybe venni, ami a költségvetésből származik, adóazonosítóra lesz szüksége.

A nem magyar állampolgárokat is terheli a bejelentkezési kötelezettség, mert megszűnt az útlevélszám alapú nyilvántartó rendszer.

Az adókedvezmény, adómentesség, költségvetési támogatás igénybevételéhez meg különösképpen szükséges az adóazonosító jel! Az adóazonosító hiányában nem folyósítanak!

Ha ideiglenes adóigazolványunk van, akkor az a kiállítás időpontjától számított 60 napig érvényes.

Ha az adózó adataiban időközben változás következett be, – amit a változástól számított 15 napon belül be kell jelenteni – az adószám megváltozását eredményezi.

A bejelentkezési kötelezettség elmulasztása bírságolást eredményez. Bírságol a hatóság akkor, ha nem jelentkezünk be, de akkor is, ha változás van az adatainkban mégsem jelentjük be, vagy bejelentjük ugyan, de azt késedelmesen, hiányosan vagy hibásan. Bírság kiszabását eredményezi az adószám nélküli tevékenységfolytatás is. Magánszemély és egyéni vállalkozó 200 ezer forintig bírságolható, minden más adózóval szemben 500 ezer forintig terjedhet a bírság. A bírság újból kiszabható, mind addig míg nem tesz eleget kötelezettségének, viszont minden újabb bírság magasabb lesz az előzőnél.

Az adóhatóság mindig közzétesz egy névsort, ami a bejelentkezési kötelezettségüket elmulasztókat tartalmazza.