Azonnali hatályú felmondás 2021 – próbaidő alatt is

Fotó: © mikecogh / Flickr

Az azonnali hatályú felmondáshoz megfelelő indokok kellenek, olyan súlyos kötelezettségszegés, ami alapja egy azonnali elbocsátásnak. Mindkét félnek joga van azonnal hatállyal felmondani, ha a munkaviszonyt bármelyik fél nem akarja fenntartani. Korábban rendkívüli felmondás volt a neve ennek a munkaviszony megszüntetési módnak.

Munkaviszonyunk azonnali hatállyal történő megszüntetéséhez megfelelő jogalap szükséges. Feltételeiben voltak változások az elmúlt években, mint például az indoklás nélküli felmondás. Ez ma már nincsen, de maradt helyette elegendő szabály, amit be kell tartani, ha azonnal hatályú felmondást kell eszközölnünk. 2021-ben érvényben lévő szabályok, amiket szem előtt kell tartanunk a következőkben tekintünk át.

Az azonnali hatályú munkaviszony megszüntetésnek a nevében is benne van, hogy ha ebben a formában vet véget valamelyik fél a munkajogviszonynak, akkor az attól a naptól kezdve megszűntnek tekintendő.

Az egyik leggyakrabban előforduló formája, mikor a próbaidő alatt mondanak fel azonnali hatállyal, amikor még csak indokolni sem kell a felmondást egyik félnek sem. (ebbe sokszor bele is buknak a munkáltatók, mert megindokolják, utána meg, ha nem áll meg az indok a bíróság előtt, akkor jogellenes lesz a felmondás és akkor állnia kell a jogellenes felmondás miatti jogkövetkezményeket)

Minden munkahelyen a felvételt követően előírják a három hónapos próbaidőt. A három hónap a próbaidő maximuma, ennél azonban kevesebb is lehet. Ha kevesebbet állapítottak meg, akkor egyszer meg lehet hosszabbítani, de így is csak három hónap lehet összesen a hosszabbítással együtt is.

A közszférában ez a maximum hat hónap, de minimum három hónap, azonban nem meghosszabbítható semmilyen esetben sem. A próbaidőt kötelező írásba foglalni, bár ez sokszor nem így történik a munka világában.

Ezért jobb, ha a próbaidő alatt „mindent beleadunk” és például nem megyünk táppénzre, vagy nem késünk el a munkahelyről, hisz semmi sem lehet akadálya az azonnali hatályú felmondásnak ebben az időszakban.

A felmondást kézbesíteni is kell, mert az átvétellel hatályosul. Ha nem veszi át a munkavállaló, akkor jegyzőkönyvet kell felvennie erről a tényről, és postázni tértivevényes levélben. Ez a menete a felmondásnak.

A próbaidő alatt is jár a munkabér, ezt nem szabad elfelejteni, és ugyanúgy ki kell adni az igazolásokat, mintha már úgymond véglegesített munkaszerződése lett volna a „munkavállaló-jelöltnek”.

Arra is figyelni kell, hogy a próbaidő alatti felmondás szó szerint azt jelenti, hogy próbaidő alatt! Ha a próbaidő letelt, akár egy nappal is, akkor már nem lehet alkalmazni, mert jogellenes lenne.

Az azonnali hatályú felmondás másik esete, ha valamelyik fél a munkaviszonnyal kapcsolatban olyan súlyos kötelezettségszegést követ el, pl. ittasan megy munkába, vagy megszegi a munkáltató utasításait, esetleg igazolatlanul van távol a munkahelyétől (szó nélkül napokra eltűnik), de az is ilyen súlyos kötelezettségszegés a munkavállalói oldalról nézve, ha a munkáltató nem fizeti ki az alkalmazottat. Ezekben az esetekben már kötelező indokolni a felmondást, hiszen ezeket a nagy általánosságban meghatározott indokokat tényekkel kell alátámasztani. Egyébként azonnali felmondási okokat már előre is le lehet fektetni a munkaszerződésben, ha a munka jellege olyan speciális, hogy a munkáltató már előre tud olyan súlyos eseteket, amikor biztosan fel kell, hogy mondjon.

A felmondás ezen formáját viszont csak az okról való tudomásszerzést követő 15 napon belül lehet végrehajtani, de egy év után már egyáltalán nem, ez a jogvesztő határidő.