Adókedvezmények adósávok 2021

Az adókedvezmények és az adózással kapcsolatos kérdések és adatok változását érdemes figyelemmel követni. Ebben a cikkben a legfontosabb adózási és adózással összefüggő kedvezményeket és juttatásokat vesszük sorra. Hogyan adóznak a béren kívüli juttatások és mennyi a családi adókedvezmény idén.

Családi adókedvezmény, amiről külön cikkben még részletesebben írtunk, az alábbiak szerint változott meg 2019-ben. Ha a családban egy eltartott van, vagyis egy gyermeket nevelnek, akkor 66.670.-Ft-tal, két eltartottnál már eltartottanként és havonta 83.330.-Ft-tal csökkenthető az összevont adóalap, vagyis nem maga az adó, hanem az adóalap, amiből számítják az adót. 2021-ben már 133.000.-Ft az adóalap csökkentő két gyerek után természetesen gyerekenként és havonta. A háromgyerekesek még jobban járnak, mint ahogyan már sok helyen hallottuk, sőt két szempontból is jól járnak a 3 gyerekes vagy 3 gyermeket vállaló családok / 2019-től már a két gyermekesek is igénybe vehetik a CSOK által nyújtott 10 millió forintos kedvezményes kamatozású hitellehetőséget) a CSOK hatására, de térjünk vissza a családi adókedvezményhez. A három gyereket vagy többet nevelők 220.000.-Ft-tal csökkenthetik eltartottanként és havonta az összevont adóalapjukat.

Az első házasok is csökkenthetik az összevont adóalapjukat jogosulti hónaponként együttesen 33.335.-Ft-tal. Az első házasok kedvezménye maximum 24 hónapig tarthat.

Az Szja törvény hatálya alá tartozó, a magánszemélyek jövedelme után fizetendő adó mértéke 2021-ben is 15%. Az egy százalék adócsökkentés kb annyit jelent, hogy minden tízezer forint bevétel után 100 forinttal lesz kevesebb az adó.

Betegségek utáni adókedvezmény öt évre visszamenőleg:

Az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezményt igénybe veheti, aki súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló kormányrendeletben említett betegségben szenved, továbbá, aki rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül. Idén kibővült az emlő, méhnyak petefészek, prosztata daganatos megbetegedésekkel a lista és az endometriózissal is. Ez a kedvezmény jár pl. a laktózérzékenyeknek is.

Az 1995. évi CXVII. törvény új, 29/E. §(1) szerint A súlyosan fogyatékos magánszemély az összevont adóalapját személyi kedvezménnyel csökkenti. A kedvezmény az első házasok kedvezményét és a családi kedvezményt megelőző sorrendben érvényesíthető.

(2) Súlyosan fogyatékos magánszemélynek azt kell tekinteni, aki az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló kormányrendeletben említett betegségben szenved, továbbá, aki rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül.

A kedvezmény jogosultsági hónaponként a minimálbér egyharmada. Jogosultsági hónapként azok a hónapok vehetők figyelembe, amelyekben a fogyatékos állapot az erről szóló igazolás, határozat alapján legalább egy napig fennáll.

Mivel a családi adókedvezmények kapcsán sokszor emlegetjük az adóalapot, ezért nézzük meg, mi az adóalap. Az adóalap a minden önálló és nem önálló tevékenységből és minden más bevételből származó jövedelem. Valamint az átalányadózó egyéni vállalkozó bevétele, a mezőgazdasági kistermelő bevételéből az átalányban számított jövedelem, és ha a jövedelem után a magánszemély szociális hozzájárulási adót kell fizetnie, akkor a jövedelme 87%-a lesz az adó alapja. Viszont, ha az egészségügyi hozzájárulást költségként elszámolta, vagy megtérítették, akkor valamennyi bevétele az adóalap számítás alá esik.

A SZÉP-kártya a legnépszerűbb cafeteria hisz egyetlen kedvezményes adózású. 2021. június 30-áig nem kell szociális hozzájárulást fizetni a juttatás után, miközben az összesített keretösszeget évi 450 ezer forintról 800 ezer forintra emelkedett és 16,5 % az adóteher. 2021. július 1-től viszont ismét 32 % lesz, a keret pedig összesen 450 ezer ismét.

Az adómentes juttatások között az óvodai-bölcsődei térítés az igazolt költségek erejéig adómentes, valamint a kulturális és sportbelépők mellett új elemként jelent meg a távmunkát végző munkavállalók igazolás nélkül adható térítése a minimálbér 10 %-áig, valamint munkásszálláson való elszállásolás, étkeztetés nélkül, feltéve, hogy a dolgozónak nincs az adott településen 50%-ot meghaladó tulajdonrésze, vagy haszonélvezeti joga ingatlanban.

Új lakás ÁFÁ-ja 5 százalékra csökken, és a CSOK-ot igénybe vevő jogosultak számára  egyszerűbbé válik a visszatérítés is és az illetékmentesség is kiterjed az új  lakásokra.

Illetékmentes építésügyi eljárások. Illetéktörvény 26.§-a szerint: A vállalkozó által értékesítés céljára újonnan épített, építtetett – ideértve az ingatlan-nyilvántartásban nem lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott és ténylegesen sem lakás céljára használt épület átalakításával, továbbá a lakóépület bővítésével (pl. tetőtér-beépítéssel) létesített – 15 millió forintot meg nem haladó forgalmi értékű új lakás tulajdonjogának, ilyen lakás tulajdoni hányadának megvásárlása. Amennyiben az új lakás forgalmi értéke nem haladja meg a 30 millió forintot és a vagyonszerző másik lakástulajdon eladását nem igazolja, akkor a megállapított illetékből nem kell megfizetni azt az összeget, amely akkor járna, ha a lakás forgalmi értéke 15 millió forint lenne. Ilyen lakás tulajdoni hányada esetén a kedvezmény a 15 millió forintnak a szerzett tulajdoni hányaddal arányos részére illeti meg a vagyonszerzőt, engedély alapján épített, legfeljebb 300 m2 összes hasznos alapterületű új lakóépület
a) használatbavételi engedélyezési,
b) használatbavétel tudomásulvételi,
c) engedélyezési eljárásában közreműködő szakhatóság
eljárása.

Pálinka főzés 86 literig adómentes.

Magánszemélyek már 1 millió forintig igényelhetik a 12 havi automatikus részletfizetési kedvezményt a NAV-tól: https://www.nav.gov.hu/nav/letoltesek_egyeb/adatlap/adatlapok_fizkonny_20130101.html

A 2020-ról szóló szja bevallásban mára már félmillió forintos tartozásig, hat hónap helyett 12 hónapra kérhető a személyi jövedelemadóra és a szociális hozzájárulási adóra pótlékmentes részletfizetés

A kisvállalati adó (kiva) mértéke 11 százalékra csökkent, és a bevételi értékhatár pedig a jelenlegi egy milliárdról hárommilliárd forintra emelkedett. A bennmaradási értékhatár három milliárd forintról hat milliárd forintra emelkedik.

A NAV által kínált áfabevallás-kiajánlási szolgáltatást viszont nem fogadták nagy lelkesedéssel, mert a szakértők szerint csak még több terhet jelent a vállalkozások könyvelői számára.

2021-től megszűnik a társasági adó rendszerében a fejlesztési tartalék 10 milliárd forintos felső határa, így pedig a nyereség teljes összegéig érvényesíthető az adókedvezmény. A kkv-k esetében még kedvezőbbé válnak a beruházási értékhatárok jövőre: a fejlesztési adókedvezményt a kisvállalkozások már akár 200 millió forintos, a középvállalkozások pedig 300 millió forintos beruházás esetén igénybe vehetik.

Felére csökkent a helyi iparűzési adó felső határa. Legfeljebb 1% helyi iparűzési adóval számolhatnak 2021-ben az egyéni vállalkozók, az egyéb vállalkozó magánszemélyek (pl őstermelők) és azok a kkv-k, amelyeknek összes foglalkoztatotti létszáma kevesebb 250 főnél és az árbevétele vagy a mérlegfőösszege legfeljebb 4 milliárd forint.